Snak

Mere indhold efter annoncen
@Mc86

Ja, jeg håber han kan ramme det niveau igen hurtigt. Gad vide hvad han ville have kostet hos Ajax med den compilation 😅
Ja der er ho både fedt og trist at få genopfrisket hans klasse.
Udmeldingen fra klubben kommer snart.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Højlund præsenteres på et fyldt oldtrafford på lørdag.
Van der beek smutter til sociedad
Fred med panderne på fødderne er færdig.
Så mangler vi bare maguire der skal ud, selvom tenhag faktisk udtalte sig positivt om ham forleden og selvfølgelig bailly ud.
Mon ikke også at Williams og telles er fortid. Williams er eftersigende på vej til leeds. Det virker dog mystisk
LUHG
Telles rød til SA for en uge siden for omkring £4 mio.
Det kunne altså være lidt sjovt, hvis Højæund præsenteres lige inden kampen mod Lens og så smider overtøjet for at starte inde. Bare en halvleg.
Han skal jo have nogle minutter snart.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja og nu hvor han har skrevet under kan han vel også træne med truppen i dag tænker jeg. Hvis ikke mod Lens så flyv ham da til Dublin og spil ham der, han starter jo ikke inde mod Wolves alligevel så giv ham så meget tid på banen som muligt inden.
Manchester United Brøndby IF
Mon ikke han får en stille og rolig indkørsel.
Casemiro kom ganske vist først 22. august sidste år, men han startede ikke en premier League kamp før 9. oktober.
Inden da blev det til sporadiske indhop og et par EL kampe.
Kan godt se noget lignende ske med Højlund.

Jeg har hele tiden troet at han ville få samme start som Garnacho har fået med en masse indhop når modstanderen er trætte krydret med et par enkelte starter i cups, men med det prisskilt og Martials manglende kampform er det ikke utænkeligt at han ret hurtigt kommer til at starte kampe medmindre Sancho er flyvende som falsk 9´er.

I værste fald er han vel i starten en ny Weghorst der må presse sig selv ihjel og tilmed true i dybden, mens holdkammeraterne i højere grad skal skabe chancer og score mål, som de må være vant til fra sidste sæson. Det er ikke meget han skal gøre rigtigt før det er en opgradering på Weghorst der vist var den spiller i United der spillede flest minutter som 9´er sidste sæson. Barren er sat meget lavt i starten for mit vedkommende, så længe han presser og truer i dybden samt når med i feltet som Weghorst og Martial sjældent formåede er det en fornuftig start. Som jeg forstår det er en af hans bedste evner løbene mod forreste stolpe og generelt de nemme tap-ins og derfor er jeg overbevist om at han nok skal få nogle nemme mål uanset hvordan han spiller.
Manchester United Brøndby IF
Vi kan i øvrigt godt sidde og være lidt irriterede over at Højlund nok lige akkurat ikke når at få en træningskamp med holdet, men af big six klubberne er man vel for en gangs skyld ikke dem der ser ud til at panikke helt vildt nu hvor sæsonen starter. Især Pool og Chelsea mangler begge forstærkning på en meget markant position i 6´eren og deres fans er godt utilfredse med at det tager så lang tid, noget som vi United fans har været vant til.

United ser ud til kun at mangle Casemiros backup i Amrabat nu, og det ser ud til at ske når Donny og/eller Fred er solgt, men som Kasper er inde på med Casemiro sidste sommer vil Amrabat næppe få meget spilletid de første måneder anyway. Ideelt fandt man nok også Varanes langsigtede afløser og solgte Maguire, men igen er det ikke noget der er værd at panikke over.

Jeg kan personligt ikke huske en bedre forberedelse til en sæson post SAF end denne selvom resultaterne ikke har været der i de sidste par testkampe. Sidste sæson var hypen også stor med gode vibes, men vi fandt jo lynhurtigt ud af at en 4-0 sejr over Liverpool ikke betød en skid når først PL gik i gang og man startede med et tæt nederlag til Brighton og en ydmygelse i Brentford. Jeg er forsigtig optimistisk selv hvis man taber de sidste to træningskampe også, og en hjemmekamp mod et tamt Wolves der har mistet Neves er ikke nogen dårlig første kamp at få.
Manchester United Brøndby IF
Helt enig.
Har også barren ret lavt ift succes - og håber at United fans generelt har det sådan.

Bliver spændende at se, hvordan han reagerer, når vores modstanderfans og medierne kalder ham et flop, hvis han ikke laver 10 i de 10 første.

Darwin Nunez fik jo en ret hård medfart selvom han scorede 9 i 29 PL. Det er i øvrigt næsten identisk med Højlund i Serie A (9 i 32).

Nunez blev selvfølgelig heller ikke hjulpet på vej af den lidt akavede agressive attitude, som han havde i en periode.
Annonce