Snak

Mere indhold efter annoncen
Pink, det kræver jo at man tænder sit TV før man kan se noget som helst.

Spøg til sige, så forstår jeg godt hvad du mener. Selvom jeg dog godt kan se, hvis ikke tegningerne, så stregerne til, hvordan ETH ønsker at spille.
Ikke at det betyder, at det garanteret bliver en succes.
Hej alle sammen!
Nu er der meget snak om Ten Hag IND eller UD. Jeg synes det kunne være meget sjovt, at være konstruktiv og se på, hvilke kandidater, der kunne være til rådighed næste år samt hvilke Ineos måske har i tankerne.
Spørgsmål jeg godt kunne tænke mig i vurderer ud fra:
1) Alle taler om positiv spillestil og underholdning og angrebsfodbold. Hvordan ser denne type fodbold ud for jer? Og hvilket nuværende hold eller bare indenfor de seneste 10 år, vil i gerne sammenligne med det Manchester United vi skal arbejde henimod? For underholdning kan jo være mange ting.
2) Hvilken formation skal vi have?
3) En ting er hvad du håber. Hvem tror du vi ender op med?

Kandidater (håber jeg har fået alle med. og ja. Det er en liste, hvor jeg har stræbt mig på at få hele rub og stub trænere med. At næste sæsons træner er nedenunder. Ved godt Arteta m.fl. ikke er realistiske. Men med Omar B´s tiltræden kan man jo heller ikke udelukke, at der kan hives en kanin/bombe op af hatten - tilføj gerne flere, hvis nogle er glemt):
Julian Nagelsmann (Tysk landstræner):
Thomas Tuchel (Bayern):
Xabi Alonso (Leverkusen):
Sebastian Hoeness (stuttgart):
Marco Rose (Leipzig):
Hansi Flick (ledig):
Simone Insaghi (inter):
Pioli (Milan):
Mourinho (ledig):
Allegri (Juve):
Sarri (Lazio):
Spaletti (italien):
Thiago Motta (Bologna):
Zidane (Ledig):
Ancelotti (Real):
Mitchel (Girona):
Xavi(snart ledig,Barca):
Valverde: (Bilbao)
Simeone (Atletico):
Francesco Farioli (Nice):
Will Still (Reims?):
Bo Svensson (Ledig):
Klopp (Snart ledig):
Guardiola (City):
Arteta (Arteta):
Maresca (Leicester):
Thomas Frank (brentford):
Rob Edwards (Luton):
Sean Dyche (Everton):
Marco Silva (fulham):
Gary O’neill (Wolves):
De Zerbi (Brighton):
Eddie Howe (Newcastle):
Emery (Villa):
Postecouglou (Spurs):
Arne Slot (Feyenoord):
Bosz (PSV):
Amorim (Lissabon):
Roger schmidt (Benfica - uro med fans = måske snart ledig? suveræn sidste sæson):
Southgate (england):
Joachim Löw (Ledig):
Luis Enrique (PSG):
Poch (Chelsea):
Franck Haise: (Lens)
Edin Terzic: (Dortmund)
Antonio Conte: (Ledig)
Russell Martin: (southampton)
Graham Potter (Ledig)
Oliver Glasner (palace)
Marcelino: (Villarreal)
OGS (Ledig)
André villas Boas (Ledig)
Hassenhüttl (Ledig)
Jesse March (ledig)
Lampard (Ledig)
Bielsa ( Ledig)
Lopetegui (ledig)
Fortsæt med Ten hag:
- Muligheder som Ineos har kendskab til: (Her menes. Farioli kom fx fra tyrkiet til Nice. Det er ikke en jeg ville kunne gætte. Så måske de allerede nu gennem Omar og måske Dan A kender "jeg kender det næste store stjerneskud, der er træner i....).
- Jeg har forsøgt at inkluderer muligheder, hvor de har tidligere eller nuværende connection til de folk vi gerne vil hyre. Man kunne godt forestille sig en træner der fx kender Dan A eller Omar B bliver ansat. Mens southamptons træner er nævnt fordi vi måske hyrer deres sportslige leder.
En anden ting kan jeg se Liverpool henter Edwards og hughes fra Bournemouth. Kæmpe nyheder for dem. Det er godt hentet 🙂 desværre..
@Goddag
Puha, den liste er jo så lang, at det er svært at overskue et svar. Jeg er også en anelse i tvivl om, hvad formålet med så lang en liste til en diskussion er - flere af dem er jo åbenlyst hverken interessante eller ledige/ønsker United.

