Snak

Mere indhold efter annoncen
Interessant og relevant debat om ETH´ fremtid hvor min egen holdning er velkendt, så den behøver vi ikke træde videre i.

Angående forskellen på spillere i United vs. Liverpool er den helt helt store forskel efter min mening at Liverpools akademispillere er beskyttet af et velfungerende Klopp system så de ligner ikke bare Pr.L spillere, men rigtig gode Pr.l spillere. I United sejler det hvilket gør vores bedste spillere ringere end de er under en pragmatisk manager.

Tager man derfor enkelte spillere ud fra United og sætter dem ind i Klopps system så vil de se langt bedre ud end under ETH og omvendt hvis man tager Liverpools spillere ind under ETH og der vil jeg våge at påstå at en hvilken som helst Liverpool spiller vil se ringere ud på ETH´ United hold fratrukket Alison, men det er selvfølgelig ren hypotetisk.

Men lad os lege at vi har samtlige spillere klar så vil ETH´ stærkeste start 11´ver se ud som følgende:

Onana
Dalot-Varane-Martinez-Shaw
Mainoo-Casemiro-Mount
Bruno-Højlund-Rashford

Mener man seriøst at vi ville kunne forvente at se en spillestil med denne start 11´ver selv hvis de fik 10-15 kampe i træk? Det er altså kun 3 mand vi havde ude da vi spillede mod City senest. jeg ved ikke hvor mange Liverpool havde ude da de spillede en top kamp mod verdens bedste hold igår, men det var i hvertfald langt flere end 3 mand fra den normale start 11´ver.

Deebo har så visse ændringer kan jeg se, hvor han ønsker at bænke Casemiro, lade Mount spille 8´er, Bruno 10´er og så går jeg ud fra at Nacho er højre kant, Højlund på toppen og Rash venstre kant. Samme spørgsmål som ovenfor? Forventes der virkelig en spillestil ud af denne opstilling? Det er altså hvor samtlige spillere er klar?

På bænken ville ETH så have følgende signings han har foretaget: Erikssen, Malacia, Amrabat og Antony, hvoraf i øvrigt 3 af disse rent faktisk ikke er skadet og har været parkeret på bænken på det seneste på trods af alle undskyldningerne om vores mange skader.

Mount har været skadet det meste af sæsonen ja, men har dog trods alt nået at spille 8 kampe udover det meste af pre season og har mildest talt ikke imponeret udover den ene kamp mod Palace´ B-hold.

Jeg er enig i det er for tidligt at vurdere ham, men jeg tror ikke jeg er den eneste der forventer han er the missing link til en spillestil. I det hele taget er Mounts placering på holdet et åbent spørgsmålstegn og har sådan set hele tiden været det i de kampe vi har set ham i. For ETH kommer jo ikke til at sætte Bruno af holdet hvis Mount skulle være tiltænkt en 10´er rolle. Skal han så spille 8´er i stedet for og åbne midtbanen fuldstændig op eller skal han spille højre kant over Garnacho?

De spørgsmålstegn behøvede ETH så ikke at besvare når Mount har været skadet det meste af sæsonen, men det er jo spørgsmålstegn der instant rejser når han en dag bliver klar igen. Jeg vil i hvert fald stille ret store spørgsmålstegn ved at lade Mount spille 8´er i stedet for Casemiro når vi skal møde de bedre hold i ligaen resten af sæson, såsom Liverpool og Arsenal.
Folk vil grine og kalde mig en homer men jeg tror at Pep og Arteta gerne tog Onana i buret selvom de ikke er dårligt besat anyway. Pep elsker ham i hvert fald.

En fit Shaw i form kunne de nok bruge, Dalot i sin 2024 form ville der nok være interesse i selvom alle 3 også er godt besat der og så tog Arsenal måske også en Højlund for potentialet. Vi ved jo at Arteta kunne lide Martinez og det han har vist for United inden sine uheldige skader bør ikke have gjort den interesse mindre tænker jeg.

Klopp og vist nok også Arteta ønskede Mount men det er nok ikke tilfældet længere. I hvert fald ikke før han viser han stadig kan spille fodbold..

