Redigeretlør 29. jul 2023
Statistikker fortæller ikke alt.
Rasmus skiftede til Atalanta i sommers og havde den første del af sæsonen en del udfordringer med at kommunikere med trænere og medspillere. I Atalanta kommunikerer trænerteamet kun på Italiensk, hvorved der har været nogle sproglige udfordringer. Hvis du ser hans kampe, så bruger han meget krudt på presspil og dybe løbe, som skaber plads til medspillerne. Derfor har mange af hans kampe været som indskifter i starten af sæsonen samt ofte blevet skiftet ud når han starter inde fordi han løber så meget.
I Serie A har han effektivt spillet 1832 minutter, som svarer til ca. 20 fuldtidskampe. Han har scoret 9 mål. Det som er værd at bemærke er at han har scoret 8 af de 9 mål i 2023. Jeg vil tro at hans scoringssnit er et mål pr. ca. 130-140 minutter i 2023. Det er ret imponerende i forhold til at Serie A er en forsvatstung liga og Atalanta ofte spiller ret defensivt. Han har haft en periode i starten af 2023 hvor han scoret i mange kampe. Hen mod sæson afslutningen har han haft lidt småskader og set træt ud, hvilket sker for yngre spillere, hvorved der var lidt længere mellem snapsene på klubholdet, men han havde fin succes på landsholdet. Det er også første sæson, hvor han spiller så mange kampe for klub og landshold.
I forhold til United så er det 1-2 niveauer op. Men United skaber 3-4 gange så mange chancer pr. kamp som Atalanta. Rasmus har en evne til at stå det rette sted i feltet, så han skal nok få scoret sine mål selvom modstanderne er bedre. Jeg tror at Ten Hag er tilfreds hvis han scorer 12-15 mål i sæsonen, da han efter min opfattelse ligeså meget er købt ind fordi han passer perfekt i systemet. Det Rasmus skal arbejde på er klart hans fysisk (udholdenhed) og ellers blot forsætte udviklingen samt få mere erfaring.
Indtil videre har han haft stor succes for hold, hvor man spiller en form for kontralignende fodbold. Han skal nok vænne sig lidt til, at United også går efter meget boldbesiddelse. Hvis man ser hvordan han er braget ind på landsholdet, dealer med de udfordringer der har været i Østrig (skulle lære tysk) og Italien (italiensk) samt at man husker på at han kun er 20 år. Så viser det at han er en med stærk mentalitet. Mentalitet, fysik og talent er ofte det som er tegnene på en kommende topspiller.
Så jeg vil bare nyde at se ham i United og håber at andre danskere vil det samme. Det er stort at vi har så ung en dansk spiller på vej ind i toppen i Premier League.