Men ok...

Min tilgang er, at vi skal beholde ETH, og jeg har streget dem over, jeg ikke ønsker/kan se i klubben og ladet de få stå, der kunne være interessante.

Julian Nagelsmann (Tysk landstræner):
Thomas Tuchel (Bayern):
Xabi Alonso (Leverkusen):
Sebastian Hoeness (stuttgart):
Marco Rose (Leipzig):
Hansi Flick (ledig):
Simone Insaghi (inter):
Pioli (Milan):
Mourinho (ledig):
Allegri (Juve):
Sarri (Lazio):
Spaletti (italien):
Thiago Motta (Bologna):
Zidane (Ledig):
Ancelotti (Real):
Mitchel (Girona):
Xavi(snart ledig,Barca):
Valverde: (Bilbao)
Simeone (Atletico):
Francesco Farioli (Nice):
Will Still (Reims?):
Bo Svensson (Ledig):
Klopp (Snart ledig):
Guardiola (City):
Arteta (Arteta):
Maresca (Leicester):
Thomas Frank (brentford):
Rob Edwards (Luton):
Sean Dyche (Everton):
Marco Silva (fulham):
Gary O’neill (Wolves):
De Zerbi (Brighton):
Eddie Howe (Newcastle):
Emery (Villa):
Postecouglou (Spurs):
Arne Slot (Feyenoord):
Bosz (PSV):
Amorim (Lissabon):
Roger schmidt (Benfica - uro med fans = måske snart ledig? suveræn sidste sæson):
Southgate (england):
Joachim Löw (Ledig):
Luis Enrique (PSG):
Poch (Chelsea):
Franck Haise: (Lens)
Edin Terzic: (Dortmund)
Antonio Conte: (Ledig)
Russell Martin: (southampton)
Graham Potter (Ledig)
Oliver Glasner (palace)
Marcelino: (Villarreal)
OGS (Ledig)
André villas Boas (Ledig)
Hassenhüttl (Ledig)
Jesse March (ledig)
Lampard (Ledig)
Bielsa ( Ledig)
Lopetegui (ledig)

Fortsæt med Ten hag

Jeg tror, jeg har tre nye med (Nagelsmann, Alonso og Zidane), og dermed er det de samme, som jeg på forhånd ville have listet. Zidane er jeg dog meget i tvivl om, og jeg tror heller ikke, han gider United. Årsagen til at jeg har beholdt ham er, at han er et kæmpe navn med tilsvarende personlighed, hvilket jobbet kræver. Jeg vil dog være lidt nervøs ved, om det ville svare til at hente di Maria eller Sanchez som spillere - mere for navnets skyld end for hans passion for klubben.

Alonso ryger til Bayern eller Liverpool, og så er der Nagelsmann tilbage, og står valget mellem ham og så at beholde ETH, ja så er jeg altså på ETH-vognen, for jeg kan godt lide ham.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
T-United

Jeg har min holdning, men ville med den lange liste bare liste mulighederne op :-) Så ville jeg lade folk selv vurderer hvem de drømmer om.
Hoeness fx er voldsomt rost men nævnes ikke.
Og med den lange liste ville jeg egentlig også gerne vise, at jeg synes Ten Hag faktisk bør stå højt på listen. For er alternativerne SÅ attraktive? Nogle er måske. Men synes faktisk det sætter tingene i perspektiv :-)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
+jeg føler mig ikke nødvendigvis sikker på om ineos vælger “den mest oplagte”. 🙂
ETH kommer til at stille i stærkeste opstilling til sæson slut for at slutte så bedst som muligt så han har størst chance for at redde sit job som muligt.


Om det er måden, ten Hag kan redde sit job på, kommer jo helt og aldeles an på den sportslige ledelses præferencer. Hvis folkene i den sportslige ledelse siger til ham, at nu er det ikke resultaterne, men afprøvningen af spillere og spillestil, der er i fokus, så redder han jo ikke sit job ved at at gå fuld pragmatisk og forsøge at redde så mange point i land som muligt.

