Snak

Mere indhold efter annoncen
Nu hører jeg jo til kategori som synes at OGS får for lidt kredit med den opbakning han fik. Men jeg vil give dig helt ret i at hans filosofi og evner nok ikke ville række til de store titler. Men indtil nu har jeg bare heller ikke set det med ETH.

Nej, vi har ikke set det i United - men det han præsterede i Ajax var alligevel så overbevisende, at han blandt mange fans, og i klubben selv var den foretrukne kandidat.

Han blev selvfølgelig hyret af folk jeg sidder og kritiserer for ikke at være dygtige nok.
Så det kan da sagtens være, at en ny sportslig ledelse vil tage nogle længere samtaler med ham, for at finde ud af om han er den rette.
Men af samme grund er det utopi at tro han er væk, inden SJR, Brailsford og hvem end de mener skal med i det sportslige setup, er kommet på plads.

Jeg kan ikke i min vildeste fantasi forestille mig, at Glazers, uden en egentlig CEO, vælger at fyre ETH bare dage (forhåbentlig) før SJR kommer ind og starter opbygningsarbejdet.
@Bobbymo
Mit store spørgsmål til dig her er så, havde Klopp folk over sig, der hjalp ham i hans job, som minimum sommeren efter han var blevet ansat?
Folk som havde erfaring med det de lavede, og ikke var i en eller anden slags jobtræning, eller var dygtige økonomer uden forstand på det sportslige i en fodboldklub?

Hvis du havde byttet Michael Edwards ud med enten Woodward eller Murtough/Arnold/Fletcher, tror du så Klopp havde haft samme succes?

Beklager, at jeg svarer så lang tid efter, men jeg er pt. i udlandet og tjekker derfor ikke lige op så ofte.

Ja, det havde han. Flere af de folk, som YNWA nævner, var der i forvejen, men hele den måde, man arbejdede på, var der bare noget forkert ved. Det samme gælder for rekrutteringen af spillere, hvor man ved Klopps ankomst gik mere målrettet efter spillere, der passede til spillestilen, og hvor det ikke længere bare gjaldt om at hente den næste Coutinho, som man skulle tjene penge på.

Med Klopps ankomst gik man efter spillere, der for alvor kunne styrke holdet, hvilket man så også så, da han i det første sommervindue i sommeren 2016 hentede spillere som Mané, Matip og Wijnaldum, der jo alle blev store profiler i klubben. Derudover fandt han de perfekte roller til spillere som Bobby Firmino, Coutinho, Lallana, Henderson, Milner og Gomez, som allerede var i klubben, da han kom til.

Det er svært at sige, om han kunne have gjort det ligeså godt, hvis han skulle arbejde med Woodward, Murtough, Arnold eller Fletcher, men jeg vælger alligevel at tro på, at Klopp er så genial og er så stor en personlighed, at han sagtens kunne få det til at fungere alligevel.

I sidste ende er det dog bare gætterier, som vi aldrig får svar på, men Klopp er et godt eksempel på en toptræner, der får det maksimale ud af de betingelser, han har. Han havde jo ikke uanede mængder af penge at bruge, som Pep eksempelvis havde og har i City, men har alligevel formået at spille op med City i flere sæsoner.

Held og lykke imod Bayern, btw ;-)
“Football is the most important of the least important things in life” -Jürgen Klopp.
Det ligner ikke, at vi spiller på hjemmebane, og det ligner heller ikke, at det er os, der er tvunget til at vinde...
Silkeborg IF siden 1997 Manchester United siden 2004
@BottledIt

@Sønafklopp

Så undskylder jeg hermed :-)


Behøver du skam ikke. Det er helt okay. God kamp nu her.
Nu ser det så ud til, at Maguire er skadet. Tænk, at vi på søndag skal til Anfield uden Bruno og Maguire. Det bliver rigtig grimt.
Silkeborg IF siden 1997 Manchester United siden 2004
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Forfærdeligt, at vi mister Maguire, som jo har været vores bedste mand defensivt i denne sæson. Når vi så på søndag skal til Anfield uden vores bedste offensivspiller og uden vores bedste CB, kan det umuligt ende godt.

En kedelig første halvleg, hvor man dog ser lidt mere vilje fra drengene. Problemet er, at vi ikke skaber nogen chancer. Som i nul og niks. Hvad har vores største chance overhovedet været? Shaws afslutning fra 30 meter? Det siger vist alt.

Vi skal nok også være glade for, at mange af Bayern-spillerne i offensiven, især Sané, mangler en del fodboldintelligens, når vi snakker topniveau. Sané kunne jo sagtens have lavet 1-2 mål, hvis han bruger sin hjerne, og spillere som Coman og Musiala har ligesom Sané fremragende teknik, men det er som om de ikke ved, hvordan de skal bruge deres evner rigtigt.

Der står 0-0 i FCK - Galatasaray, så lige nu kan vi faktisk gå videre med en sejr, så længe FCK - Galatasaray spiller uafgjort. Vi bliver nødt til at gå all-in i 2. halvleg, for vi får intet ud af at holde os tilbage.

Højlund og Antony er bare ikke gode nok offensivt til at spille på topplan.
Silkeborg IF siden 1997 Manchester United siden 2004
Shaw skadet igen....er vi bare uheldige, har vi en skod lægestab, eller er der en træner der kører med for høj intensitet i træningspassene?...nok lidt af det hele tænker jeg

@Læsermed00...lige netop i CL sammenhæng tænker jeg det er ret svært at klandre Højlund for noget som helst med 5 mål - det er mere end godkendt synes jeg.
Tænk vi i 2023 skal ydmyges så meget som i aften..
en eller anden sig noget opløftende..
elendig målmand ffs
endnu engang Scott McTominay der koster en kasse
Annonce