Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er december og Anfield venter og en ny fyring lurer så cirklen kan fortsætte og så er det bare vi ses igen om et par år…

Same procedure as last year miss Sophie
Kunne en hvilken som helst anden træner, Klopp eller Pep inklusive, ha´ bragt os længere på nuværende tidspunkt?
Jeg tror det ikke. De ville også skulle bære på byrden.

Jeg er 99,99% sikker på, at du tager fejl her, men det er nok fordi du gerne vil være optimistisk omkring ETH.

Men selvfølgelig var både Pep og Klopp nået længere, hvis de ligesom ETH havde fået 3 mia kroner at købe ind for og et halvandet år i klubben. Vi kunne endda have været mesterskabskandidater i denne sæson, hvis en af Pep eller Klopp havde haft 1,5 år i klubben med 3 mia kroner at bruge udover den trup, som ETH tog over.

Lad os ikke glemme, at både Pep og Klopp er flere niveauer over ETH og har opnået væsentligt mere end ham. Derudover er begge managere imod alt der hedder dårlig disciplin og dovne spillere, så jeg er sikker på, at der havde været ryddet godt ud i truppen allerede efter de første par transfervinduer med dem i spidsen.

Kan huske en historie med at Sir Alex engang, da Klopp var i Dortmund, snakkede med ham om, at han skulle være manden der tog over, men af flere forskellige grunde blev det aldrig til noget. Hvad det ikke kunne være blevet til med Klopp som manager i United med de væsentligt flere penge at bruge, end han har i Liverpool. For ikke at snakke om at Liverpool formentligt nu var gået mere end 35 år uden et mesterskab og nok også ikke havde vundet CL, hvis ikke Klopp overtog deres klub.
Silkeborg IF siden 1997 Manchester United siden 2004
"At høre folk kalde ham for doven hænger ikke sammen med den type han har vist sig at være på såvel som udenfor "

Well, har du set ham på banen?

Nå, men af fare for at gentage mig selv, så kører vi lige et par spørgsmål til folk:

1: Har nogen herinde set United spille en kamp, som de gerne vil fremhæve ift. spilsystem og den røde tråd? (Har de set mere end een?)

2: Var nogen herinde fulde af begejstring for ETH i Ajax i forhold til deres spil? Hvorfor?

3: Synes nogen, at United har leveret mange kampe, hvor man kunne se, at ETH er blevet Uniteds træner ift Ajax måde at spille på? (Ser frem til en udredning)

4: Nogen der har fået øje på spillere, der virkelig leverer over lang tid i United i form af godt spil, hvor spillerne har været på alles læber? (Hvem?)

5: Nogen der er tilfredse med United gennem de sidste 10 år, og har set at klubben er på rette vej?

(Ser gerne eksempler)

6: Nogen de har overvejet, om det er spillerne, den er gal med, når ingen træner gennem 10 år, har formået at få United løftet op på et spillemæssigt højt niveau, hvor man giver store hold god modstand og også dominerer dem samt gennembanker middel- og bundhold?
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
læsermed

"men det er nok fordi du gerne vil være optimistisk omkring ETH."
Ved nu ikke hvor meget "gerne vil være" fylder.
Faktum er at jeg fortsat er optimistisk, omend keg også godt kan få øje på at ikke rigtig meget hidtil er gået som håbet.
Men setbacks er uundgåelige er min bedste vurdering. Her som i al anden indlæring.

"Men selvfølgelig var både Pep og Klopp nået længere, hvis de ligesom ETH havde fået 3 mia kroner at købe ind for og et halvandet år i klubben."

Jamen altså, for det første kan ingen af os være sikre på det.
For det andet har begge d´herrer ejere og bestyrelser med at ganske andet mindset end vores. De forstår at kun resultater er værdien for dem.

Vores? De er mere interesserede i at finde en finansmand, der kan føre alt hvad er muligt af profit i skattely.
De omgiver sig med "chefer", der først og fremmest må ha´ det for øje.
Selv ellers navnkundige Klopp og Pep måtte hos os slås med samme mindset. De er begge rimeligt koleriske og mon ikke der ville komme ballade på no time?

Jeg tænker det udgør en enorm forskel. Og derfor at ingen træner kan rette skuden op med et snuptag.