Et eksempel på, hvordan den sportslige ledelse sætter retning, er de Zerbis kommentar om, at han må acceptere klubbens strategi om at give unge spillere chancen, selvom de laver fejl (der koster point):

Brighton head coach Roberto De Zerbi has said he must “accept the policy of the club” to play younger players who will be allowed to “make mistakes”
fra the Athletic.

Det er jo netop derfor, at vi har diskuteret stolpe op og stolpe ned omkring den (manglende) sportslige ledelse og en strategi, som i alt for høj grad har været styret af økonomi. Det betyder noget, hvilke signaler der kommer ovenfra.

Hvis ten Hag ikke vil være den, der udfører strategien fra den nye sportslige ledelse, siger han vel op, og hvis ledelsen ikke tror på, at han kan udføre strategien, bliver han fyret.

Det kan de passende bruge resten af sæsonen til at finde ud af, og jeg kan simpelthen ikke se, hvorfor en interim manager skulle være en bedre løsning end ten Hag, medmindre han insisterer på ikke at implemetere den sportslige ledelses strategi.

Jeg kan til gengæld sagtens se argumentet fra dem, der mener, at det ville være passende med en ny manager fra den nye sæson, hvis man har en klar idé om, at vedkommende vil være en bedre forvalter af den nye strategi.

Det er selvom jeg har gjort min poistion klar og er villig til at have ten Hag en sæson mere, hvor truppen formes til at reflektere forandringen i spillestil (til noget, man også vil have post-ten Hag naturligivs), samtidig med at nøglespillerne forhåbentlig er mindre skadesramte. Så har man tid til at evaluere på et rimeligt grundlag og finde et bedre alternativ i ordentlig tid.

Jeg kommer dog heller ikke til at stå med bannere ude foran Old Trafford, hvis de vælger at fyre ham efter denne sæson.
@Goddag
Jeg glemte i øvrigt at forholde mig til dine øvrige spørgsmål, så hermed:

For mig er den eneste reelle succesfulde formation de seneste mange år i topfodbold 4-3-3, og det er også den klart mest underholdende - og altså den jeg tænker, vi skal fortsætte med.

Derudover det høje genpres og det direkte spil, og så evnen til at slå en giftig kontra.
Faktisk alt det, som ETH gerne vil.

Jeg er mindre interesseret i possession-baseret fodbold ala van Gaal. Bolden skal ikke varmes som en del af forsvaret, men derimod gå mod at skabe chancer.
Jeg kan personligt godt lide spil, der bringer bolden over kanterne til en wing eller overlappende back, men jeg mener, at vi også bør være farlige centralt via hurtige pasninger, for ellers bliver det for let at læse.

Høj baglinje og højt pres, men også evnen til at tage tempoet ud af kampen, når det er nødvendigt.

Og så selvfølgelig med fokus på akademiets unge løver, og vi skal fortsætte den utrolige stime med akademispillere på banen, som nu strækker sig mange år tilbage.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
"Jeg er mindre interesseret i possession-baseret fodbold ala van Gaal. Bolden skal ikke varmes som en del af forsvaret, men derimod gå mod at skabe chancer.
Jeg kan personligt godt lide spil, der bringer bolden over kanterne til en wing eller overlappende back, men jeg mener, at vi også bør være farlige centralt via hurtige pasninger, for ellers bliver det for let at læse.

Høj baglinje og højt pres, men også evnen til at tage tempoet ud af kampen, når det er nødvendigt."

Også for mig essensen af hvad måtte bringe os tilbage til den absolutte top T.
Kunne dog godt tænke mig at tilføje/uddybe et par detaljer

"Jeg kan personligt godt lide spil, der bringer bolden over kanterne til en wing eller overlappende back, men jeg mener, at vi også bør være farlige centralt via hurtige pasninger, for ellers bliver det for let at læse."

Her vil jeg afgjort foretrække at det primære fokus ligger på at føre bolden frem centralt.
Er der for meget med at føre kuglen frem langs linjerne, bliver vi for lette at dæmme op for. Vi husker hvordan holdet agerede, da Mou var træner. Han ville imødegå risici for at miste kuglen inde centralt, hvorfor den altid blev spillet ud til backs. Resultatet blev fastlåst spil, hvor det var alt for let for modstanderne at lukke ned for os.
Ja, der er risiko forbundet med at føre kuglen frem centralt og det kræver dygtige teknikere at kombinere sig frem derinde, hvor pladsen er trang.
Dem har vi ikke for nuværende, eksemplificeret ved at McT, Casemiro og en ikke altid fokuseret anfører skal stå for den del.

