Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja, det er uvist hvad der kommer af den affære.

Synes jo kun Antony har skuffet, hvis man tager prisen med i ligningen.
Som jo var mindst 20 mil. for høj.
Han skal lægge til ikke mindst hvad angår relationelt spil og træffe bedre beslutninger på bolden. Tænker Ten Hag kan løse den del.
Men han er bare et kæmpe plus, når det kommer til at fastholde kuglen i holdet, ud over at han defensivt er tilregnelig.
Så for mig god, bare ikke 80 mill. god.
Sammenlignet med Sancho, dog noget mere bang for the buck alt i alt.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
@Fynbo
Jeg ved godt, at du godt kan lide idéen om at en af de der små (midter)forsvarere (eller Linde) bestrider 6´eren, men jeg er dælme ikke vild med det. Helt generelt er jeg ikke vild med at spille folk så meget ude af position.
Det er også derfor, at vi enten skal beholde McT eller købe Caicedo, så vi har kvalitet til 6´eren sammen med Casemiro.

Ift. Antony og Sancho, så har Antony nok en anelse bedre stats.

Sancho - 41 kampe, 7 mål, 3 assists
Antony - 47 kamp, 10 mål, 5 assists

Men der er ikke den store forskel. De er stort set lige gamle, og så vidt jeg husker fra sidste sæson, var det en fordel med dem på banen ift. sejre.

Jeg er enig med dig i, at Antony er en stor bonus ift. at holde i bolden og hans defensive arbejde, men for mig er Sanchos primære problem, at han står bag Rashford. Hvis han havde pladsen for sig (som førstevalg), skulle han nok oppe sig.
Jeg tror stadig på, at Sancho kan bidrage væsentligt mere i sit offensive output, og jeg har også store forventninger til Antony i hans anden sæson. 10 mål og 5 assists i første sæson er altså ganske habilt.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Deebo

Tror sgu jeg vil strække mig så langt som til at sige, at foruden Antony havde top 4 været en del mindre sandsynlig.
Særligt i perioden efter den famøse Brentfordkamp, ja fra et par kampe efter den og frem til VM. Her var det at holdet så at sige fandt sig selv. Eriksen lagde grunden med sit spil og Antony var garanten for at vi ikke konstant mistede kuglen.

Er helt enig med dig vedr. Sancho. Han lider under ikke rigtigt at ha´ fundet sig en plads og Rashford er ikke sådan at vippe af pinden.

Andre er parate til at sælge ham. En postgang for tidligt synes jeg, for der er bestemt kvalitet i ham. Kan han fungere centralt? Næppe før han ude i siden viser sig bedre i 1-2 spillet vil jeg mene. Jo her han burde ha´ et output for holdet, men der har ikke rigtigt været tegn på den forbedring, som burde ha´ været. Hvad hans nedtur nok skal tænkes ind i.
Gudskelov får Ten Hag syn for sagen i juli og så kan han jo evt. afhændes i august, hvis ikke der er tegn på forbedring.
Men selvtillid gør underværker og man da håbe han kan nappe lidt af det.

Omkring det andet du nævnte, brug af uprøvede kræfter på 6´eren, kan jeg fint følge dig. Hverken Timber eller Linde har stor erfaring med 360 graders trafik og overblikket kan gå tabt. Vil dog mene at begge, nu hvor svenskeren er blevet proaktiv som Timber, burde ha´ instrumenterne til opgaven.

Vi så Casemiro slås lidt med det indledningsvist og det vil de to formentlig også skulle. Kunne det fungere, ser jeg langt hellere en af dem i stedet for McT. Meget mere bold i dem begge. Linde vil så ha´ den fordel at han ved defensive dødbolde er mindst på niveau med McT, hvorimod Timber vil være udfordret. Men trafikken skal indøves og det kan være der ikke er tid til det.
Er i øvrigt enig med dig i at en af McFred formentlig afskibes og at den midtbanemand der kommer til, vil afgøre hvem af dem det bliver.
Økonomisk vil de formentlig indbringe noget nær det samme.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Du har vist fat i den forkerte Fynbo :)

Men du har da ret i at Antony bestemt bidrog positivt til 3. pladsen især da Sancho var væk i lang tid, men det er jeg nu også ret sikker på at den/de spillere som de €100M kunne have gået til i stedet havde gjort.

I næste sæson må han som du siger meget gerne bygge på relationelt for han er vist det man kalder et meget raw talent. Teknikken er der helt sikkert, men mentalt er der meget lang vej fra hans gadebold til Premier League, og her ville det jo være nemt at sammenligne med en ung CR7 og sige at også han lavede alt for mange unødvendige tricks og var alt for selvisk, men jeg har ikke samme forhåbning om at Antony på samme effektiviserer sit spil.

Jeg ville personligt ikke blive vanvittigt overrasket hvis måske Diallo eller i hvert fald Sancho foretrækkes i visse kampe på højrekanten for at have den her relationelle spiller der kan kombinere hvis Martial og Eriksen (der vel er de mest relationelle atm) bliver erstattet af Mount og Højlund f. eks.
Bruno, Antony og Rashford sammen blev tit for meget af det gode sidste sæson synes jeg og det var endda med en noget mere afdæmpet Bruno end vi var vant til at se. Der mangler sgu en der binder det hele sammen og gør det mindre kaotisk og det gør Case, Mount, Bruno, Rash og Antony i hvert fald ikke.
Manchester United Brøndby IF
@Deebo

Hehe som skrevet før så ser det ud til United fandt Chelseas svaghed aka “Caicedo” var jeg Chelsea ledelse ville jeg “skide” i bukserne og bare lukke Mount aftalen med jeres bud og sige well playde 😂 - Caicedo er i min verden for vigtig efter Kante, jorginho, Kovacic salg.
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Mere indhold efter annoncen
Annonce
3 x C, Case, Caice og Chris. Den midtbane køber jeg :)
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Daily Mail har givet deres bud på salgspriser på overskudslageret og lad os bare sige at hvis man sælger for bare i nærheden af de priser at man er verdens bedst drevet klub. Mon ikke købere får 30-40% rabat her?