Nu du nævner Fergie, så skulle du måske erindre at han var 5 år om at vinde første trofæ og flere gange undervejs også blev krævet fyret.
Problemerne dengang var også store. Drukkultur (player power). Større interesse i at at udveksle bets på krikker, end for den forestående kamps taktik. En trup der bar præg af de foregående års slingrekurs. Klubben præsterede at spille kick´n rush, selv om man havde datidens Luka Modric på græs i form af Arnold Múhren. Den lille hollandske tekniker må ha´ fået ondt i nakken af at kigge efter høje bolde. Idioti så det basker.
Men det kender vi sgu også til nu.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
@Pink
1. Spurs og Brighton kampene de første 30 min var rigtig stærke i denne sæson med en ret tydelig spillestil.

I sidste sæson kan man også nævne Spurs hjemme, Barca kampene, FA Cup finalen mod City der var meget jævnbyrdig på trods af chokstarten og Chelsea kampene. Stort set fælles for alle dem tror jeg faktisk var at Fred startede og spillede godt. Når han var god var United rigtig gode, desværre var han jo så boldmongol i resten af tiden.

2. Ja jeg var begejstret og mente klart han var bedste kandidat over Poch og co. Det sjove er jo så at han faktisk har imponeret mig med sin mandskabspleje og fokus på disciplin (som man desperat manglede/mangler) og har omvendt skuffet med sine taktiske justeringer. Hans 2019 Ajax hold var fremragende anført af De Ligt og Frenkie og man kan jo kun tænke hvor man havde stået i dag hvis han havde held med at overtale Frenkie.

3. Nej jeg synes desværre han har været alt for pragmatisk selvom det nok har været nødvendigt for at redde jobbet. At pragmatismen fortsætter i anden sæson efter flere sommerindkøb bestemt af ham har jeg været meget kritisk overfor og eneste undskyldning er de mange skader og specielt Martinez/Shaws.

Det er dog også værd at bemærke at har jeg ret i punkt 2 omkring Fred som var argumentet jeg også brugte i sommers for at få Mount indkøbet til at give mening at han ret hurtigt droppede at spillede som Ajax. I stedet tror jeg at han ønskede at spille med højt intenst pres, stadig med fokus på hurtige omstillinger når det var muligt men samtidig bygge mere på i det opbyggende spil så det ikke blev lossebold. Kort sagt en mere direkte og tempofyldt udgave af hans mere kontrollerede Ajax der passer bedre til PL.

4. (Har Ten Hag ændret nogle spillere til det bedre læser jeg dig skrive)
Fred igen.
AWB selvom jeg synes han aldrig bliver god nok.
Rashford i et par måneder (selvom en enkelt bruger herinde kunne se at formen ikke var helt så retsvisende)
Garnacho har fået sit gennembrud under ham og Mainoo får nok det samme nu.

Generelt var der flere der løftede niveau da man spillede det de kendte under Ole. Udover AWB er der ikke rigtig nogen “succeshistorier” som man blandt andet har set i Spurs, Aston Villa og Newcastle hvor flere spillere der var afskrevet til den nye træners system alligevel har kæmpet sig på holdet og nu alligevel faktisk kan spille fodbold. Det savner jeg stadig fra Rashford, Bruno og ja vel også Shaw som nok stadig foretrækker at spille en mere passiv back end en der skal presse højt hele tiden.

5. Nej til det første. Det synes alle forhåbentlig.

Om klubben er på rette vej er vist meget svingende. Sidste sæson vandt man utrolig mange kampe og et trofæ i hans første sæson mens Ten Hag jo blandt andet slog Klopp og Arteta ret markant i diverse trænerstatistikker målt på første sæson, første kampe osv. Desværre går det jo altid baglæns i sæson 2 for United trænere og her befinder vi os jo så igen.

6. Spillere og manglende sportslig rød tråd er for mig de klart største problemer. At man har haft 6 så forskellige trænere siger jo alt.

ABUs griner og memer omkring det fordi de er snotdumme men det peger jo altid tilbage på ejerne på en eller anden måde. Woodwards alt for lange powertrip, de store lange kontrakter til spillere der aldrig havde bevist noget i klubben, famlen rundt med de forskellige trænere der selv skulle vælge deres spillere fordi Woody jo var bedre end diverse scouts og generelt bare et fokus på alt andet end det sportslige fra nærmest alle ledelsespositioner i klubben. Selv da man så fik en sportsdirektør var det jo en Woody kendte godt der var blevet hentet i fucking Everton og som ingen erfaring (samt connections) havde i rollen.
Manchester United Brøndby IF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"Nej jeg synes desværre han har været alt for pragmatisk selvom det nok har været nødvendigt for at redde jobbet."