Men med et par rigtige signings nu til sommer, kan det billede ændres drastisk. Har ikke helt givet op på Mount og ser også at Gore måske kunne udfylde en rolle her, han har i hvert fald et indgående kendskab til at spille med Mainoo. I den sammenhæng kan også jeg kun charmeres ved brug af spillere fra akademiet, ikke mindst fordi klubben fremover formentlig så kan tiltrække de absolut mest talentfulde og ambitiøse.
Så måske enkelt signing til midtbanen kan være nok, men så skal vedkommende også være god. Rigtigt god. Begge veje.

Har mange nævnt at den plads på banen hvor vinkler og muligheder er flest, er den centrale bagerste midte. Offensivt er der et tilsvarende scenarie.
En midtbanemand i fremdrift har næsten de samme muligheder inde midt på, forudsat han er forbi midtercirklen. Herfra kan han sætte begge wings i scene og wings kan langt lettere øjne de rigtige løb og derved blive farlige.
Det scenarie må altså være det man primært ønsker at opnå.

Er her sikker på at ETH ser på det fuldstændigt som jeg, hvorfor jeg stædigt og modsat mange andre ønsker at holde fast i ham.
Håber så meget at klubben evner at finde den helt rigtige 8´er.
Han alene kan være en game changer.
Er han en type som kan alternere rolle med Mainoo, så begge er både 6´ere og 8´ere, så meget desto bedre. Det vil gøre os fleksible og svære at læse.

Kun døde fisk flyder med strømmen!
Julian Nagelsmann (Tysk landstræner):
Thomas Tuchel (Bayern):
Xabi Alonso (Leverkusen):
Sebastian Hoeness (stuttgart):
Marco Rose (Leipzig):
Hansi Flick (ledig):
Simone Insaghi (inter):
Pioli (Milan):
Mourinho (ledig):
Allegri (Juve):
Sarri (Lazio):
Spaletti (italien):
Thiago Motta (Bologna):
Zidane (Ledig):
Ancelotti (Real):
Mitchel (Girona):
Xavi(snart ledig,Barca):
Valverde: (Bilbao)
Simeone (Atletico):
Francesco Farioli (Nice):
Will Still (Reims?):
Bo Svensson (Ledig):
Klopp (Snart ledig):
Guardiola (City):
Arteta (Arteta):
Maresca (Leicester):
Thomas Frank (brentford):
Rob Edwards (Luton):
Sean Dyche (Everton):
Marco Silva (fulham):
Gary O’neill (Wolves):
De Zerbi (Brighton):
Eddie Howe (Newcastle):
Emery (Villa):
Postecouglou (Spurs):
Arne Slot (Feyenoord):
Bosz (PSV):
Amorim (Lissabon):
Roger schmidt (Benfica - uro med fans = måske snart ledig? suveræn sidste sæson):
Southgate (england):
Joachim Löw (Ledig):
Luis Enrique (PSG):
Poch (Chelsea):
Franck Haise: (Lens)
Edin Terzic: (Dortmund)
Antonio Conte: (Ledig)
Russell Martin: (southampton)
Graham Potter (Ledig)
Oliver Glasner (palace)
Marcelino: (Villarreal)
OGS (Ledig)
André villas Boas (Ledig)
Hassenhüttl (Ledig)
Jesse March (ledig)
Lampard (Ledig)
Bielsa ( Ledig)
Lopetegui (ledig)
Fortsæt med Ten hag:

Mangler Brendan Rodgers ikke på listen?
Flot liste, men er der ingen som kan se Brendan Rodgers som en mulig kandidat? Jeg synes han gjorde det godt i Leicester, plus han ligger i toppen af den skotske Premier league? Erfaring har han nok af så hvorfor ikke?
https://www.youtube.com/watch?v=vFLHZSQfW7A "Mr. Speaker, when even the opponent failed to score, Maguire would score for them" He became the biggest threat at the centre of Man Utd defence. Tackling Man Utd players and giving assist to opponents
Annonce