Snak

Mere indhold efter annoncen
"Det er i det etablerede spil der mangler en del"

Ja, så absolut gør der.
Årsagerne er flere.
Fernandes hang til selv at finde på i tide og utide er en af dem. Derfor er det jo at jeg flere gange har påpeget det problematiske ved hans tilstedeværelse. Indledningsvis under ETH var der tegn på at han forsøgte at lægge sig i selen, men i takt med at leverancerne bagfra sygner hen, er det som om han, når han endelig får fat i kuglen, tænker nu skal jeg sgu nok finde på noget. 2 af 3 gange går det dog i fisk og kuglen tabes.
Og ikke nok med det, alle øvrige offensivspillere afventer (på hælene). Spillet bliver statisk og alt for let læseligt.
Det er på ingen måde den vej man skal gå, hvis man vil fremme det kollektive bold, du som alle vi andre savner Bryan.

Men som sagt, årsagerne er flere.
Afpillet bagfra OG videreførelsen af spil hen over den centrale midte, er også under al kritik. Eriksen har ikke i denne sæson formået at binde tingene sammen og Case/Varane, som begge er dygtige defensivt, er meget lidt bevendt, når konstruktivt spil skal sættes op.
McT kan ikke det der, Amrabat ej heller. Så er der Mount som burde kunne, men som endnu ikke har fundet en måde at gøre sig relevant på heller.
Også vores tunesiske ven er alt for impulsiv og ejer ikke evnen til at skifte tempo, for derved at tvinge fordele over på vores side.

Der resterer så blot Mainoo og Gore.
Kan på forhånd høre hvor meget nogle vil nedgøre mig for a sige det, men de har begge nogle af de kvaliteter, som JEG mener bør bringes i spil.
Viljen til at løbe for hinanden og forståelsen for at kun kollektivt kan man skubbe kuglen frem, hvor rigtige løb bliver læselige for vores angribere.

Det er muligheden for at skabe det spil som også jeg bifalder og som historisk har været et væsentligt element, når klubben har præsteret bedst.

Er ret sikker på Ten Hag ser tingene på nogenlunde samme måde.
Men han tør ikke bænke Fernandes og tilsyneladende heller ikke gi´ de unge muligheden for at bide sig fast.
Hvad i min optik kunne eliminere det umiddelbare behov for en midtbanemand i januar, hvor vinduet så i stedet kan bruges til at finde en egnet afløser for Varane.

Meget vil givet se bedre ud, når Shaw og Martinez er tilbage på fuld styrke.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Man skal lige huske på, at Man United har mange spillere skadet, så når vi først for spillerne ind, så burde vi nemt komme i top 4.

Kampen mod Bayern bliver afgørende, men den burde ikke være umulig at vinde. Måske er Bayern endda videre på det tidspunkt
Spiderman and Batman together;) I love Lasagne, eating at MAX,Burger King,Mcd and Buffet steder:)
Vi kan roligt blive enige om at vi ikke spiller godt i øjeblikket og at Rash og Bruno selvfølgelig bærer en del af skylden, men altså når man spørger alle fans fra andre klubber hvem de frygter mest hos United, hvilke spillere de helst ville vælge fra os hvis de kunne vælge så vælger de jo ikke uden grund netop Rash og Bruno. Der er ingen der vælger hverken Hannibal, Mount eller Mainoo pudsigt nok, men det er de spillere som man kan læse herinde skal klare ærterne i stedet for de to?

Det er bare virkelig mærkeligt at læse United fans der både vil sætte vores 2 største stjerner på bænken og sælge dem når der ikke engang peges på erstatninger. Og når der så endelig peges så er det spillere som Mainoo, Hannibal og Mount der alle stort set ikke har spillet for klubben og når de har ikke har vist at være i nærheden af Bruno/Rash´ top niveau eller være afgørende i det det handler om for at vinde kampe, nemlig i mål.

Der er intet jeg hellere ønsker end at have vores unge akademispillere slå igennem på 1. holdet, men altså hallo. Hvor mange har slået igennem i forhold til faldet igennem de sidste mange mange år?

