Snak

Mere indhold efter annoncen
bold 224021 I dag 14:35
Her bare 1½ år senere er der en masse skingre stemmer, der vil have ham fyret.


Hvorfor er man skingre bare fordi man ikke har sammen opfattelse som dig ?
synes det en mærkelig måde at debatterer på at man er skingre. Sorry
GGMU
Hvorfor er man skingre bare fordi man ikke har sammen opfattelse som dig ?
synes det en mærkelig måde at debatterer på at man er skingre. Sorry
GGMU

Seriøst, må man nu ikke engang bruge ordet "Skinger" i en debat?

Tilbage til emnet. Først laver du en stråmand, og så kritiserer du debatten ud fra selvsamme stråmand.
Det er selvfølgelig skingert, når man for bare 1½ år siden var enig om at en ny manager skulle have tid, og at man skulle have tålmodighed med ham, og man så nu vil have ham fyret - det er jo ikke hverken tid eller tålmodighed.

Men hvis man var en af de meget få, der for 1½ år siden mente at en ny manager skulle kunne levere med det samme, og ud af porten, hvis ikke han som minimum i sæson 2 kunne konkurrere med City, Arsenal Og Liverpool, er det selvfølgelig på sin plads at kritisere nu.
Men vi konkurrerer jo knapt nok med Villa, Newcastle, Brighton, West Ham og Tottenham. Brokken opstår ikke fordi at city og Lfc er foran.

Alle var klar på at give ham tid, men derfor kan man jo ikke stoppe helt med at levere I sæson 2.

Når man nu samtidigt har fået vetoret og en bunke penge på transferområdet måtte han jo også gerne ramme bare et par stykker rigtigt.
Alle var klar på at give ham tid, men derfor kan man jo ikke stoppe helt med at levere I sæson 2.

Jeg er ikke uenig. Men det er bare en historie jeg har set før under andre managers, hvorfor jeg mest af alt hælder til, at det ikke vil hjælpe med en ny manager.

Når man nu samtidigt har fået vetoret og en bunke penge på transferområdet måtte han jo også gerne ramme bare et par stykker rigtigt.

Jeg ved ikke hvordan det er skruet sammen. Men vetoret er jo kun retten til at afvise potentielle indkøb.
I mine øjne er Ten Hag i en langt større, men også langt værre drevet klub i United, end han var i Ajax.
Det virker ærligt talt ikke til, at han har fået meget hjælp med transfers, og dem der er hentet er købt så dyrt, at han sandsynligvis er blevet stærkt begrænset i sine planer.

Jeg bryder mig egentlig ikke om at forsvare manden Ten Hag, for jeg er helt enig i, at spillet er horribelt. Men det er mere den tendens til, at når spillet ikke fungerer, så skifter man manageren, og håber det vil fungere denne gang, selvom det ikke er fungeret de seneste 4 gange. Håb er ikke en strategi, og en gentagelse af handlinger der ikke virkede tidligere, virker sjældent senere.

Jeg tror man skal af med spillere som Bruno, Rashford og andre kulturbærere, som desværre under vejs er blevet ramt af en rådden kultur. Jeg er med på, at det er nogle af de bedste spillere i truppen individuelt. Men det virker som om nogle af de her spillere hæmmer holdet fra at udvikle sig som hold.

Cultural reset starter med at komme af med de tidligere kulturbærere.
Jeg synes jo det er ganske umuligt ikke at medregne den forfærdelige skadeshistorik holdet har været ramt af i indeværende sæson.
Hvor mange af de hold vi sammenligner os med ville bare lige sådan overkomme langvarige skader på spillerpladserne 4-5-6?

Når så oven i købet den 8´er, der var tænkt at skulle føre spillet fremad på midten også er skadet, ja så er man ilde ude.
Det er ikke Erik Ten Hags skyld og manden kan intet gøre ved det.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@bold

Jamen vi er egentlig ret enige. Jeg tænker også det er utopi at hente en ny manager og så forvente at tingene bare bliver bedre.

Men jeg er oprigtigt i tvivl om ETH er den rigtige.

Også med hensyn til Rashford og Bruno er jeg enig. Har længe villet se en midtbane med Casemiro, Mainoo og Eriksen/Mount. En hvor Bruno ikke er der til at sløve spillet.
Wolves i aften og sidste udkald (formentlig) for at nå top 4.
Svær kamp som skal vindes. Det tror jeg også vi gør, selv om vi traditionelt har det svært med de gule.

Onana

Dalot - Varane - Martinez - Shaw

Casemiro - Mainoo - Fernandes

Garnacho - Højlund - Rashford
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Jeg tror man skal af med spillere som Bruno, Rashford og andre kulturbærere, som desværre under vejs er blevet ramt af en rådden kultur. Jeg er med på, at det er nogle af de bedste spillere i truppen individuelt. Men det virker som om nogle af de her spillere hæmmer holdet fra at udvikle sig som hold.


