Snak

Mere indhold efter annoncen
Nu ser det i hvert fald ud til, at Chelsea også smider de 120 mio for Enzo Fernandez… sikkert på en virkelig lang kontrakt.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Ja det er svært ikke at være en smule misundelig, men det må så også betyde at Chelsea er ude af kampen om en 8´er til sommer som f. eks Frenkie hvis han er tilgængelig. Bellingham og Enzo har hele tiden været alt for dyre til United, så at Enzo nu ser ud til at blive solgt for mere end den allerede enorme klausul på Benficas præmisser er svært at være ked af selvom han havde passet perfekt ved siden af Casemiro.

At Chelsea nu alligevel ender med på sidste dag af vinduet at krybe tilbage og betale hvad de ikke ville for et par uger siden giver jo også bare endnu mere Woodward vibes end der allerede var i forvejen med en amerikaner der ikke anede hvad han lavede. Det ser alle klubber jo også, og det kender vi United fans jo alt for godt med den berømte United tax. Men det kan selvfølgelig også være at de nu er færdige med at støvsuge alle de bedste unge spillere og fra sommer ikke længere er så desperate, hvem ved.

De får dog endnu flere penge at lege med i ffp regnskabet hvis de kan lave det flotte salg af Gallagher for over 40 mio pund. Det ville dog godt nok være mangel på ambitioner for den unge mand at tage permanent til Everton medmindre han får skrevet en nedrykningsklausul ind til en sum der automatisk gør ham attraktiv for PL klubber, men så dumme er Everton vel heller ikke eller hvad?
Manchester United Brøndby IF
Gad vide hvad Chelsea gør, hvis en kommende manager (når de er blevet trætte af Potter) kun vil bruge en eller to af de mange spillere de har hentet nu og i sommers?

Sælger de så bare, og går shop amok igen?

Det ville jo have været lidt samme situation i United, hvis man gik af med Ten Hag og en kommende manager ikke mente at 175 cm er nok for en CB i PL og at Antony var for lidt effektiv, og Casemiro var for gammel.
@pink Ryan giggs - virkelig?
Du husker vist kun hans bedste år, for giggs var nok den mest frustrerende spiller i hans unge dage.

@toggle - når jeg brokker på mig på en kamp dag, er det bare det billed jeg ser lige nu og her. Sikker på han nok skal blive god.
Ser ud til at næste modstander i FA Cuppen bliver West Ham hjemme medmindre Derby laver noget ekstraordinært. Den er vel lige akkurat så tilpas svær at han stiller med alle profilerne og enten går videre eller skal i omkamp, så vi kan lidt flere kampe :)
Manchester United Brøndby IF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
3-4 måneders pause til Eriksen ligner det.

Tilgængelige midtbanespillere er nu Casemiro, McTominay og Fred med en 17-årig som eneste alternativ medmindre han pludselig tør stole på Iqbal.
Man kigger sikkert igen på lånemarkedet, men denne gang kan man ikke låne fra klubber i England da man allerede har lånt det maksimale fra egen nation.

Det må simpelthen være tid til at nedprioritere minimum en af FA Cup og EL allerede nu hvis man vil opnå målet om top 4 og krydse alle fingre for at Casemiro ikke også går i stykker for så er man tilbage til McFred hver eneste kamp.
Manchester United Brøndby IF
Unægtelig en streg i regningen, hvis Eriksen er ude i flere måneder.
Så meget enig Deebo, findes der ikke en substitut inden midnat, må det være tid at begrænse forhåbningerne. Både for os fans og for Ten Hag.

Håber så sandelig at FA finder en mulighed for at straffe psykopaten.
Selv om det ikke vil hjælpe os det mindste.
Måske det faktum at fjolset end ikke fik det gule muliggør det?

Lad os håbe der trods alt kan findes lidt mønt før midnat.
Og at de 3-4 måneder er worst case scenario.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Carroll skulle forvises fra fodboldbanerne permanent.

Men lidt ris til egen røv at ETH, ikke sparede profiler lidt oftere, måske forsøgte at få Iqbal og Mainoo spillet mere ind.

Nærmest kun Casemiro der er sværere at erstatte.
Jeg tror egentlig ikke det vil påvirke startopstillingen så meget, da Fred vel ret beset har spillet bedre end Eriksen siden VM hvor han har virket meget træt. Problemet udover at vi nu er tættere på McFred er at Fred faktisk har været lidt af en supersub at sætte ind når Eriksen gik død og lignede han havde fundet sin rolle. Nu ryger han i startopstillingen hvor han formentlig ikke har samme impact.

Det rygtes også at McTominay er skadet i kortere tid og i hvert fald er tvivlsom til Forest kampen.
Manchester United Brøndby IF
Det er noget bras med Eriksen, men det fremhæver også, hvor sårbar vores midtbane er. En enkelt spiller må ikke føles så voldsomt, som er tilfældet.
McT har været virkelig dårlig den her sæson, og vi kommer nu til at se en del mere til ham.
Iqbal - hvor romantisk det end kunne være - er tydeligvis ikke klar, og Mainoo er bare for ung endnu. Måske kan Bruno også rykkes ned på den centrale og så ind med Sancho, som vi nu slet ikke kan undvære længere.

Det er på tide, at Martial og Sancho stepper op, også selvom det ikke er på Eriksens position. Men når en position svækkes, må en anden styrkes.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Annonce