Viser akademiet tegn på at en defineret spillestil hersker?
Især de yngre årgange jeg spørger til, da en del af de ældste formentlig hænger fast i den gamle meget individuelle tilgang.
Det er jo hovedsageligt U18 holdet man får lov at se spille da der aldrig vises U16 kampe undtagen enkelte europæiske turneringer og U21 holdet er jo ramt af den der latterlige lovgivning i England at man ikke må vise akademikampe hvis der er en seniorkamp samtidig. I aften spiller de dog og da der ikke er en PL kamp bliver kampen vist.
Men ja U18 holdet har en klar og defineret spillestil som de aldrig afviger fra selv nu hvor en del af de største profiler er ude med skader eller når man skifter 7 mand fra kamp til kamp. Højt aggressivt pres, høj bagkæde, opspil nedefra og alle de andre ting man associerer med et offensivt hold praktiseres med kæmpe succes uanset personel til rådighed.
Adam Lawrence (U18s nye træner denne sæson) har været en kæmpe åbenbaring men hvor meget Ten Hag har indflydelse på det hold eller om Lawrence bare er skidedygtig er svært at vide.
Nu vi er ved akademiet og jeg mener det var Pink der fornyligt spurgte om der ikke var nogen dygtige unge angribere i klubben så har jeg jo i flere år skrevet herinde at det simpelthen ikke har været tilfældet og hverken Joe Hugill eller Charlie McNeill har modbevist mig desværre. Jeg tror dog efterhånden at vi har en i støbeskeen som har alle de fysiske værktøjer (modsat de to ovennævnte) til at blive en succes i seniorfodbold.
Ethan Wheatley er lige fyldt 18 år men har en imponerende størrelse (jeg vil skyde på at han er omkring 1,90m men mangler selvsagt nogle kilo muskler), er hurtig og måske vigtigst af alt arbejder stenhårdt uden bolden. På mange måder minder han mig om Højlund da han har den fysiske pakke og samtidig er god teknisk af sin størrelse. Han er i gang med lidt af en gennembrudssæson især her i 2024 og det ville ikke overraske mig hvis han snart er at finde på bænken til en seniorkamp. Han har dog et problem som desværre trækker ned i Højlund sammenligningen og det er at han virker som en angriber der meget hurtigt kan få ondt af sig selv hvis tingene ikke lige lykkes eller han brænder nogle store chancer. Ikke fordi han slår op i banen ala Martial men der skal arbejdes en del med hans selvtillid foran mål og mentale styrke. Han er ikke den næste Greenwood og kan være skide frustrerende foran mål men der er for mig lidt Darwin Nunez vibes over ham i at der bare sker noget når han er oppe foran og så er det et kæmpe plus at han er en fremragende presspiller og løber rigtig meget uden bold.