Vi har lige nu Rash som folk vil af med, McT som folk også vil af med, Pellestri der ikke har slået igennem og endelig Jonny Evans som folk griner af fik sig et ekstra år. Den eneste der stadigvæk er tiltro til er Garnacho der udover rigtig fin energi jo altså stadigvæk nu på 2 . sæson ikke har brændt banen af. At smide sæsonen i hænderne på ham vs. at smide Rashford på bænken er ren galimatias.

Herudover en række akademispillere der reelt ikke har spillet for klubben endnu eller slået igennem, men historien har jo vist at det er et fint nåleøje at bryde igennem til 1. holdet, hvilket jo egentlig giver rigtig god mening da man på United forventer verdensklasse eller potentiale til dette og at der altså skal leveres fra dag 1. Der er milevidt fra at spille akademibold, pre seasons og andre ubetydelige kampe og så spille i Pr.L på OT hvor der forventes og forlanges at der leveres.

Og selvfølgelig er der derfor mange unge spillere der har failet på denne scene og derfor er skippet videre til andre klubber, men selv når man har brudt igennem så er det jo ikke nok for mange fans når der ses på spillere som Rashford og McT der jo altså begge kom fra akademiet i sin tid, men som folk vil af med.

Men se dog på hvad klubben lige har skippet af med af akademispillere der ikke slog igennem hvor jeg tæller over 15 spillere vi har sagt farvel til i sommers og der har jeg ikke engang medregnet spillere der trods alt har fået en hvis succes i Pr.L. som A. Perreira og J. Garner vi sagde farvel til i tidligere vinduer, men som heller ikke slog til for United. Over 15 spillere og så vil man smide Rash+Bruno på porten for Mainoo, Hannibal og måske Gore??

Det er bare skør tankegang i min verden.

Giv de unge chancen støt og roligt med nogle minutter her og der og se om de giver noget positiv impact i kampene når de får chancen og hvis de med tiden kan slå Rash og Bruno af så først da sælg dem og ikke et sekund før. Garnacho har vist lovende takter, men altså come on han er jo ikke i nærheden af Rash når Rash er i topform. Det kan måske komme, men lige nu er det galimatias udelukkende at satse på Garnacho på venstre kanten uden at han for alvor er slået igennem.

Det samme med spillere udefra hvor vi også har en årelang historik med failures. De skal også først vise at de er bedre end Bruno og Rash før de bliver slået af holdet og ikke før. Man skal være hardcore Mount fan for at se at han har gjort en forskel de gange han har spillet 10´er og hvor Bruno er smidt på højrekanten.

Med Mount på banen som 10´er mod et low block hold så ligner vi et LVG hold der ikke laver andet end sidelæns- og tilbage afleveringer udi et væk uden at skabe chancer. Mounts afleverings stat er helt sikkert langt højere end Bruno, men han skaber jo heller ikke noget. Og det er rigtigt at Bruno´ fejl procent er høj, men til gengæld så forsøger han noget og når det lykkedes er det ofte kampafgørende chancer eller mål til ham selv.

Jeg så da helst Mount komme ind og vise sublime kreative evner udover hans løbepensum og forståelse for pres, men det har han bare ikke vist og så foretrækker jeg helt sikkert hellere en spiller der kan afgøre vores kampe vs. en "pæn" spillende, men helt og aldeles anonym Mount der ikke skaber chancer eller afgører vores kampe.
"Det er bare virkelig mærkeligt at læse United fans der både vil sætte vores 2 største stjerner på bænken og sælge dem når der ikke engang peges på erstatninger."

Det er ikke mærkeligt, hvis man har set fodbold i adskillige år.

Fodbold er nemlig et holdspil, og hverken Rash eller BF er udprægede holdspillere. De lever langt hen af vejen på individuelt spil, og når det fejler - hvilket desværre sker alt, alt for ofte i forhold til fx lignende spillere i rivaliserende klubber - så evner de ikke at agere holdspillere og indgå i et spilsystem, der vinder kampe.

Tror du seriøst, at alle Unitedfans ikke kan se, hvor dygtige de to er, når det kører for dem?