Hvor har du fra at Rashford og Bruno er ramt af en "rådden kultur"? Jeg tror du misforstår andre herinde der vil af med dem fordi de mener de kun kan spille kontra baseret fodbold, men ikke fordi de forpester omklædnings rummet.

Bruno har der aldrig været problemer med udenfor omklædningsrummet omend han har været diskuteret som anfører, som jeg også mener grænser til en hysterisk hetze lignende kritik. Jeg har i hvertfald svært ved at se hvem der ellers skulle være vores kaptajn, men det er jo ikke engang kaptajn rollen der er et issue hvis du helt vil have ham solgt.

Det er vildt folk forventer at Garnacho og Antony pludselig kan aflevere til Højlund fordi Rash og Bruno ikke er der og resten af holdet vil blomstre op når vores 2 bedste spillere er væk ud af det blå. Hvem skal skabe chancerne og målene når Rash og Bruno er væk? Er det Mount eller Erikssen man vil til at spille 10´er i stedet for Bruno der kan producere det samme som Bruno? Som så ofte har folk ingen alternativer til folk de vil af med, men det er jo de options vi har lige nu i truppen.

Jeg synes det i øvrigt er pudsigt at Rash haterne ikke har nævnt den oplagt mulighed at leje Rashford væk her i januar vinduet eller endda få dem begge lejet væk så vi kan se resten "blomstre op" i den resterende del af forårs sæsonen hvis det er den holdning man har.

Arsenal er i titel ræs med en sløjt kørende Martinelli på venstre kanten og jeg er sikker på at Arteta ville være interesseret i at leje Rash foråret ud for at skabe konkurrence på venstre kanten. Så der kunne man da have sparet en del af Rash´ høje løn indtil han blev solgt til sommer?
@ Fede

Ja vi har haft mange skader, men det er da så sandelig også andre der har haft. Seneste Pr.L. kamp vi spillede der stillede Spurs kun med 1 ud af 6 i deres normale start 11´ver i de forreste 6 positioner og dominerede os alligevel kraftigt på vores hjemmebane.

Du så ingen ændring af Spurs måde at spille på selvom det ikke var deres sædvanlige startere de havde på banen og sådan har det været hos andre hold der har været ramt af skader som Brighton, Liverpool og Newcastle. Resultaterne kan have været svingende, men du er aldrig i tvivl om holdenes spillestil selv uden deres bedste spillere.

Vi leder efter en spillestil, selv med vores bedste spillere man kan have tro og håb på for fremtiden som vi ikke har set skyggen til i nu 1 1/2 år. Skide vær med resultaterne, men det værste er vi ingen spillestil har som alle andre har.

Både Klopp og Arteta viste hurtigt en spillestil da de tiltrådte i sin tid på trods af knap så gode resultater der gav forhåbninger hos fansene. Det er super underligt at sidde og håbe på at en ny sportslig ledelse vil kunne fremtrylle en spillestil som det er ETH der skal implementere og træne i med spillerne når han ikke har vist en spillestil i 1 1/2 år. Det er jo ikke den sportslige ledelse der kører rundt med spillerne på og udenfor (trænings) banen - det er ETH så hvad er det lige for mirakler man sidder og venter på?

Skal ETH have lov til at arbejde med yderligere 12-15 andre spillere over 2-3 år så vi kan se om han er i stand til at implementere en spillestil? En meget meget dyr og langsommelig øvelse skal jeg lige gøre opmærksom på, specielt hvis den viser samme resultater som vi har kunnet se det sidste 1 1/2 år.
@BR:
Som så ofte har folk ingen alternativer til folk de vil af med, men det er jo de options vi har lige nu i truppen.

Sådan som dem der vil af med Ten Hag heller ikke har alternativer til ham?

Bruno har der aldrig været problemer med udenfor omklædningsrummet omend han har været diskuteret som anfører, som jeg også mener grænser til en hysterisk hetze lignende kritik

Hvis vi antager, at kulturen i United er rådden lige pt., er det jo kulturbærerne der skal væk, før man kan gøre noget ved den kultur.
Jeg er med på, at Rashford i form og Bruno er de 2 spillere der individuelt har performet bedst for United.
Men hvis de samtidig er med til forhindre et cultural reset, er det jo totalt ligemeget hvor gode de er og har været til at hjælpe nye spillere på plads i klubben.
Hvis Bruno ikke kan indordne sig en bestemt filosofi, og ikke løber som træneren vil have ham til, ser de andre spillere i klubben, at det er den måde deres anfører agerer på, og så vil det jo være logisk hvis de følger hans eksempel, og dropper holdspillet fremfor at løse alle udfordringer selv.

I øvrigt har jeg ikke fredet andre spillere i truppen. Kun nævnt de 2, da de nok er de største kulturbærere på holdet. Jeg er enig med mange andre, der kun mener der er ganske få spillere på holdet der bør være i klubben om 2-4 år. Men vil man en rådden kultur til livs, skal det starte med de største kulturbærere, der står i vejen for en større revolution.
Det er i øvrigt også en del af hvad Ange har gjort i Tottenham.
Annonce