Snak

Mere indhold efter annoncen
@Inuk
Ja Rashford er ikke nogen dårlig nødløsning, men jeg synes heller ikke der er tvivl om at han er bedst til venstre. Derfor er jeg heller ikke så panisk omkring en ny angriber da jeg forventer at sådan en først kommer i slutningen af vinduet og man indtil da godt kan nøjes med Martial og Rashford hvis førstnævnte kan blive fit et par kampe.

Apropos Rashford så skulle han endelig have aftalt sin nye kontrakt og skrive under snart. Endnu flere gode vibes at tage med ind til den nye sæson.

EXCLUSIVE: Man Utd reach agreement in principle with Marcus Rashford over new 5yr contract. Deal until 2028 in final stages of negotiation + set to be signed after 25yo rejected more lucrative offers from England & abroad to stay at #MUFC

Måske er kontrakten ikke helt så vanvittig som vi frygtede siden han eftersigende har afslået større tilbud. Jeg gad dog godt vide hvilke engelske klubber skulle have tilbudt ham en højere løn, for det lyder mærkeligt. City og Newcastle er vel bedste bud selvom Chelsea nok også har forhørt sig, men de gad jo ikke en gang betale deres egen spiller i Mount. Ornstein plejer ikke at være en mand der opdigter sådan noget, men jeg troede kun det var PSG der for alvor lurede med en monsterkontrakt.
Manchester United Brøndby IF
"hvis førstnævnte kan blive fit et par kampe"

Hehe, der er godt nok ikke stor tiltro til den gode Anthony.
Bortset lige fra undertegnede altså.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
@Deebo
Omkring Greenwood kan taktikken måske netop være ikke at melde noget ud men bare sluse ham ind i truppen for at nedtone dramaet.
Som med enhver anden spiller vil man så kun melde noget ud, hvis han faktisk lejes ud.

Vi må vente og se.

Ift Højlund så er han formodentlig andetvalg efter Kane, og mit gæt er - ligesom dit - at 9’er handlen først går igennem til slut i vinduet. For mig indikerer det, at man holder mulighederne åbne, for man kan jo snildt forhandle med Atalanta, samtidig med man holder øje med Kane.

De seneste melding ift budget går jo også på, at Glazers sanktionerer væsentligt flere midler til indkøb, og så er der fint plads til Kane.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Den tror jeg bare ikke på. Hvis Greenwood skal tilbage tror jeg derimod på at man vil lave det hele store PR show med både statement fra klub og spiller om at han er en forandret mand og alle fortjener en second chance bla bla bla samt et interview hvor man vil prøve at få ham i så godt lys som muligt hvor han delvist erkender at han var en douchebag, men at hans partner har tilgivet ham og han har arbejdet meget på sig selv og at det aldrig vil ske igen.

At lade som ingenting gør intet godt, og vi har jo senest set med Benjamin Mendy der nu fremstilles som et kæmpe offer af en stor sammensværgelse mod ham at fodboldverdenen (alt for) nemt tilgiver sådanne episoder når først de ikke dømmes.

Ift Højlund så er han formodentlig andetvalg efter Kane, og mit gæt er - ligesom dit - at 9’er handlen først går igennem til slut i vinduet. For mig indikerer det, at man holder mulighederne åbne, for man kan jo snildt forhandle med Atalanta, samtidig med man holder øje med Kane.

De seneste melding ift budget går jo også på, at Glazers sanktionerer væsentligt flere midler til indkøb, og så er der fint plads til Kane.

Først og fremmest som jeg har skrevet, så er det jo hovedsageligt ffp reglerne der er problemet ift. spending. Derfor ser jeg ikke at man i morgen bare lige kan smide £100m efter Kane uden først at sælge, men vi kan da være tilfredse med at Glazers da i det mindste ikke lader deres latterlige indstilling til salget påvirke transfermarkedet som en del herinde frygtede.

Jeg tror som skrevet tidligere at de næste par uger vil bruges på at sælge spillere og det bliver da interessant hvilke der bliver hjemme fra USA turen for det må være første indikation. Bliver Fred og Donny helt væk sammen med Henderson, Telles og Bailly tyder det jo meget på et salg i hvert fald.
Manchester United Brøndby IF
Der er jeg helt enig i… når Onana er på plads, går der salg i den.
Min pointe er bare, at der er god tid til at få gjort plads til Kane i økonomien, og det kræver ikke så meget endda. Nogle gode salg af Henderson, Elanga, Fred og Donny - og lidt ind for Bailly og Telles. Så går den vilde striker-jagt.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja man må forvente at der skal komme en eller anden angriber ind på et tidspunkt i hvert fald. Højlund ligner lige nu favoritten, men det ville heller ikke undre mig synderligt hvis man i sidste ende prøvede endnu en kortsigtet løsning hvor Felix og ham Xavi Simons skulle være muligheder på lån.

Måske opstår der en unik mulighed senere i vinduet som vi så med Casemiro og ellers kan meget jo have ændret sig til januar og næste sommer. Man må for guds skyld ikke ødelægge et indtil videre fornuftigt vindue med en eller anden monster overpris med dertilhørende løn og have en ny Sancho på hænderne.
Manchester United Brøndby IF
Nej ingen panik, tak… og det virker heldigvis heller ikke til, at det ender sådan.

Læste en historie om at Rashfords nye kontrakt ligger omkring 325K/uge… højt, men lavere end frygtet. Og fremfor alt… lavere end Sanchos, hvilket sender et fint signal, som klubbens lige nu største aktiv.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Tja det er svært at bebrejde Rashy for at hive den løn, og det ville ikke undre mig hvis PSG har budt 500-600k til ham. Lad os håbe at det ikke er grundlønnen og at den mere ligner Sakas nye som vist er noget i stil med 200+100 i bonusser. Generelt er det noget nemmere at sluge når en spiller efter en god sæson får en lønforhøjelse end når man direkte stikker 350k til Sancho uden han havde spillet en eneste kamp. Rashford går jo også “kun” lidt over 50% op i løn fra 200 til de 325.

Fabrizio meldte også at Bruno har afvist flere bud fra Saudi hvilket fik mig til at tænke at hvis de også prøver på storklubbernes bedste spillere så er de sgu også ambitiøse. Han havde nok været deres største kup indtil videre og gad vide hvad han kunne have hevet i transfersum og løn, men fedt at han ønsker at blive selvom han sikkert snildt kunne have tjent det femdobbelte af hans allerede store kontrakt.
Manchester United Brøndby IF
Den dag til en spiller skeler mere til hyren end ambitionen om at vinde mod de bedste, er han "over the hill" i min optik.
Gudskelov ikke tilfældet for Fernandes og hvem gider egentlig at spille på en græsplæne midt i en ørken foran nogle få tusinde mænd, der knapt forstår spillet? Unægteligt mere attraktivt at få tagene på Old Trafford til at løfte sig.

De arabere har ødelagt mange ting, nu har de også verdens bedste spil som mål for deres altopslugende ødelæggelsestrang.
Får knopper af den slags mennesker.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Troede kun det var Iran, som har organiseret "moralpolitiet"
Annonce