Amen Deebo og det jo her hunden ligger begravet.
Han har forfulgt det mindste af to onder og ja det er pragmatisk.
Men hvad pokker ellers skulle manden dog gøre?
Gå frivilligt?
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Lad os ikke glemme, at både Pep og Klopp er flere niveauer over ETH og har opnået væsentligt mere end ham. Derudover er begge managere imod alt der hedder dårlig disciplin og dovne spillere, så jeg er sikker på, at der havde været ryddet godt ud i truppen allerede efter de første par transfervinduer med dem i spidsen.

Men hvem siger, at ETH ikke også gerne har villet af med mange af de dovne spillere? - det kunne jo tænkes at hierarkiet i klubben ikke har formået eller villet sælge dyre spillere, som er købt tidligere, fordi klubben så ville tabe penge på det.

I så fald ville både Klopp og Pep have de præcis samme problemer med spillere de helst ikke ville have, men inkompetente folk over dem der ikke formår at efterleve trænerens ønsker.

Klopp havde kun vist mere end ETH før han kom til Pool fordi han havde været træner i en større liga for et hold med langt større budget, end Ajax. Men vi må ikke glemme, at ETH med Ajax var 5 minutter fra en CL finale. Dortmund havde et noget større budget, da Klopp kom i finalen med dem.

Kan huske en historie med at Sir Alex engang, da Klopp var i Dortmund, snakkede med ham om, at han skulle være manden der tog over, men af flere forskellige grunde blev det aldrig til noget. Hvad det ikke kunne være blevet til med Klopp som manager i United med de væsentligt flere penge at bruge, end han har i Liverpool.

Det var nu Pep. Klopp udtalte selv da Ferguson stoppede, og United virkede interesseret, at han ikke var færdig med sit projekt i Dortmund på daværende tidspunkt.
Men som nævnt ovenfor - Klopp har haft dygtige folk at sparre med i Liverpool (og Dortmund). I United ville han skulle have arbejdet sammen med Woodward. Mit bud er at han ville have haft nogenlunde samme succes, som van Gaal, Mourinho og ten Hag.
Klopp ville blive modarbejdet på mange punkter af Woodward der ikke vidste hvad han lavede, og han ville måske have vundet et enkelt trofæ, som de andre trænere jeg nævner. Klopp havde sikkert haft en masse tanker og ønsker, men var blevet spist af med afdankede tidligere stjerner, der kunne sælge klubben lidt bedre til nye sponsorer.
Tvivler på Dortmund budget fra højere end Ajax på det tidspunkt Klopp overtog. Dortmund havde kæmpe økonomiske problemer, der truede klubbens eksistens.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
YNWA

Er det ikke rigtigt at jeres amerikanske ejer indledningsvis viste tegn på at ville nogenlunde det samme som Glazers?
Men at han ikke kunne stå distancen, da koret af klubkoryfæer med Klopp i spidsen rynkede på næsen.
Hvis så, hvad var det så mon der fik ham på andre tanker?
Kun døde fisk flyder med strømmen!
@Fynbo

Jeg skal lige være helt med på dit indlæg.

Omkring vores ejere, så det er det da muligt at i sidste ende er de ens, omkring hvad de får i fortjeneste når de sælger de respektive klubber. “Vores ejere” er jo nok lidt kedelige ift andre ejere, da transfer jo fylder helt ufattelig meget blandt fans. I starten proppet ejerne mange penge ind i klubben og fik osse styr på gælden til bankerne ( aftaler), så klubben igen kunne fungere bare nogenlunde normalt. Man investerede heftigt i truppen, men fik utrolig dårlig valuta for de penge. Sportsdirektøren blev fyret og det var virkelig dyre lærepenge. Så blev kassen smækket i og på et tidspunkt blev der groft sagt ikke hentede spillere over £10 M, det var den tid hvor man bl.a hentede Coutinho i Inter for £8 M. LFC er jo sammen med Brighton og Brentford, de klubber der er mest “data drevne”. Så på den måde er vi jo ikke ens.

Jeg er ikke helt med på hvem du hentyder til, når du skriver stå distancen ? Er det Klopp i Dortmund ? Det er lidt uklart for mig.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Annonce