Snak

Mere indhold efter annoncen
Ledsmed

Det er nemlig også det.
Det vigtigste for mig er dog det er en der er dygtig 🙂 pg det må han jo være siden han er så attraktiv 🙂 Edwards tidligere Liverpool kunne også være det.

For mig handler det også om at man måske kan lokalisere talent tidligere!
Husker tydeligt da caicedo var et seriøst transferbud til 10 mil. Hsr man et team der er dygtig nok må man vel kunne se talent tidligere 🙂
Hvis Qatar ejede United, så ville de jo nærmest handle med sig selv, hvis de købte Mbappe? Ejer de ikke begge klubber? Hvorfor griber Uefa ikke ind? Er de blevet for godt betalt som altid?


Mbappe har kontrakt udløb til sommer..
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Derbo

Angående United fan kanaler så er United Stand den suverænt største i verden med over 1.6 mio followers over hele verden.

At sidde på et dansk Forum og disse folkene bag verdens største United fan Forum for der er jo altså langt flere bag forummet end stifterne Mark Goldbridge er virkelig langt ude. Altså i modsætning til UT folkene så kommer vi jo ikke til hver eneste kamp - ej heller om det skulle være en Pre season kamp på den anden side af kloden.

Ej heller bor vi i eller omkring byen, men sidder i DK og udelægger teksten fra engelske medier, som omkranser UT.

Der er ingen af os der er født i Manchester, men derfor kan man sgu godt vokse op med United som sit hold alligevel? Man skal vel ikke partout holde med det hold hvis by man er født i? Det er vel så heller ikke anderledes i England selvom man skulle være født i Nottingham? Uden at kende samtlige UT folkene så er jeg ganske sikker på st adskillige af dem ikke nok med er født i Manchester, men de bor der såmænd også.

At disse UT er jo reelt det samme som at disse de mange followers herunder en række brugere i DK og på dette Forum.

I stedet for at pådutte hvad andre bør mene og synes så ville det sgu klæde at man respektere folk der rent faktisk har gjort noget for fansene til Manchester United imodsætning til en selv.

For det er jo ikke for sjovt at så mange følger forummet dagligt imodsætning til et dansk fodbold Forum kun med danskere der holder med en engelsk klub.

For ja selvfølgelig er det idag et arbejde for Mark G & Co, men de er jo ikke kommet sovende til deres succes og man skal sgu ikke svines til bare fordi man er dygtig til sit arbejde for dygtige er de åbenlyst når man har formået skabe det suverænt største fan Forum - ikke bare i United - men indenfor alle klubber på tværs af sportsgrene mig bekendt. Der findes heldigvis mange mennesker der er passioneret og dygtige til en profesion og som selvfølgelig får løn for det de laver - det skal man sgu ikke svines til for.

At sidde og disse at 1.6 mio United fans ikke er i stand til at tænke selv og danne deres egne meninger og holdninger ud fra den information de får herunder fra UT er direkte respektløs, uvidende, nedladende og hamrende usympatisk.
Deebo

Nu skriver jeg det for sidste gang og dette er ikke henvendt specifikt til dig, men alle som bliver ved med at snakke om Qatar. I bliver ved med at ignorere min pointe om at det simpelthen ikke giver mening at debattere SJR Vs. Qatar for deres bud blev afvist. I bør i stedet fokusere på om i vitterligt hellere ønsker status quo eller om i ikke godt kan se det positive i at Glazers trods alt giver slip på den sportslige kontrol og efter alt at dømme på sigt slipper majoriteten også. Qatar var aldrig et alternativ fordi de insisterede på at købe 100% mens Glazers insisterede på ikke at sælge 100% lige nu fordi de tror klubben bliver mere værd i de kommende år. Det er en fuldstændig ligegyldig diskussion, for alternativet til SJR var en amerikansk minoritetsinvestering eller at fortsætte som nu med Joel, Arnold og Murtough.

