Hvad mener du med det? Er der ikke tale om en total overtagelse?
Kort sagt så har sheiken budt mest, men det er for kontrol af hele klubben, mens Ratcliffes bud kun er at købe 4 af de 6 søskende ud mens Joel og Avram Glazer beholder deres andel men afgiver magten.
Derfor er Ratcliffes bud faktisk større per aktie og inkluderer altså muligheden for at Joel og Avram der aldrig har ønsket at sælge bliver i klubben som de mener bliver mere værd de kommende år. Med i den aftale er der vist nogle klausuler hvor Ratcliffe får muligheden for at købe dem ud om hhv. 2 og 4 år til en fastsat pris per aktie der er højere end den han betaler for de nuværende som jeg forstår det.
Med andre ord så er Ratcliffes bud økonomisk bedst for Joel og Avram såfremt de får ret i værdien stiger mens sheikens bud inkluderer at fjerne gælden hvilket Glazers jo er bedøvende ligeglade med.