Snak

Mere indhold efter annoncen
Alle klubbers ffp beregnes den 30.06.2023 så alle bogført salg hjælper jer

Rygterne siger i kan handle for €150M før kommer i FFP problemer denne sommer.

En række salg af spiller kan jo hjælpe på det.
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Det er ret deprimerende at se hvordan alle omkring styrker sig, mens der intet sker hos os.

Arsenal med Havertz, Rice og sikkert Timber. City med Kovacevic, Gvardiol. Tottenham med Maddison. Liverpool med Mac Allister. Chelsea med Nkunku, Jackson....ja og så min-jae til Bayern. Newcastle og Tonali.....ved godt det stadig er tidligt, men frygter vi ender med lort og lagkage.

Var det ikke noget med dragekvinden Granovskaia der var ansat i Chelsea er ledig....hun kunne da få tingene til at ske!
@andib

Nu skal vi vidst også passe på med at gøre Onana bedre end han er. Han ville være en opgradering ift. DDG, men der er da en del målmænd med mindst ligeså godt fodspil. Ter Stegen, Ederson og Unai Simon er nogle af de første der kommer op.

Med hensyn til Liverpool er jeg enig med dig i, a der (heldigvis) ikke er grund til optimisme. Selvom han er god (Macallister), så er der behov for meget bedre forstærkninger på midtbanen, hvis de skal have en chance.
Silkeborg, Barcelona, utd
@Rioja

Jeg synes, at han er en af de bedste med fødderne. For mig var Onana en stor del af grunden til, at Man City var forholdsvis presset mod Inter i ChL-finalen. De vidste nemlig ikke rigtig hvordan de skulle presse, da Inter havde en "ekstra" spiller i Onana.

Synes det kan diskuteres om dine tre nævnte er bedre med fødderne for vi har sgu også set Ederson fucke op flere gange, og han var jo decideret svag/usikker i ChL-finalen. Ederson har dog et spark / afleveringsfod, som ingen andre målmænd kan hamle op imod imo.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Meget enig, ift. at Onana var med til at ødelægge det for City i finalen - og det var ret hurtig tydligt, at det var et kæmpe våben til at spille sig ud af første pres.

Alle hans aktioner fra finalen er samlet her:
https://www.youtube.com/watch?v=4TWoz10xhg8

Hvis det kan blive et tilsvarende våben for United, så er det jo godt nok.

Måske lige indtil at modstanderne undgår at presse højt, og vi igen står med håret i postkassen, når vi skal kombinere os igennem en lavtstående blok på ni spillere.

Jeg synes, Onana virker som en opgradering.

Jeg ved bare ikke, om det er den position, jeg ville have mest travlt med at skifte ud på.

Kunne De Gea være på vej den anden vej i en byttehandel?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Så er der Here We go på Kim til Bayern, og mit gæt er, at det betyder, vi skal se pp Maguire en sæson mere, desværre. Lad os håbe, han træner hurtige vendinger i poolen denne sommer.

Det har været antagelsen længe, at Bayern løb med Kim.
United har kig på 2 andre forsvarere fra Frankrig. Alex Disasi fra Monaco, og den anden kan jeg ikke huske navnet på - Deebo ved hvem det er.
Ja det var vist kun T-United der troede på miraklet med Kim. Ærgerligt men hvis Maguire ikke kan/vil sælges så er det sgu også dumt at bruge penge på en CB trods alt selvom det var en unik mulighed..

Todibo fra Nice er den anden sammen med Disasi, men det er jo lidt en akavet situation med ejeren. Hvis SJR vinder så skal det første han gør være at gå på rov i den klub han skal til at sælge efter han har købt United og omvendt virker det også mærkeligt hvis Qatar skal købe ind hos Sir Jim i deres første vindue. Jeg synes ellers Todibo ser mest spændende ud af de to.

Som det ser ud lige nu ender vi med noget ala dette mens andre tilgange nok afhænger af salg som Maguire.
Mount
Onana
Højlund
Manchester United Brøndby IF
Bliver spændende at se, hvem der bliver solgt først: Maguire eller klubben (eller hvad man kalder de her milliardforretninger nu om dage).

Seneste melding i mediet Global Finance (kender ikke mediets troværdighed) er, at der ikke er enighed i Glazerflokken. Det er jo ikke nyt, men man havde sgu efterhånden håbet på, at de havde smidt stædigheden og accepteret (og det samme kan man sige om Maguire i det omfang, at det er ham selv, der blokerer for et salg). Ingen af delene giver ret meget mening fra et sportsligt synspunkt.

Det er som om, at hver gang vi har skabt det mindste momentum på banen, så bliver alt smadret af den langvarige elendige lededelse af klubben.

Jeg tror, at jeg lukker øjenene og drømmer mig hen til en verden, hvor Glazers er væk, og vi har et transfervindue, hvor vi sælger vores overskydende spillere (også gerne til Saudierne, som vist ikke er ramt af recessionsfrygt), og hvor vi så får landet de rette forstærkninger tidligt uden at betale overpriser.

Og ja, jeg kan både lide eventyr og science fiction...

Ja findes der en klub i verden hvor der sker så meget men samtidig sker så lidt?

Det seneste er at Ten Hag ikke vil sælge Greenwood, og man derfor kigger på en lejeaftale. Roma og Mou blev tidligere nævnt som interesseret tror jeg.
Manchester United Brøndby IF
Fint med ham på leje, men også lidt en typisk United-løsning (ja ja, jeg forstår også godt dilemmaet). Men det er sådan lidt en ikke-stillingtagen at sende ham ud og se, hvordan folk reagerer på ham og hans comeback i stedet for enten at sige, at han kan ikke være en del af klubben og sælge, eller sige, at vi tager dig tilbage, da du ikke er dømt for noget.

Jeg er også med på, at gør han det godt ved en udlejning og ikke bliver totalt udstødt, kan han måske sælges for mere næste sommer, eller nye ejere kan tage ham tilbage i folden, hvis trup og manager (+ fans og kvindeholdet) vil acceptere det.

Jeg blev noget skeptisk efter den der Athletic-historie for noget tid siden, der afslørede, at der havde været en del interne problemer med ham tidligere, og OGS havde holdt hånden over ham flere gange. Altså hvis man har de karaktertræk og så kommer med sådan en sag i bagagen også, så kan det nemt skubbe til trupharmonien, forestiller jeg mig. Fandme ærgerligt med så god en selvudviklet spiller.
Annonce