Nu har den påståede livslange fan SJR lagt sig i kanen med Glazers, ikke noget der vækker begejstring for undertegnede.
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Lidt om opkøbs emnet fra talksport.

https://fb.watch/nJCZ7efXoZ/
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
@deebo
been there, done that 😎
Shamran: Alene det at Goldbridge fuldstændig støtter at Qatar som land køber United er et skidt tegn for mig. Det er noget af det mest konkurrenceforvridende.

Dertil kommer at han ofte elsker kontroverser, og er meget bombastisk i sine udmeldinger.

At han har en mange followers kan der jo være mange grunde til. Det er jo også ren underholdning, og der er sikkert også folk som ser ham som ikke er United fans. På samme måde som at jeg fandt Arsenal Fan TV ret underholdende i en periode.

Slutteligt giver jeg ikke meget for den der med at han har mange følgere i sig selv skulle have en værdi. 50 milliarder fluer spiser lort, men det betyder ikke at jeg gør.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
At sidde og disse at 1.6 mio United fans ikke er i stand til at tænke selv og danne deres egne meninger og holdninger ud fra den information de får herunder fra UT er direkte respektløs, uvidende, nedladende og hamrende usympatisk.

Vanvittigt langt indlæg om noget så ligegyldigt som en fankanal. Føler du dig personligt truffet så skulle du overveje at tage en pause fra det bras. Gør du ikke så tillykke, men jeg ændrer sgu ikke holdning bare fordi han har samlet en stor følgerskare. Jeg har tidligere rost ham for hans businessevner, han tjener jo kassen på det her så respekt for det, men Trump og en Østriger har/havde også mange følgere. Uden yderligere sammenligning naturligvis :)

Hold kæft hvor er landskampspause noget af det værste. Tænk at jeg skal sidde og bruge tid på det lort. Jeg er langt fra den eneste der synes Goldbridge er cancer, også herinde, og så er vi vist også færdige med ham! Jeg er i hvert fald.
Manchester United Brøndby IF
Noget af det der glæder mig uagtet om det bliver SJR (bliver det) eller Qatar er hvis der i det mindste kommer en sportslig retning med folk der hsr forstand på… sport… var i sin tid ærgerlig (nok den eneste) over rangnick ikke blev indtænkt mere. For som jeg ser det havde han fuldkommen ret i hans efterhånden kendte citat med “United need open heart surgery” og 10 spillere ud.
United har handler for dyrt i mange år og solgt for billigt. Sammenlign hvad Chelsea og city får for deres talenter (ca 40-50 mil) og så United der får 15 mil og virker tilfredse.
Jeg er stor fan af ten hag og mener han er manden. Det skal man ikke lade en rodet sæsonstart ryste. For der er så mange sider i United lige nu der kan give den uro at resultater og spil ikke kan præstere:

- bare det med overtagelsen kan skabe uro
- greenwood og Anthony sagerne
- de 5 milliarder skader… eller var der kun 3?
- playerpower med sancho fx

Det er ikke nemt st være træner i United.

Dog mener jeg også ten hag er en træner der præsterer bedst hvis han får sportsligt modspil. Som guardiola gør i city med ham der tixi (er det ikke det han hedder?) og han også selv fik med overmars i Ajax. For tror ten hag ville vinde ligaen med city, pool eller Arsenal. Det teor heg også han med tiden ka med United. Så ideerne er der men tror han vil have godt af at arbejde med en sportslig ledelse der vil det samme men som måske kunne sige
“U wanna buy a centerback and wants todibo? Great choice but please take a look at that Silva talent in Benfica too. Does he fit even better Eric?”

Det i sig selv at det sportslige del sf United bliver opgraderet, rigtige folk hentes ind er en kæmpe forstærkning i sig selv 🙂 at der rent faktisk tænkes fodbold i… en fodboldklub. 🙂
Annonce