Malacia lever meget på sin intensitet og fart, og det er tydeligt at han er vant til den hollandske stil hvor forsvarsspillere skal deltage i opspillet for han har nogle ret specifikke moves han altid laver. Rent teknisk er han dog ret svag, og det synes jeg nemt man kan se fordi han konstant har hovedet bøjet og blikket på bolden, hvilket selvsagt gør det svært at danne sig et overblik. Jeg har påpeget det flere gange så det er ikke en overreaktion på hans dårlige kamp i aftes, men det er på den sidste tredjedel at han for alvor skuffer mig og har gjort det hele sæsonen.
Har han nogensinde slået et indlæg eller kommet til baglinjen?
2336 minutter fordelt på 33 kampe: 0 assists. Der kan selv den meget udskældte AWB slå ham med sin ene assist (hans første kamp mod Burnley efter VM) på 1728 minutter på 24 kampe :)
Shaw har 6 assists+1 mål på 2806 min / 37 kampe.
Dalot har 3 assists+1 mål på 2582 min / 34 kampe.
Ja Rashy, Tony og Antony må være den bedste fronttrio man har i klubben og jeg synes faktisk at udskiftningen af Antony gjorde rigtig ondt. Ja han er for selvisk og det er nemt at forudsige hvad han gør, men man kan spille ham uden han mister den konstant og hans defensive arbejde er fænomenalt. Som skrevet mange gange før: Holdet er bedst med ham på banen. Jeg tror dog faktisk at vi kan forvente at se Weghorst fra start mod Forest og at Martial får en tur på bænken, for at ikke at belaste den skrøbelige krop.
Synes han skal passe på med at bære den skuffelse så åbent. Medspillerne kan opfatte det som nedladende og det gavner ingenting
Øhh du ved godt man har en gut ved navn Bruno på holdet ikke? :)
18 kampe i træk med Wout fremme og jeg tror medspillerne elsker at have Tony tilbage uanset hvor uinteresseret han altid ser ud. Jeg kan ikke huske den nævnte situation, men til gengæld var jeg blevet rasende hvis jeg var Bruno/Sancho ved Antonys stolpeskud eller Martial/Eriksen ved Weghorsts mærkelige aflevering tilbage til Malacia.