Ingen tvivl om at Martinez er sublim i bold omgangen, i at være "pres residence", fremragende overblik og teknik og hurtighed som bliver svært at erstatte. Det bliver en hovedpine for ETH at finde den mest optimale alternativ opstilling nu her.
Omend jeg er enig i at Shaw er den der kommer tættest på ham på hans position så vil det også være ærgerligt at bryde det gode samarbejde på venstre flanken som Shaw har vist med Rashford på det sidste, så den letteste option er muligvis at han lader Shaw og Dalot være og så spille med Evans ved siden af Varane.
AWB har helt sikkert sine mangler teknisk og i hans positionering, men omvendt spillede han en ganske fin kamp i det omvendte opgør som venstre back.
Dog tænker jeg det kan spille ind at Villa Park er en meget svær udekamp hvor jeg vil forvente at Villa presset er noget mere koncentreret og organiseret end det var på OT så det ikke bliver samme kampbillede som sidst hvor vi bliver overladt masser af tid og ro på bolden til at smide bolde ned bag deres back linier og at det derfor vil give mening ikke at spille for mange ude af position nede bag i der bryder for meget af de automatismer der har fungeret så godt de 2 sidste kampe.
Dalot er klart den bedste til den inwerted back/midtbane rolle vi har og jeg tænker han også kan udfylde den fra venstre side, omend det også skaber en anden positionering af midtbane folkene der jo ellers har vænnet sig til han kommer ind fra højre side og har et rum i venstre side at fylde ud som både wingback og gå ind i banen.
Det skal blive interessant at se hvad ETH vælger, hvor jeg forestille mig han tænker lidt mere defensivt end når vi skal møde Luton kampen efter selvom Luton er på et imponerende run. Mao. at opstillingen sagtens kan ændres fra Villa til Luton kampen nede bagi da Martinez desværre ser ud til at være ude i længere tid.
Er det med AWB på venstre kanten så ofrer man på forhånd overlap med Rash - omvendt med et forventet højt pres fra Villa så er back overlap alligevel ikke den måde vi skaber chancer mod Villa, så det kan give mening at tænke defensivt der.
Dunno, der er pro and cons som jeg ser det hvordan og hvorledes ETH vil fordele brikkerne nu hvor Martinez er ude.
Efter inspiration af Pallys video faldt jeg iøvrigt over denne her fra samme "forfatter" angående analyse af Dalot´ inwerted rolle:
https://www.youtube.com/watch?v=cVGorT__VC4For dem der kan klare at se United Stand har de lige været ude med et længere interview af vores egen Højlund:
https://www.youtube.com/watch?v=z8iJZwaPRGQ