Snak

Mere indhold efter annoncen
@ Bold

Ja ok den havde jeg missed, at Bruno ikke brokker sig "normalt" overfor dommerne, men at han skulle brokke sig "med sænkede skuldre"...

Man havde en mentalitet om at slacking (i mangel af et bedre ord på dansk, og "dovenlars" er bare ikke noget godt ord) ikke var acceptabelt. Det tror jeg ikke der er mere.


Det er jo et tro spørgsmål du er ude i da vi ligesom ikke er med til træningerne, men man kan da formode med de mange skader og "sygdomme" vi hører om mellem kampene måske har noget at gøre med at man altså heller ikke spiller frøken fodbold til træningen i United ano 2024.
For første gang i sæsonen stiller Ten Hag vel med idealopstillingen i aften - inkl. Rashford. Casemiro og Shaw er nok ikke i fulde omdrejninger, men alligevel kan skader ikke være en undskyldning.
Så må vi jo se, om holdet bliver bedre. Spændende at se.
Endelig. Ikke flere skader. Ikke flere undskyldninger.

Glæder mig til at se lækker Erik ten Hag bold.
Ja og så er der endda nogle der mener at det er bedre at stille med Bayndir og Antony, men det er ikke just fordi begge imponerede imod storholdet Newport senest.

Anyway, udover det er forudsigeligt vi ingen spillestil fremstår med så vil det være endnu mere forudsigeligt at Rash får skylden for nederlag, uafgjort eller selv hvis vi skulle vinde med hans aktioner oppe foran om manden så skulle score hattrick :-)

Men lad os nu se noget bold og håbe drengene kan levere imod en modstander vi i årevis virkelig har haft det svært imod.
Ja der røg Casemiros kamp i hvert fald. Fair nok at han ikke er helt i omdrejninger men det der er sgu for urutineret af en så erfaren spiller der lever på sin aggressivitet i duellerne.
Manchester United Brøndby IF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hva faen et godt opspil til et mål af samtlige offensiv spillere? Måske ikke en kæmpe chance men flot spil.

Og så er United foran hvilket betyder at de lige om lidt indkasserer et mål og aldrig kommer sig igen.
Manchester United Brøndby IF
Rashford til 1-0. God lagt af af Højlund.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Jeg gad til gengæld godt høre ideen bag at Mainoo skubber så langt frem at han nærmest er 10’er mens Casemiro er ham der søger ned i det opbyggende spil.

I mit hoved bør det være omvendt eller i hvert fald Mainoo som den dybe når man bygger op nedefra. Kan man finde en balance mellem de to hvor Casemiro får mindre ansvar i spilopbygning og kan komme mere med i feltet så får man det bedste ud af ham.

Uden bold er det selvfølgelig bedst hvis Casemiro er manden foran forsvaret.
Manchester United Brøndby IF
Godt mål igen. Har de drukket trylledrik?
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Hvis der er nogen, der har været i tvivl om, hvor væsentligt det er at have Martinez og Shaw tilbage, så skal man da bare se de første 23 minutter. Rashford har også været fremragende.

Måske er alkohol bare hans benzin...
Annonce