Snak

Mere indhold efter annoncen
For mig var Bailly mere end en sjov spiller.
Få kunne som ham pille klatten fra en modstander med største selvfølgelighed og ikke mindst atletisk elegance.
Skaderne ja, men også et hav af positioneringsfejl pga. forkerte valg, gjorde ham desværre svær at benytte.
Tænker jeg aldrig kommer til at glemme ham dog.
Individuelt monster, men med kun lidt taktisk forståelse, desværre.

Marty. jeg synes du slår lidt rigeligt på krisetrommen.
Jeg så et godt indstillet og desværre heldforladt Unitedhold, så sent som for et par dage siden. Som vel at mærke havde et af de bedste hold i knæ over lange stræk.
Skal vi nu ikke lige se om det lykkes for Ten Hag at få det høje pres til at virke, før trommestikkerne skal i arbejde?
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Til gengæld er han erstattet af Johnny Evans..
Ved godt at Antony sagen i teorien er et par måneder gammel.

Men når Brasiliens forbund suspenderer ham, kan vi så stadig blive ved med at bruge ham?

På en måde kan det jo ironisk nok ende med at være en PR-boomerang, der viser, hvor elendigt Greenwood-sagen blev håndteret.

Ps.
Apropos Johnny Evans, så var det noget af et blast from the past, da han sluttede Arsenal-kampen af som makker med Maguire.
Et perfekt øjebliksbillede på klubbens udfordringer.
Ud over 2-1 målet, hvor der skulle have været opdækning på Rice, og Evans derfor bliver impliceret (han kan dog ikke gøre noget ved målet) var Evans jo OK. Han clearede alt i luften, og blev ikke overspillet eller udstillet.

Han kommer ikke til at få fast spilletid, og han kom transferfri. OK gardering.
Enig nvm, Evans som 6. valg findes næppe bedre.
Men jo altså den perfekte storm at skulle modstå et af ligaens bedste hold på deres bane i det sidste hektiske kvarter, med 5. og 6. valgene på banen.
Kunne dog ha´ været succesfuldt, hvis ikke Onana havde været fejlplaceret ved Rices kasse.

Sammenlignet med Eric Bailly, er Jonny Evans taktiske forståelse adskillige niveauer over.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Marty. jeg synes du slår lidt rigeligt på krisetrommen.
Jeg så et godt indstillet og desværre heldforladt Unitedhold, så sent som for et par dage siden. Som vel at mærke havde et af de bedste hold i knæ over lange stræk.
Skal vi nu ikke lige se om det lykkes for Ten Hag at få det høje pres til at virke, før trommestikkerne skal i arbejde?


Måske - måske ikke...det er jo ikke kun spillet på banen, men spillere af tvivlsom karakter og mentalitet der rammer os igen, samt farcen omkring salget af klubben....og er der noget der tyder på ETH får det høje pres til at virke? Han virker presset - dum fejl at gå ud med den sancho kommentar i pressen. Og nej vi havde ikke Arsenal i knæ. Vi stod defensivt godt det meste af kampen, men vi skabte ikke meget fremadrettet - det var kontrabold, og det var selv OGS bedre til at praktisere.

...og jeg tænker ikke held/uheld kan blive ved med at være en faktor ift. niveauet siden Ferguson, for så må vi da være verdens mest uheldige hold!

Jeg vil mene krisesnakken er berettiget, men mener også ETH skal have chancen endnu en sæson, for at bevise han kan implementere en spillestil alle kan købe ind på samt forbedre mentaliteten og strukturen omkring 1. holdet og ungdomsspillerne....men han er allerede presset - også med det store antal skader in mente.
Johnny evans var udfordret fra første sekund af hurtige små vendinger og kropsnære driblinger. At påstå at han er bedre end Bailly er jo komplet vanvittigt.
Dog er Bailly alt for skadet men han har et væsentligt højere top niveau.
Jeg synes simpelthen ikke, der er belæg for at sige, at Bailly har et væsentligt højere topniveau end Evans. Han har stort set ikke spillet fodbold i to år (30 kampe i alt).
Han har spillet 98 kampe de sidste 6 år, og mit gæt er, at han i flere af dem enten er blevet skadet eller skiftet ind for at opbygge sig efter en skade.

I min bog er han ikke en spiller, man kan vurdere niveauet af, og det er en skam.

Evans derimod har spillet over 450 kampe i PL. Yes, han er nok over toppen af sine præstationer, men han kender ligaen og er en solid spiller. Intet at sige til at han i sin første kamp ude mod en af rækkens sværeste modstandere med stærke individualister skulle blive sat en gang eller to. Alt i alt gjorde han det fint.

Eric Bailly var på 80.000 pund/uge, og det er dælme mange dejlige penge sparret.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Marty, jeg synes jo du blander æbler og pærer her.
Nok også nødvendigt for at piske en krisestemning op.

Jeg tror ikke et sekund på at Ten Hag er presset hvad hans ansættelse angår.
Måske diverse pundits, ikke mindst dem på Viasat, ynder at finde huller i osten hos os. Dem om det, I United er der fortsat tro på hollænderen er jeg vis på.
Presset er han dog. Hans høje pres fungerer endnu ikke, skaderne hover sig op, flere spillere har problemer med opførslen og Glazers, ja de er et kapitel for sig. Men er man ikke altid presset som Unitedmanager?