Mainoo og Garnacho ville de alle 3 sikkert gerne have men det er vist mere på potentialet i fremtiden end til en bærende rolle på nuværende hold.

2-3-4 spillere kan jeg svinge den op på og lavede man den omvendte med de 3 andres trupper så ville jeg personligt gafle langt flere men jeg mener jo også at Uniteds spillere bærer det største ansvar for det dårlige spil eller i hvert fald den svære omstilling fra Ole/Mou bold til en mere offensiv slags selvom Ten Hag heller ikke hjælper dem ved at droppe planerne ved den mindste modgang.
Manchester United Brøndby IF
Wait a minute. Jeg har aldrig sagt at Mount var “missing link” eller andet. Jeg har bare sagt at jeg gerne vil se den midtbanetrio testet i denne sæson så man ved hvor man står.

Jeg ønsker at få svaret på så mange spørgsmål som muligt om de nuværende spillere (hvis man taber til Pool i cuppen) så man kan tage en mere informeret beslutning om spillernes og Ten Hags fremtid til sommer.

Kan Bruno fungere sammen med Mount uden hele balancen ryger?

Er Mainoo 6’er eller 8’er fremadrettet?

Hvad kan Amad med mere end korte indhop ude af kamptræning? Om ikke andet for at vise ham lidt frem inden et salg.

Kan Kambwala spare os en masse penge eller er han ikke god nok?

Kunne en omskoling af Antony til f. eks venstreback redde hans United karriere?

Hvad sker der hvis man spiller med de bedste presspillere oppe foran og de hurtigste forsvarsspillere bagi og tvinger dem til at stå højt oppe og lade Onana sweepe bag dem i et par kampe?

Kunne man få svaret på et par af de spørgsmål gør man sommervinduet langt nemmere for sig selv. Hellere det end mere pragmatisk kamikaze bold hvor midtbanen er elendige med bolden og skal dække enorme områder uden der giver et par heldige sejre som nu og en 6. plads.
Manchester United Brøndby IF
Jamen det er ikke fordi jeg ikke er enige i mange af dine tanker omkring spillere du har spørgsmålstegn ved Deebo i andre roller. Jeg kunne også tilføje din tanke om udelukkende at lade Shaw spille VCB som du tidligere har været inde på og som jeg også er enig i.

Problemet er bare at det er højst tvivlsom at ETH har de samme tanker og det er jo altså ham vi diskuterer hvor jeg kan læse han stadigvæk har overvejende støtte og også til en 3. sæson.

Hvis ETH fortsætter så må vi tage udgangspunkt i en diskussion af hans stærkeste start 11´ver og der vil der være de samme spørgsmålstegn om Mount som der var da han var klar og jeg må bare sige at jeg ikke kan se en mere balanceret midtbane der ikke vil blive overløbet konstant hvis vi skifter Mount i stedet for Casemiro.

Hvis ikke han skal erstatte Casemiro, hvem skal han så erstatte? Jeg kan ikke se ETH´ ide med Mount når alle mand er klar, det er jeg bare nødt til at sige. Rent faktisk reddes ETH jo rent faktisk fra Mount spørgsmålene da han har været skadet hele sæsonen for det ville jo være endnu en kritik af ham at se en 60 mio £ signing på bænken ved siden af Antony.
Så snakker vi slet ikke om det samme nej. Jeg har sagt mit omkring Ten Hag og hans fremtid og konstaterede bare at når man højst sandsynligt ryger ud af FA Cuppen i weekenden at det ville være kriminelt at fortsætte med status quo i stedet for at prøve en masse ting af.

Thats it og så kan det da godt være at det aldrig sker fordi Ten Hag stadig tror på en 5. plads og vil kæmpe for den, men jeg håber nu stadig at så snart sæsonen teoretisk er slut at man forbereder sig til næste. Om man ender nr. 6,7,8 eller 9 er for mig underordnet hvis man istedet får svaret på nogle af de spørgsmål der kan gavne fremtiden og dem der skal styre sommervinduet.
Manchester United Brøndby IF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jamen jeg er da enig at hvis vi taber mod Pool i weekenden så er sæsonen slut og der anser jeg også sekundære placeringer som mindre væsentlig omend jeg nu stadigvæk vil gå efter en EL plads, men igen det er stadigvæk ETH der er manageren formentlig sæsonen ud og tror du seriøst på han vil gå ud i de eksperimenter du der foreslår for det tror jeg ikke.

