Redigeretman 26. jun 2023
Du kan være sikker på, at der ikke er nogen klubber i Serie A, der kan/vil give 40m pund for Harry Maguire. Mange klubber i den liga er på røven økonomisk set, og hvis der fra Serie A skulle komme bud på Harry Maguire, ville det højst sandsynligt være en lejeaftale, hvor United så fortsat skal betale en del af lønnen. Af hvad jeg lige kan se, vil Maguire med sin nuværende løn på 10m euro pr. sæson være helt i top i forhold til lønninger i Italien.
Det kan godt være, at det ikke betyder særlig meget for Maguire med sin spillestil in mente, om han er 28, 30 eller 32 år. Jeg er dog ret sikker på, at det betyder rigtig meget for en eventuelt købende klub, da det har en del at sige om en fremtidig pris i forhold til videresalg, hvis det skulle komme til det. En Maguire, der allerede er 30 år gammel, vil ikke rigtigt have noget videresalgspotentiale i sig, hvis han skulle sælges igen om 3-4 sæsoner som 33- eller 34-årig.
Jeg er desuden noget forundret over, at du omtaler ham som en engelsk landsholdsspiller i sin prime. Han er engelsk landsholdsspiller, ja, men du mener vel ikke helt seriøst, at Harry Maguire på nuværende tidspunkt eller bare det sidste års tid skulle være i sin prime?
Som jeg ser det, er hans primetid overstået, og jeg tror personligt ikke, han kommer til at udvikle sig mere herfra. Det siger vel også en hel del, at Ten Hag foretrækker at bruge Shaw som centerback fremfor sin anfører. Der er tæt på nul tillid til Maguire fra Ten Hags side på nuværende tidspunkt, og det er med god grund, når man har set de præstationer, som han har leveret.
Personligt vil jeg mene, at en spiller som Mctominay er mere realistisk at sælge for 30-40m pund. Han har en god alder og har egentlig gjort det ok i denne sæson, så jeg kunne sagtens se en klub som Newcastle/West Ham måske, der kunne finde på at smide et bud afsted i omegnen af 30-40m pund. Spillere som Henderson og Elanga ville I nok også rimelig nemt kunne sælge for 15-25m pund pr. mand. Det er meget sandsynligt med de priser. En spiller som Fred, der er 30 år gammel og med et år tilbage af sin kontrakt, har jeg svært ved at se blive solgt til 20-25m pund. Martial bør i sin prime godt kunne sælges for de 25m pund, som du siger, men igen er det svært, fordi han netop også får en meget høj løn. Samtidig er han virkelig skadesplaget, så det er svært at se, hvem der skulle stå klar med sådan et bud og overtagelse af den løn, han får i United.
“Football is the most important of the least important things in life”
-Jürgen Klopp.