Snak

Mere indhold efter annoncen
Enig Kroesus. Telles kunne slå tidlige indlæg og forsvare nogenlunde men han var da den mest middelmådige back man kunne finde.
Jeg har været en del efter Malacias offensive bidrag men udover alderen og indkøbsprisen så er han jo langt mere dynamisk og kan gå ind centralt og hjælpe.
Manchester United Brøndby IF
@nvm
Måske men man kan så også sige at hvis United slutter under Liverpool så er det mere fordi at United er gået helt i stå tror jeg.

Lige nu har man isoleret sig selv lidt på 3. pladsen hvis man altså kan vinde mod Leicester i morgen som jeg frygter en smule for med et formentlig fokus på de to kampe efter den.
Manchester United Brøndby IF
Egentlig et ret vildt scenarie med Dubravka. Hvis United vinder så får han en medalje men hvis Newcastle vinder får han ingenting. Hvem mon han holder med og tør han tage medaljen på i omklædningen næste dag hvis man vinder?
Manchester United Brøndby IF
Min pointe er blot, at United har haft mange muligheder for at hente fornuftige spillere i sommers og her til vinter
Du glemmer bare det vigtigste i din pointe. Spilleren skal også have lyst til at skifte til united og træneren skal vel også kunne sige god for spilleren.
LUHG
@Capri
Jeg er nok bare grundlæggende uenig i din pointe.
Nogle af de spillere du nævner ville til Spanien, så dem kunne man ikke hente.
Andre af dem er ikke gode nok.
Og Richarlison og Raphinha kostede altså boksen, så havde vi hentet en af dem, var antallet ikke højere end det blev til.

En af de ting, jeg særligt godt kan lide ved vores rekruttering under ETH er, at ham virker til at have ret godt styr på, hvilke personlighedstræk han vil have ind i omklædningsrummet. Her tror jeg, at Weghorst passer fint ind, og så gør det mig ikke noget, at han er hollænder. Uanset er han en midlertidig løsning, og jeg ser ikke andre ret meget bedre muligheder i januarvinduet end ham, når det skulle være et lån.
Der er også lidt mærkeligt at læse dit argument imod Martinez, for selvom han ikke er særligt høj, så er han ekstremt god til at læse spillet og aggressiv i sine indgreb… og så er han den forsvarer i ligaen, der vinder flest af sine hovedstødsdueller.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Mere indhold efter annoncen
Annonce
T-United

Det er noget være vrøvl du skriver med Martinez og hovedstødsdueller. Man skal næsten tro, at du ikke har set kampene. Her har du de officielle statistikker fra Premier League hjemmeside for forsvarsspillere og defensive midtbanespillere hos United. (historisk for alle sæsoner)

Varane - 81 vundet - 21 tabte = 79,4% vundet
Casemiro - 32 vundet - 15 tabte = 72,7% vundet
Maguire - 713 vundet - 282 tabte = 71,7% vundet
Dalot - 79 vundet - 35 tabte = 69,3% vundet
Lindeløf - 315 vundet - 191 tabte = 62,5% vundet
Malacia - 5 vundet - 3 tabte = 62,5% vundet
McTominay - 228 vundet - 148 tabte = 60,6% vundet
Shaw - 344 vundet - 259 tabte = 57% vundet
Martinez - 27 vundet - 24 tabte = 52,9% vundet
Wan-Bissaka - 138 vundet - 151 tabte = 47,8% vundet

Det er et problem at have en midterforsvar som kun vinder lidt over 50% af hovedstødsduellerne, særligt når Martinez ikke dækker en af de stærkeste hovedstødsspillere op på standardssituationer og det er typisk Varane eller Maguire, som dækker en fysisk stærk angriber i hovedstødsdueller.

Derfor er en andel af de tabte dueller også til midtbanespillere eller fløje, som han bør vinde.

Jeg synes at man skal overveje at omdanne Martinez til defensiv midtbanespiller eller back, da han ikke har fysikken overfor stærke angribere som Haaland, Mitrovic, Kane m.fl. ved indlæg. Casemiro har mange gange reddet Martinez ved hovedstødsdueller, da han har været god til at komme tilbage og dække op.
Pt. er jeg mere tryg ved at have Shaw i midterforsvaret end Martinez. Det koster dog desværre for meget offensivt.

I øvrigt din argumentation for at spillere hellere vil x, y z har jeg ikke meget tilgode for. Mange spillere vælger deres destination ud fra, hvor de bedste tilbud er og hvad de synes om klubben. Jeg er helt sikker på, at du ikke ved hvad alle spillere helst vil, heriblandt hvilke tilbud og vilkår de har haft fra forskellige klubber. Eftersom både Real Madrid og Barcelona (kun overgået af PSG) er i top3 over højeste lønninger blandt klubber, så kan det tænkes at spillerne har taget klubben med den højeste løn og sign on fee.
Deebo

Jeg er uenig med jer. Malacia er usikker defensiv og deltager ikke særlig meget i spillet. Han vinder kun 47% af sine mand-mand dueller defensivt, hvilket er kritisk. Han har flere gange været i problemer over for driblestærke fløje.

