Snak

Mere indhold efter annoncen
@Hasse
Du er også så beskeden. Man kan sige at INEOS helt nye projekt anført af en åbenbart vellidt og anerkendt mand i Omar Berrada (havde aldrig hørt om ham for en uge siden) da kunne lokke ambitiøse folk til i stedet for det ukendte Liverpool projekt med lidt trælse ejere og enormt pres på Klopps efterfølger, men man overtager jo så også en bedre trup og kommer ind i et setup der er noget mere gearet til succes indtil vi ser hvordan det går INEOS projektet.

Ja som jeg skrev er Xabi Alonso selvfølgelig ikke en mulighed for United hvis det er manden Liverpool vil have, men snakker man en gut som De Zerbi uden ben i nogle af lejrene vil jeg stadig tro at han foretrækker Liverpool over United. United truppen er stadig et misk mask fra mange forskellige trænere som skulle være svære at træne og ret hurtigt beklager sig til medierne over træneren mens Liverpools trup virker noget mere balanceret at være træner for.

Rooney er vel jeres svar på Gerrard, mens Carrick nok er det tætteste United kommer på sin egen Xabi Alonso. Han fik godt nok prygl af Chelsea forleden, men gør det ellers fornuftigt i sit første trænerjob hos Boro og Kieran McKenna der både var akademitræner og førsteholdstræner samt assistent for Ole gør det jo decideret fremragende med Ipswich med måske to oprykninger i træk. Der er dog ingen trænere derude med United fortid eller tilhørsforhold som kommer i nærheden af et evt. ledigt sæde og derfor havde vi jo også diskussionen her i tråden omkring Xabi Alonso hvor nogen var meget imod og andre ønskede "best man available" uanset fortid.

Som jeg skrev til Bryan er der dog ikke nogen helt vildt åbenlyse kandidater derude hvorfor jeg også har en lille fornemmelse for at Ten Hag fortsætter afhængig af hvad der sker resten af sæsonen. Desværre virker Tuchel som en mand der godt kan være fortid i Bayern og han har tidligere været meget varm på United jobbet og ham ønsker jeg mig slet ikke til klubben.
Manchester United Brøndby IF
Du mangler et par europæiske pokaler under Klopp, bassemand ……. han har vundet 6 stk. ialt.
Så oplevede jeg også første gang et indlæg ikke blev publiceret så nu må vi til at gemme alt vi skriver inden det pastes herinde ;-)

Jeg går såmænd også mere op i at vi ingen spillestil har end resultaterne selvom der skal være en grænse for galskaben når vi hedder United. For vi ligger altså på at omkring halvdelen af de kampe vi har spillet i sæsonen har vi tabt! Uanset om vi havde en spillestil eller ej er det selvfølgelig ikke godt nok og hvis vi havde en spillestil ville det jo fortælle at det var en forkert spillestil når vi kan tabe så mange kampe - specielt når manageren er på sæson 2 og ikke sæson 1.

Men værste kritik er at vi ingen spillestil har og at ETH til forveksling ligner OGS udi pragmatisme hvor man designer en taktik og sit personel alt afhængig af hvilken modstander man spiller imod. Det ser du ikke top 6-8 holdene gøre. De har en spillestil uanset om det er B eller C kæden der spiller og uanset hvem de møder - vi har knap nok en spillestil med vores absolut bedste.

Vi så senest mod Spurs hjemme hvor vi havde 35-37% boldbesiddelse imod deres B/C hold forskellen på en manager med en spillestil og en uden. Seneste kamp med Liverpool i league Cup´en ude mod Fulham hvor de stiller med et hav af spillere fra nr. 12-24 og alligevel kraftigt dominerer et descent Fulham hold på udebane. Det er top managers hvor spillestilen er klart vigtigere end spillerne hvorfor de har lettere ved at benytte nr. 20 da systemet så og sige beskytter spillere udenfor start 11´veren.

Den største forskel på managerne i top 6-8 og ETH er ikke de spiller køb/salg de har lavet til at tilegne et givent system, men at de har kunnet træne det materiale de overtog udi i deres spillestil og selvfølgelig træne dem der blev hentet ind i spillestilen.

Derfor virker det håbløst at håbe på ETH efter sommeren med en ny sportslig ledelse der skal tage sig af spiller handler hvor ETH kun skal træne, når det først og fremmest er som træner han har fejlet.