Problemet er, Bryan, at det lader til, at du ikke kan se den skade, de to spillere forårsager på et hold.

Fodbold er nemlig et holdspil, og uden holdspillere, der løber for hinanden, kæmper og ofrer sig i hver kamp a la Keane, så vinder du ikke en turnering over 38 kampe
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
@ Pink

jeg er stærkt uenig i at BF ikke kæmper og ofrer alt når han spiller. Man kan beskylde manden for mange ting, men ikke for at han ikke knokler for holdet i hver eneste kamp. Han er vel en af de mest tacklende 10´er der findes i top 6 når jeg eks. sammenligner ham med Ødegaard og KDB.

Edit: BF ligger lige nu nr. 10 på listen over fleste tacklinger for midtbane spillere i Pr.L, som den mest tacklende United spiller og foran samtlige midtbane spillere fra top 6 bortset fra Bissouma, Spurs:

https://www.premierleague.com/stats/top/players/total_tackle

Desuden er din "holdspil" argumentation ualmindelig søgt. Hvem er da mere "holdspillere" end Bruno og Rash? Er det LVG sidelæns spil du leder efter i eks. i Mount eller er det ren fysik du fisker efter som man spiller i bundklubberne? Mener du at det vigtigste en 10´er og en venstre kant spiller skal kunne bidrage med er at tackle og vinde bolde som Keano og hvis ikke hvorfor nævner du så overhovedet Keano som sammenligning? Fortæl da endelig for jeg er ærlig talt forvirret :-)

Hvis ikke BF og Rash skal spille hvem skal så lave målene og chancerne? Hvem skal erstatte dem - det kunne jeg godt tænke mig at vide.

BF og Rash er individualister i mangel af bedre - fordi vi ikke har et hold der er indarbejdet til at nedbryde low blocks med hold mål resulterende i tap ins til Højlund som City og Liverpool har, men det er jo ikke forbudt andre spillere at bidrage og jeg har bare ikke set andre bidrage - har du? For så hører jeg gerne til dem.

I stedet for at have et LVG hold der ser pænt ud i et hav af ligegyldige pasninger men ikke laver chancer så har vi 2 spillere der til hver en tid kan afgøre vores kampe - det er da til hver en tid at foretrække det sidste fremfor det første. Hvis du er uenig så hører jeg gerne hvorfor ;-)

Hvilken "skade" gør BF og Rash når det er dem der laver målene og chancerne? Det er virkelig et mærkeligt argument jeg meget gerne ser uddybet.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Pink.
Forstår heller ikke hvorfor Bruno skulle være et problem her, jeg ser ham som vores vigtigste spiller, mener han var den spiller der spillede flest kampe af alle spillere i Europa sidste sæson. Han har brug for en pause, men ser ham bestemt ikke som en spiller vi skal skille os af med.
F.C.København. Man United.
"Desuden er din "holdspil" argumentation ualmindelig søgt"

Er den nu også det, Bryan?
Jeg mener, har du ikke på de foregående sider selv efterlyst det spil, som gav scoring mod FCK?
Hvor 4-5-6 mand med indbyrdes forståelse og løbevillighed reelt sætter et modstanderhold skakmat.
Det er bare ikke hverken Rashfords eller Fernandes´ game. De er, som du i øvrigt også selv siger, individualister.

Nuvel jeg er ikke fortaler for at sælge nogen af dem
Rashfords individuelle kan gøre ondt på alle hold og det er værd at ha´ med.
Men portugiseren er anfører og til hvilken nytte?
Han instigerer så godt som aldrig ovennævnte spil, i stedet bremser han alt for tit tiltag af den art, for så i stedet at forsøge at slå en vinder.
Som ganske vist er visuelt smukt at se på, når det lykkes.
Det sker dog alt for tit, at der i stedet går fisk i angrebsspillet.

Når jeg alligevel ikke er fortaler for helt at skippe ham, så er det fordi jeg, måske noget naivt, fortsat bilder mig ind at ETH kan få sat skik på ham.
Og fordi hans individuelle evner altid vil være rare at ha´, på toppen af kransekagen.
Men som han har spillet den sidste lange tid, er det Paul Pogba om igen.