Han foretager næsten det halve antal afleveringer i kampene sammenlignet med Shaw og Telles, så bidrager ikke særlig meget til at løbe sig fri og holde på bolden.

Umildbart synes jeg at Telles er en bedre back og passer også bedre ind til en stil, hvor man ønsker en bevægelig back som kan være med til at opbygge spillet.

Her er de officielle tal fra Premier Leagues hjemmeside, som sammenligning for alle backs i United. Vær opmærsom på det er historiske tal, så Shaws tal inkluderer mange sæsoner. hvor han ikke har været så dominerende som nu.

Malacia
Man-Man duellee vundet defensivt: 47%
Indlægseffektivitet: 23%
Succesfulde tacklinger: 64%
Afleveringer pr. kamp: 27,29

Telles
Man-Man dueller vundet defensivt: 61%
Indlægseffektivitet: 23%
Succesfulde tacklinger: 55%
Afleveringer pr. kamp: 46,43

Shaw
Man-Man dueller vundet, defensivt: 55%
Indlægseffektivitet: 25%
Succesfulde tacklinger: 70%
Afleveringer pr. kamp: 45,12

Dalot
Man-Man dueller vundet, defensivt: 61%
Indlægseffektivitet: 30%
Succesfulde tacklinger: 70%
Afleveringer pr. kamp: 36,08

Wan-Bissaka
Man-Man dueller vundet, defensivt: 62%
Indlægseffektivitet: 19%
Succesfulde tacklinger: 66%
Afleveringer pr. kamp: 43,16
@Capri
Fair nok ift statistikken. Jeg huskede bare nogle tidligere statistikker i sæsonen, hvor han lå meget højt.

Telles er så i øvrigt et virkelig godt eksempel på, at statistik langt fra er nok til at vurdere en spiller. Han var da den mest ligegyldige back længe, og en af de ting, der irriterede mig ved ham var bl.a. enorme mængder af ligegyldige afleveringer… og så hans manglende fart og aggression. Udover hans lange skade hos Sevilla har han også haft svært ved at komme på hold der.

Men det er nu heller ikke min pointe. Jeg synes, vi er ved at have et virkelig godt hold, og jeg mener, at Martinez er en væsentlig brik i det.

Vi mangler stadig et par spillere for at være med helt i toppen, men det er primært en 8’er og en 9’er efter min mening. Og det skal være de rigtige spillere, og der synes jeg, rekrutteringen har været god under ETH. Du er så ikke helt enig.

Ift. om spillere vælger ud fra et ønske om en bestemt klub eller penge… det er nok forskelligt, men jeg husker, at AC og Rudiger ville til hhv. Barca og Real, da muligheden opstod.

Ift de andre spillere du nævnte, så ville jeg ikke bytte nogle af vores nuværende med dem.

Jeg er enig med dig i, at vi betalte for meget for Antony og Martinez, og det havde indflydelse på, hvad vi ellers kunne i vinduet. Om Antony bliver en succes, må vi se, men jeg er tålmodig med ham, fordi han er en ung gut, der kan udvikle sig meget.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Kampdag… en kamp jeg er lidt nervøs for. Casemiro er ikke med, og sikkert heller ikke flere af de andre der er skadet.
Leicester er desuden ved at finde noget form, og de kan godt blive farlige.
Men vi SKAL vinde kampen for at hænge på i toppen og holde de andre hold godt bag os. Faktisk er kampen en mulighed for at slå et godt hul ift top 4.

DDG
AWB Varane Martinez Shaw
Sabitzer Fred
Sancho Bruno Rashford
Weghorst

Jeg tror på en sejr… 2-1
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Jeg er enig i opstillingen men jeg savner også at man roterer på de pladser man kan og hvor vi ved ETH tør gøre det.

Hvis Shaw starter i dag så skal han reelt spille 3 kampe på en uge fordi han selvfølgelig også starter mod Barca og Newcastle. Er det ikke her Malacia bør starte? Dalot og AWB bør også fordele spilletiden mellem sig de næste par kampe men hvem der får hvilke kampe er lidt ligegyldigt. At få roteret Varane, Bruno og Rashford bliver noget sværere.

DdG
Dalot - Varane - Martinez - Malacia
Sabitzer - Fred
Sancho - Bruno - Rashford
Weghorst
Manchester United Brøndby IF
Annonce