Det første, presset, er givet hans ansvar, men man må altså forvente at det tager lidt tid at implementere. Ikke mindst fordi de erfarne i klubben i årevis har været vænnet til at skulle parere dybt. Det går ikke med høj bagkæde og med højt pres.

Det andet, moralen, ja hvad Antony og Greenwood laver i deres fritid, kan ikke klandres Ten Hag. Måske klubben kunne screene bedre for psykologiske defekter, men jo altså ikke Ten Hags ansvarsområde dybest set.
Er dog helt enig i at den slags tiltag er ønskværdige, men har ingen viden om hvorvidt det faktisk sker allerede. Med tiden kan det blive en del af Ten Hags ansvarsområde, men jo altså ikke før klubben har vist vilje til tiltag af den art.

Så er der Sancho. Jeg ser ikke noget svigt fra Ten Hags side her heller. Udtalelserne efter kampen var som før. Sancho var valgt fra fordi han ikke overbeviste på træningsbanen. Ser ingen grund til at betvivle det og er egentlig også enig i at Martial var det rigtigste valg, når nu Højlund skulle starte på bænken. Derudover kaster træneren heller ikke sin mand under bussen, men efterlader rum til at Sancho kan komme igen.
Hollænderen er næppe heller uden bevidsthed om den player power, der har hersket i klubben. Måden han behandlede Ronaldo og nu Sancho på, viser i hvert for mig, at han vil ha´ at spillernes fokus er på hold, taktik og egne præstationer. Løncheck og berømmelse betyder ingenting i den sammenhæng.

Er naturligvis enig i at Arsenal set over hele kampen var de dominerende og at vores svar var solid defensiv og omstillinger. Men efter de første 10 minutter i anden halvleg, var momentum tydeligvis vores. Desværre væltede læsset, da først Martinez og siden Linde måtte udskiftes. Men ikke desto mindre havde Martial en OK chance i netop den periode. Arsenals tænder var ikke spidse, mens vores var skarpere end på noget andet tidspunkt i den kamp. Hvad jo også den annullerede scoring fra argentineren viste.
Så jo, vi kunne sagtens ha´ fortjent en uafgjort.
Begik Ten Hag nogen fejl i den kamp? Måske det var at lade Højlund starte på bænken, men ellers nej efter min mening.

Sidst nævner du "for at bevise han kan implementere en spillestil alle kan købe ind på samt forbedre mentaliteten og strukturen omkring 1. holdet og ungdomsspillerne"
1. Har han ikke allerede gjort det? Eller er i det mindste i færd med det?
Mig bekendt skal alle klubbens hold spille efter samme koncept og eventuelt udkomme af det, vil først vise sig over tid. Formentlig flere sæsoner.
Førsteholdet, senest set søndag, spiller efter trænerens ønske, hvad jo indikerer at tilliden er på plads. Der mangler noget omkring indstillingen i forhold til det høje pres, men også det må forventes at tage noget tid.
2. Spillernes mentalitet generelt kan jeg ikke få øje på skulle være et problem.
3. Spillerskader skal man vist ikke klandre Ten Hag for. Det kunne være tilfældet, hvis der er begået rovdrift på dem. Men efter 4 kampe?
Nej vel?

Forstår glimrende skuffelse over kun at ha´ fået 6 points i 4 kampe. Har den selv.
Men skuffelse skal ses i lyset af forhåbninger og der har jeg hele tiden været på det rene med, at indeværende sæson er en (videre)udviklingsssæon og forhåbninger om PL eller CL succes skal findes i skuffen for mindre sandsynlige overraskelser.

Bliver Ten Hag fyret til januar? Tjah, ligger vi nummer 10 og er nærmest koblet af top4 ræset, samtidigt med at CL er slut, kan det da komme på tale.
Taber han omklædningsrummet det samme.
Men men, man skal godt nok ha´ den negative kikkert for øjnene, hvis man skal spotte de omstændigheder.
Og er jeg sikker på. Det sker ikke.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
I det hele taget kan vi jo snart gøre økonomisk op for sommerens transfervindue. Eneste mulige afgang herfra er vel Donny, men det er virkelig stille omkring ham.

Vi har købt for 206 millioner Euro ifølge Transfermarkt
Vi har solgt for 55 millioner Euro

Af ny løn har vi fået
Rashford 100.000
Højlund 85.000
Onana 120.000
Mound 250.000
Amrabat 65.000
Bayindir ?
Evans ?
I alt: 620.000 (+ to relativt billige spillere)

Af forsvundet løn pr. uge er:
Bailly 80.000
DDG 375.000
Telles 93.000
Fred 120.000
Sabitzer 210.000
Jones 75.000
Greenwood 75.000
Tuanzebe 50.000
Weghorst 35.000
Butland 35.000
Elanga 5.000
Mengi 5.000
Og en masse småbeløb for unge spillere.

I alt: 1.158.000 (+ de unge, og + Ronaldos 515.000)

I alt en besparelse på 538.000 pund/uge (1.053.000 inkl. Ronaldo)
28 millioner pund sparret på et år (Næsten 55 millioner pund inkl. Ronaldo)

Alt i alt et rigtig fint vindue ift. lønudgifterne, og når Varane, Casemiro og Sancho på et tidspunkt ikke er her længere, kan vi kigge mod at ramme et nyt topniveau omkring Rashfords 300.000.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Annonce