Snak

Mere indhold efter annoncen
Kan være der snart skal laves en followup på denne banger. Der blev snakket style of play for 5 år siden og nu er det igen det man snakker om i United.

Ed made the wrong call(s) indeed...

https://www.youtube.com/watch?v=JfhD2bSJHNA&list=LL&index=1
Manchester United Brøndby IF
"Det havde dog været befriende hvis han havde udtalt at han var tvunget til at spille mere pragmatisk grundet de mange skader og et tæt kamp program så man som fan kunne have en forventning og et håb om at spillet ville blive bedre og mere den ETH vi kendte fra Ajax så snart alle spillere var tilbage og fik et run af kampe sammen."

Det er jeg enig i Bryan
Men ETH vasker jo ikke det beskidte undertøj offentligt. Han kunne måske tolkes forkert, hvis han gjorde det og de facto hænge de spillere ud, der ikke er skadet.
Han ved ansvaret er hans. Det tror jeg styrer ham og spillerne respekterer ham for det.
For hollænderen er spillerne vigtigere end fans.
Det er ikke Mourinho vi har med at gøre.
Så hvorfor nævne det åbenlyse?
Kun døde fisk flyder med strømmen!
@ Bottle

Jeg kalder slet ikke vores præstation mod Chelsea for en af de dårligste i sæsonen.
Tværtimod..
Jeg kalder selve kampen, altså begge holds bidrag, for en af de ringeste jeg har set. Chelsea var rystende ringe..

Specielt første halvleg lignede mere en kamp mellem Charlton og Hull.


Den første linie hænger ikke semantisk sammen - for "tværtimod" af det dårligste i sæsonen er ikke at understrege at det var endnu ringere som du skriver i de følgende linier, men at det var det modsatte af dårligste - altså det bedste.

Uanset hvad så tolker jeg du mener at Chelsea kampen åbenbart har været noget af det ringeste du har set United spille nogensinde, om det så kun er under ETH du mener eller i samtlige kampe du har set United spille uanset manager står hen i det uvisse, men uanset hvad så understreger det bare hvorfor jeg ikke mener det er specielt seriøst skrevet, men lad det ligge. Vi har som sagt alle lov til vores meninger ;-)
@ Fynbo

Enig i at ETH ikke er i medierne for at please sig selv og i det hele taget nok helst ville have været medierne foruden imodsætning til visse andre managers som eks. en Mourinho, men man kommer bare ikke udenom medierne som United manager og derfor er den del også vigtig.

Alle kan sige næsten hvad som helst i medierne når tingene kører, det er noget andet når det ikke gør og man må bare også kritisere ETH for at have fyret nogle mærkelige ting af i denne sæson som vi ikke hørte i sidste sæson, hovedsageligt fordi vi havde en god første sæson under ETH. Åbenlyse ringe kampe, som vi kan høre fra ETH har været "fremragende præstationer" er således total sort snak og en misforståelse af at skulle dække over sig selv og holdet for enhver pris i medierne så det bliver direkte utroværdigt.

Der er mange måder man kan pakke dårlige præstationer ind i i interviews i medierne så det stadigvæk er troværdigt og man stadigvæk støtter op om sit hold.

Og det er bare også bekymrende at ETH ikke virker til at finde denne balance i kommunikationen med medierne når det ikke kører selvom han selvfølgelig er under pres. At have nævnt det med skaderne og hvorfor vi derfor måske ikke helt spiller som vi vil ville have været oplagt som alle kan forstå og som vigtigst af alt formentlig er sandheden og dette ville have givet både ham og holdet mere kredit og tid.
@Bryan

Vil du ikke nok læse hvad jeg skriver.?

Jeg skriver at det var en af vores bedste præstationer i år, hvilket ikke siger meget.
Jeg skriver herefter at selve kampens niveau som helhed var elendig da vores modstander spillede endnu dårligere end os, hvilket de ikke har gjort i de andre kampe.

Der er intet semantisk forkert i det udsagn. Det handler udelukkende om at du aldrig læser det man skriver, hvilket er trættende.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@ Bottle

Det er semantisk noget sludder når du skriver Jeg kalder selve kampen, altså begge holds bidrag, for en af de ringeste jeg har set men samtidig skriver at det var en af vores bedste præstationer i år

Det giver ingen mening de her udsagn. Hvis det var en af de ringeste præstationer du har set så kan præstationen af gode grunde ikke samtidig være en af de bedste præstationer i år. Det er almen logik og dermed ren volapyk det du skriver.

Jeg kan ikke forholde mig til andet end det du skriver og ved faktisk stadigvæk ikke om du mener det ene eller det andet. Man kan ikke både have den bedste og værste præstation i hele sæsonen i samme kamp - det giver ingen mening. Men jeg gætter på det er den værste præstation du mener og så er den jo ikke meget længere.
@Bryan


Hvis vi siger at de fleste af uniteds præstationer i denne sæson har ligget mellem -10 og -8, på en skala hvor 10 er bedst og -10 er dårligst.
F.eks. mod Bournemouth hvor vi nappede en -10 nappede Bournemouth måske en 6 = -4
Men i chelsea kampen hvor vi måske hev os op på en -4 spillede chelsea til gengæld til -10. Ergo samlet minus 14 = den dårligste kamp!!!!!!!!!!

En kamps niveau er summen af begge involverede hold.!
Når begge hold spiller utroligt ringe bliver det en dårlig kamp. At det så er Uniteds MINDST ringe kamp ændrer ikke på at du ikke har styr på hverken semantik eller noget så simpelt som at læse hvad din med debattør skriver inden du selv kommentere..
Jeg tror det vigtigste er du selv har styr på hvad du mener og så synes jeg ellers bare vi skal lade den ligge :-)
,," det er ikke Mourinho" vi har med at gøre. Så er de små perfide stikpiller tilbage
End of an era.
Martial har fået sin første skade denne sæson. Maguire er også ude.

Rashford og Shaw er tilbage i træning.
Manchester United Brøndby IF
Annonce