Du nævnte "verdensstjerner". Jeg spørger hvor mange af dem er der plads til på et velfungerende fodboldhold?

2 maks. 3, hvis man spørger mig. Resten skal være kapable og villige til at følge den lagte slagplan. Uden at demonstrere behov for a shine individuelt.
De skal naturligvis alle være kapable, ikke mindst med vore dages tempo in mente, men mindsettet skal være helt og og holdent i holdets regi.
Kun sådan ja vi igen blive konkurrencedygtige og kun sådan kan det spil du selv efterlyser blive en hverdagsbegivenhed.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Jeg synes, at det er svært at argumentere mod, at Rashford og Fernandes er vores stjerner, der skal levere, hvis klubben skal gøre det godt. De har et højt topniveau og kan levere noget, andre ikke kan.

Men min og flere andres anke har været, at deres bundniveau er alt for lavt til, at man kan bygge et absolut tophold på de to spillere. De bedste hold har spillere, der altid spiller mindst 6-7 ud af 10, og som tager gode beslutninger med og uden bold, ligegyldigt hvor skidt det går holdet. Gør Rashford og Fernandes det? Nej, vel?
Prøv at sammenligne med de Bruyne, Kane, Bernado Silva, Salah, Bellingham, Modric, osv. De leverer ikke altid flere assists og mål end Rashford og Fernandes, men med øjetesten kan man jo se, at de bare har meget mere kvalitet en langt større procentdel af tiden.

Jeg ved ikke, hvad den rigtige beslutning er med hensyn til salg af Rashford og Fernandes, men indtil vi er sikre på at få spillere ind med højere kvalitet, så skal de vel blive i klubben.
"De bedste hold har spillere, der altid spiller mindst 6-7 ud af 10, og som tager gode beslutninger med og uden bold, ligegyldigt hvor skidt det går holdet. Gør Rashford og Fernandes det?"

Amen Pindhund!
Gode rigtige beslutninger er hvad rigtigt gode spillere ta´r for det meste.
Vi har en del, der ikke lever op til det.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
@ Fedefynboen

Nu var Rash rent faktisk med i det berømte holdspil mål mod FCK hvilket jo viser at tingene bare ikke er sort/hvide for selvfølgelig kan begge spillere spille med deres team mates - vi vil bare gerne se noget mere af det.

Det samme med Bruno for det siger sig selv når man laver så mange assists som han gør så spiller man ligesom også med sine holdkammerater. Som vist foroven så kan manden altså også finde ud af at tackle selvom han spiller 10´er.

De 2 spillere er klasse spillere og når man har et verdensklasse niveau som top niveau som de har så kommer man jo ikke derop uden at man kan spille med sine medspillere. Det er absurd at påstå andet.

Jeg er dog helt enig i ovenstående kommentar om at de har vist et lavere bund niveau i denne sæson end andre verdensklasse spillere hvorfor jeg også selv har været fortaler for at bænke dem i ny og næ, men generelt er det vores topspillere vi skal læne os op ad og ikke akademi spillere der knap har spillet for klubben. Det er jeg bare nødt til at sige.

Ja jeg er helt enig i at Bruno og Rash alt for ofte har leveret under middel præstationer i denne sæson, men problemet er bare vi ikke har erstatningerne til dem. De gange hvor andre har fået chancen har de jo ikke brændt banen af, så min pointe er at indtil vi har spillere der overperformer de 2 på deres pladser over tid og/eller har et højere bund niveau så har jeg svært ved at se at vi ikke skal beholde dem og at manageren bruger dem for hvad er alternativet?

Jeg er i øvrigt lodret uenig i at et hold som City ikke har verdensklasse spillere hele vejen rundt og i hvertfald flere end 2-3 stykker. Det samme med Liverpool og Arsenal. At påstå at de hold kun har 2-3 verdensklasse spillere er jeg ret sikker på de fleste er meget uenige med dig i, specielt fans af de enkelte klubber :-)
Annonce