En angriber er nødvendig...og ikke højlund. Når man læser diverse kommentarspor på engelske sites, virker det til man tror han er klar til at performe....det tænker jeg ikke. Jeg tænker Ramos eller muani nok er bedste bud
Stemningen på de sociale medier er enten som du siger at Højlund er den næste Haaland som vil bombe fra første minut eller at han er pivelendig og at Kolo Muani er langt bedre.
Jeg er et sted i midten hvor man må anerkende at Højlund vil være et køb på potentialet som ikke bør forventes at levere det store i hans første sæson, men at Kolo Muani sammenligningen er for doven. Der er 4 års forskel på de to, så selvfølgelig bør franskmanden være bedre på den korte bane, men kan han udvikle sig meget yderligere eller er det den færdige spiller man får? I så fald er 100m en vanvittig pris for en spiller der er præcis samme alder som Osimhen.
Ramos som du nævner, og jeg har nævnt selv så mange gange, er lige nu for mig den bedste løsning målt på immediate impact men samtidig yderligere potentiale til at blive blandt de allerbedste angribere. Hans 22 år giver ham den erfaring som Højlund mangler, og potentialet som jeg ikke tror Kolo Muani har.
Det er selvfølgelig 3 ret forskellige angribere, men rent niveau kontra potentiale er Ramos den bedste af begge verdener, mens Højlunds potentiale er enormt men sandsynligheden for at han falder helt igennem det samme. Kolo Muani er det kedelige sikre valg og sådan en angriber bør ikke koste 100m som Frankfurt kræver.