En fordel med en interim manager ville netop være at man kunne forsøge den slags eksperimenter hvor jeg ikke kan se ETH ikke stille med sin absolut stærkeste formation sæsonen ud for at redde så meget af sæsonen som muligt.
En fordel med en interim manager ville netop være at man kunne forsøge den slags eksperimenter hvor jeg ikke kan se ETH ikke stille med sin absolut stærkeste formation sæsonen ud for at redde så meget af sæsonen som muligt.

Nu har vi haft 2 caretaker managers siden Ferguson, og du har selv kritiseret den af de 2 der lavede den slags "eksperimenter" som den ringeste træner i Uniteds historie. Den mand der om nogen prøvede at indføre højt pres med en trup der ikke var gearet til det, fik det aldrig til at fungere på banen.
Ole var pragmatisk som Ten Hag, og fik nogle resultater ud af det i starten.
Hvilken vej vil du - Rangnick vejen, eller OGS vejen?
@ NVM

Jeg ved ikke helt hvad du mener med "Rangnick vejen eller OGS vejen" og tænker du heller ikke ved det selv ;-)

Rangnick smed håndklædet allerede efter første kamp. Hans høje baglinie var i hvertfald svært at se, men manden viste at det da ikke skulle forhindre ham i at fyre hvad som helst af bagefter alligevel og det er åbenbart vigtigere for nogle hvad manageren udtaler sig om end hvad man kan se på banen.

I OGS´ tilfælde der vandt vi 10 kampe i træk og lavede masser af mål hvorfor han fortjent fik en permanent kontrakt. OGS forsøgte også med en høj baglinie - det har han endda i det seneste interview i Overlap udtalt - men ja selvfølgelig var han en pragmatisk manager. Men en manager der f.eks. kunne slå City og Pep 3 ud af 4 kampe på en sæson med langt bedre og sammenhængende spil end det vi så sidst fra ETH mod City.

Uanset hvad er en interim manager´ formål ikke at blive permanent, men en overgangs figur og med en interim manager der kunne denne dikteres ovenfra til nogle af de ideer Deebo er inde på - f.eks. hvis interim manageren kommer fra egne række.

Jeg stiller mig bare højst tvivlsom til om det er ETH der kommer til at lave den slags eksperimenter hvis vi skulle tabe til Liverpool og sæsonen er slut. ETH kommer til at stille i stærkeste opstilling til sæson slut for at slutte så bedst som muligt så han har størst chance for at redde sit job som muligt. Men det må tiden jo selvfølgelig vise da jeg helt afgjort tror vi taber til Liverpool.
Jeg ved ikke helt hvad du mener med "Rangnick vejen eller OGS vejen" og tænker du heller ikke ved det selv ;-)

Det er sådan set beskrevet i mit indlæg.
Rangnick gik efter at implementere den nye stil. Det gegenpress han normalt havde stået for. Det lykkedes ikke med den gruppe spillere der var i United. Mens OGS, i sin start som caretaker, spillede den pragmatiske tilgang, med dyb bagkæde og hurtige kontraer.

Altså prøvede Rangnick på det du nu efterlyser i en ny caretaker, mens OGS gjorde lidt som ETH gør nu - dog med mere succes. Jeg snakker udelukkende i deres roller som caretakers, ikke hvad OGS gjorde efterfølgende.
"Så klap nu lige utålmodighedshesten.
Tegningen til noget der kan fungere er bestemt tilstede."

Jeg ser det overhovedet ikke?

Hvor der du det?

Jeg forstår heller ikke, hvorfor McT er med? Hvorfor prøves der ikke unge talenter i stedet? Vi ved, hvad McT Maguire, Lindelöf, Casemiro ikke kan. (Og kan).

Vi vil have svar på alle de andre i den gigantiske trup
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Annonce