Alene at sidde og håbe på at 3 spillere bliver klar for at vi kan undgå at tabe kampe er i sig selv fattigt er jeg bare nødt til at sige. Vi er trods alt ikke et bundhold hvor liv og død hænger på 3 mand, men har en af ligaens dyreste trupper med masser af landsholds spillere.
@Bryan

Det du beskriver er jo præcis det, mange af os har skrevet, skreget og skabt os over igennem mange år.
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Sevilla have announced that Hannibal Mejbri will not be considered for selection for the foreseeable future after a worrying start to his loan spell at the club.

Nå det havde måske alligevel været bedre i Everton eller blive i United. Med sådan et statement fra Sevilla selv så bør United vel tilbagekalde ham hvis muligt?

Det kan godt være han er lidt “hotheaded” på banen men han slår mig ikke som en der laver ballade som de indikerer. Det statement alene vil jo smide adskillige % af et fremtidigt salg for United. Med Martial lånet til Sevilla og nu dette er det vist sidste gang man handler med den klub for nøj hvor er den bare en torn i øjet på United både på og udenfor banen. Man hader sgu næsten Sevilla på højde med klubbens engelske rivaler efterhånden..

Edit:
Arh jeg faldt over deres træners citat lige efter og han indikerer at det har noget med niveau at gøre mere end attitudeproblemer trods alt. At han så indikerer at en Manchester United spiller ikke forstår hvor stort presset er på en Sevilla spiller qua klubbens størrelse viser måske meget godt hvorfor de er i det rod :)

Hannibal Mejbri will not be involved in Sevilla´s game against Osasuna tomorrow either after missing their last game too.
He is fully fit but he won´t be playing according to the manager.

"After being with him, talking to him and having seen his first minutes in Girona, we are going to give him the necessary space to understand where he is, that he is at Sevilla and what it means. He has to know where he is and we want to see him.

We have spoken with him and we believe that he has to have some time to learn, we wanted to give him space, time for him to see things from the outside and then he will return to the squad.

In the end they are kids who have come and suddenly land in a huge club like Sevilla in circumstances of maximum demand. And they need a bit of location. 

And that location may be seen better from the outside than from the inside. You should take a step to understand what we want. Let´s see if the boy applies himself and I think that in the end he will understand perfectly what we want."
Manchester United Brøndby IF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nu har Klopp angiveligt sagt at han ikke vil træne andre hold i PL, og jeg har en fornemmelse af at han skal til Real, men jeg har simpelthen svært ved at forstå indvendinger imod at en træner ikke må træne en rival inden han bliver træner for os. Med den tilgang, så er Klopp og Pep udelukket fordi at de har trænet de klubber de har. Det er så lige to af de dygtigste trænere, og hvis muligheden bød sig synes jeg godt nok at man skulle takke ja tak, og komme ned fra den høje hest.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Eller sagt på en anden måde: Jeg håber virkelig at den nye ledelse har fokus på meritter når de kigger på træner- og spilleremner.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Det virker det trods alt også til at INEOS har når man henter sin CEO hos City.

Det sagt så stopper Klopp selvfølgelig ikke for at blive United træner selvom det da ellers ville have været morsomt. Mon ikke den står på landshold eller en pause inden han tager en af de to store spanske.

Ligeså kan Xabi Alonso jo som jeg skrev i går krydses af listen hvis ETH fyres med Liverpools interesse i ham og så er den snak jo i sidste ende ligegyldig da der ikke er andre medmindre man da går efter Kompany :)
Manchester United Brøndby IF
da der ikke er andre medmindre man da går efter Kompany :)

Hvad med Gerrard eller Benitez 😆
OB / Liverpool / Bayern siden start 80erne
Jeg så det hodt med Mejbri.. men så kan Sevilla vel heller ikke have scoutet særlig godt hvis de af flere omgange har gået efter ham og endelig får ham for så at udelukke ham fra truppen?

Og ja.. lidt komisk med han ikke forstår presset i Sevilla når han er fra United 😅

Tror ikke klopp er mulig heller. Som der skrives. Et landshold eller real/barca efter ancelotti og Xavi.
Tror virkelig også en klub som Bayern i flere år hsr hungret efter ham 🙂
Annonce