£45m -Sancho
£40m -Maguire
£40m -Mctominay
£25m -Martial
£20m -Van de beek
£20m -Fred
£20m -Elanga
£20m -Henderson
£13m -Mejbri
£10m -Telles
£5m -Williams

£258m total
Manchester United Brøndby IF
Det ville være noget af en genistreg, hvis I kan forhandle en pris hjem på 40m pund for Maguire. Han er 30 år gammel og har ikke just været solid i forsvaret og heller ikke spillet særlig meget i denne sæson. Der er dog et par detaljer, der gør, at han er noget dyrere end hans alder og kvalitet berettiger, og det er netop det faktum, at han er engelsk, og at han selv er blevet købt ind for en meget høj pris.

Jeg har dog svært ved at se, hvilken klub der skulle være interesseret i at betale 40m pund for Harry Maguire og samtidig give ham en høj løn, som han jo får i United. Måske en klub fra SA, men ellers kan jeg ikke se andre realistiske bud til den pris.
“Football is the most important of the least important things in life” -Jürgen Klopp.
Personligt tror jeg faktisk Maguire er en af dem der er ramt mest rigtigt. 40 er nok i overkanten, men kan man få en engelsk landsholdsspiller i sin prime for 30-35M pund bør Serie A topholdende nærmest også hoppe med udover klubber som West Ham og Villa der er meldt interesseret. Han er langt dygtigere end hans sidste tid i United indikerer hvis han altså får lov at spille i det rigtige system. Bare se hvad det har gjort for Smallings karriere og navn at tage turen til Serie A og Maguire er noget bedre end Smalling nogensinde var.

Lønnen og hans egne ambitioner (vil han ofre rollen som anfører for United?) er det der trækker noget mere ned end hans niveau og alder. Om han er 28 eller 34 år gør ikke den store forskel med hans spillestil tror jeg.

McTominay, Elanga og Martials priser ser noget mere voldsomme ud med sidstnævntes skadesproblemer og løn. Omvendt kan man jo så også sige at en fit og motiveret Martial er langt mere end 25 værd, så måske vi kan være heldige at en Saudi klub gambler på det.
Manchester United Brøndby IF
Du kan være sikker på, at der ikke er nogen klubber i Serie A, der kan/vil give 40m pund for Harry Maguire. Mange klubber i den liga er på røven økonomisk set, og hvis der fra Serie A skulle komme bud på Harry Maguire, ville det højst sandsynligt være en lejeaftale, hvor United så fortsat skal betale en del af lønnen. Af hvad jeg lige kan se, vil Maguire med sin nuværende løn på 10m euro pr. sæson være helt i top i forhold til lønninger i Italien.

Det kan godt være, at det ikke betyder særlig meget for Maguire med sin spillestil in mente, om han er 28, 30 eller 32 år. Jeg er dog ret sikker på, at det betyder rigtig meget for en eventuelt købende klub, da det har en del at sige om en fremtidig pris i forhold til videresalg, hvis det skulle komme til det. En Maguire, der allerede er 30 år gammel, vil ikke rigtigt have noget videresalgspotentiale i sig, hvis han skulle sælges igen om 3-4 sæsoner som 33- eller 34-årig.

Jeg er desuden noget forundret over, at du omtaler ham som en engelsk landsholdsspiller i sin prime. Han er engelsk landsholdsspiller, ja, men du mener vel ikke helt seriøst, at Harry Maguire på nuværende tidspunkt eller bare det sidste års tid skulle være i sin prime?

Som jeg ser det, er hans primetid overstået, og jeg tror personligt ikke, han kommer til at udvikle sig mere herfra. Det siger vel også en hel del, at Ten Hag foretrækker at bruge Shaw som centerback fremfor sin anfører. Der er tæt på nul tillid til Maguire fra Ten Hags side på nuværende tidspunkt, og det er med god grund, når man har set de præstationer, som han har leveret.

Personligt vil jeg mene, at en spiller som Mctominay er mere realistisk at sælge for 30-40m pund. Han har en god alder og har egentlig gjort det ok i denne sæson, så jeg kunne sagtens se en klub som Newcastle/West Ham måske, der kunne finde på at smide et bud afsted i omegnen af 30-40m pund. Spillere som Henderson og Elanga ville I nok også rimelig nemt kunne sælge for 15-25m pund pr. mand. Det er meget sandsynligt med de priser. En spiller som Fred, der er 30 år gammel og med et år tilbage af sin kontrakt, har jeg svært ved at se blive solgt til 20-25m pund. Martial bør i sin prime godt kunne sælges for de 25m pund, som du siger, men igen er det svært, fordi han netop også får en meget høj løn. Samtidig er han virkelig skadesplaget, så det er svært at se, hvem der skulle stå klar med sådan et bud og overtagelse af den løn, han får i United.
“Football is the most important of the least important things in life” -Jürgen Klopp.
Annonce