Men to ting i første halvleg gjorde at ETH valgte at starte anden omgang på hælene, tænker jeg.
1. Det enorme energiforbrug der skabte de mange chancer indledningsvis.
2. Pools 2 kasser kort før pause.
Måske men jeg tror langt mere at det var Liverpools fortjeneste at det blev det mere forventede kampbillede fra anden halvlegs start, de var bare bedre og fik justeret rigtigt krydret med at United spillerne bare ikke kunne komme ud med samme energi som du er inde på. Vi må jo også huske at Højlund og AWB nok ikke var i topform og bare ikke kunne yde det de gjorde i første halvleg.
Det sagt så tror jeg personligt at Ten Hags plan var at man skulle komme ud på samme måde, men at Klopp og Pool bare neutraliserede det pres man forsøgte. Vi så jo stadig Bruno presse konstant og at de andre bare ikke kunne eller ville følge med.
Er man på det hold der mener at spillerne bærer en stor del af ansvaret for den manglende spillestil (som jeg er) da man ikke mener Ten Hag pludselig har mistet de taktiske evner på træningsbanen han helt tydeligt havde i Ajax, så tror jeg bare ikke på at spillerne bare lige sådan pludselig forstår hvad det er Ten Hag prøver at instruere dem i undervejs og at det var derfor man igen faldt tilbage i samme fælde med individuelt og ustruktureret pres. Min største anke er at det ikke virker til at man selv kan justere når først modstanderen gør det hvis det giver mening og derfor er det her langt fra den første kamp mod et godt hold (Brighton og Spurs f. eks) hvor man har domineret i starten for så ikke at have et modsvar når modstanderen justerer. Det var lidt samme kampbillede synes jeg, men hvor man denne gang holdt sig inde i kampen da det så værst ud og fik fightet sig tilbage, hvilket viser at mentaliteten hos spillerne trods alt er væsentligt forbedret.
Og ja det var decideret tyveri at de tog pauseføringen, men klasse fornægter sig ikke og vi så jo så også i resten af kampen at United viste den her evne med at blive i kampene når modstanderen er bedst og slå til på de rigtige tidspunkter som Pool virkelig har været dygtige til selv i denne sæson. Den havde jeg personligt ikke troet på (hvad mon der var sket i sidste sæson?), men vi skulle jo så også bruge Antonys højreben for at få vendt kampen og det sker nok næppe ofte selvom det komisk nok var hans bevares kun andet mål i sæsonen men begge er sparket ind med højre. Verdens mest venstrebenede spiller har dermed stadig ikke scoret med sit venstre ben og han kan åbenbart også kun spille i FA Cuppen.
Ja AWB er en kæmpe succeshistorie for Ten Hag. Man står i øvrigt med et svært valg til sommer for der har han kun et år tilbage på kontrakten og han skal derfor sælges eller forlænges. Jeg har altid ment at et salg var det rette fordi Dalot var på en lang god kontrakt, kunne spille til venstre, var mindre skadet og passede bedre ind taktisk, men det var jo mest fordi at ingen af os rigtigt troede på at bare en af de to var god nok langsigtet som fast starter og man derfor skulle finde en bedre højreback og imo lade Dalot være rotation. Med det niveau Dalot har vist i denne sæson, så er jeg næsten tilbøjelig til at sige at vi har vores stærke højreback allerede og så har jeg faktisk ikke noget imod at AWB agerer rotation for ham og får en forlængelse på nuværende løn. Spændende hvad de gør med ham for han er stadig et godt salgsobjekt især ffp-mæssigt men han er også HG og på en fin kontrakt hvis han ikke forlanger en kæmpe lønforhøjelse. Sikke en udvikling de to har haft under Ten Hag!
Manchester United
Brøndby IF