Snak

Mere indhold efter annoncen
Rashford blev bare aldrig den superstjerne som man havde spået. Hvis PSG eller lignende er villige til at købe ham, bør United sælge. Han har ikke det der skal til for at sikre en klub større titler. Alt for svag på mange punkter: Doven og lad på banen, sløj mentalitet og afslutningerne er tit tilfældige, forfærdeligt slutprodukt. Kunne Rashford blive skiftet ud med noget andet, så ville United straks blive bedre.

VH Adriaanse
Vi vil have 16 hold i Superligaen. Alt andet er Københavneri.... Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Jeg konstaterer bare at der ikke er en eneste herinde der nævner det åbenlyse manglende makkerskab som Rash havde i sidste sæson med Shaw på venstre kanten som han ikke har haft i denne sæson. I øvrigt også et manglende åbenlyst faktum medierne ej heller synes har været specielt vigtigt når den har stået på Rash bashing.

Selvsagt bliver Rash farligere når han har en mand i et overlap han kan spille og selvfølgelig bliver mandens arbejdsbetingelser forringet når han skal gøre alt selv med et hav af nødløsninger på venstre back positionen, der ikke kommer frem offensivt.

Det i modsætning til Garnacho på højre kanten som de fleste vil mene har haft en langt bedre sæson end Rash, men det handler jo også om at Garnacho har haft Dalot at spille med hele sæsonen og Dalot har været aldeles fremragende - ja, personligt er han imo bedste United spiller i denne sæson. Logisk nok skal det smitte af på makkerskabet med en kant spiller der spiller fast hvis han spille med en back der er i kapløbet om sæsonens bedste spiller.

Alene dette åbenlyse faktum vidner om en hvis form for useriøsitet når vi snakker om den Rash bashing der har foregået hele sæsonen.

Rash er helt klart i top 3 af vores bedste spillere efter Fergie og uanset hvor ringe vi har været så bør det altså tælle et eller andet sted - nemlig at den kvalitet vi trods alt har vist hist og her der har der altså stået Rash på meget igennem årene.

Jeg synes det er vildt at høre om hvor ringe han er med venstre fod, hvor ringe han er på hovedet - som om det er helt normalt at samtlige top klasse kanter er lige gode med begge fødder og er giganter i luften. Ligeså er det gået for vidt hvor meget manden svines til omkring det defensive hvor der åbenbart er en herinde der ikke kan huskes han rent faktisk har fået et rødt kort i sæsonen. Ikke at det skal være en speciel fremragende ting at fremvise, men at påstå at manden ikke kan tackle eller ikke forsøger tilbageløb og dække spillere af er meget meget sort/hvidt, hvor man har indtryk af at nogle kun ser det de vil i kampene efter en agenda der er besluttet for længst.

Som skrevet tidligere har Rash aldrig været en defensiv ørn, ligesom de fleste andre kant spillere i øvrigt heller ikke er det. Jeg synes han gør hvad han kan i de kampe jeg har set i 24 i hvertfald og så ser han ikke godt ud i nogle situationer når han står i buen og der er en modstander der rykker forbi ham ganske enkelt fordi hans primære funktion på en fodbold bane ikke er at tackle, blokere eller skærme af. Men derimod at være farlig i det offensive.

Det er i min verden ikke Rash´ vigtigste opgave at blokere skud udenfor feltet eller tackle modstandernes angribere - specielt inde i feltet. Der bør simpelthen være andre på det hold der er dygtigere til den del og burde være sat op til dette end vores angrebs spillere.

Er Garnacho meget bedre end Rash i det defensive? Tjaaa, han har haft vores bedste forsvarsspiller at læne sig op ad hele sæsonen hvor Rash har haft et hav af nødløsninger på hans venstre back. Hvem mon ser bedst ud af 2 kant spillere i det defensive - den ene spiller med en masse forskellige nødløsninger og den anden spiller med sæsonens bedste spiller??

Men man kan jo også vende den om hvis det er hollandsk total fodbold det handler om hvor alle skal kunne være lige gode offensivt som defensivt, at hvor er så målene fra de bagerste og fra midtbanen. Hvis Rash skal kritiseres for hans manglende defensive bidrag så er der satme mange defensive spillere der kan kritiseres for det samme i den anden ende og dem hører vi jo ikke noget om.

Vi havde problemer med at score mål i Pr.L til 2024 og det var jo ikke forsvarsspillere eller midtbane spillere der blev kritiseret, men derimod vores angreb hovedsageligt Rash. Nu vælter skud forsøg efter skud forsøg imod os påtrods af at vi faktisk har fået scoret nogle mål i 2024 og hvem kritiserer man så? Igen vores angreb for ikke at være gode nok defensivt - specielt Rashford igen. Altså det er bare ikke særlig seriøst hvis du spørger mig.

Som skrevet før. Rash er nået til det punkt at det egentlig er ligegyldigt hvad han gør så vil det bare aldrig være godt nok. Om manden så lavede hattrick imod City i en FA Cup finale så skal der stadigvæk nok være folk der kritiserer ham og det siger jeg ikke engang uden at overdrive.

Det er blevet fan- og medie hysteri helt uden skrue og derved er det nok i sidste ende også bedst for Rash selv at finde et andet sted at spille selvom manden elsker byen og klubben.

For de få fans som mig der stadigvæk står bag ham der vil det selvfølgelig være en trist dag når det sker hvor jeg godt kan bande vores egen fan skare væk en gang imellem for at være med til at opretholde denne her Toxic klub kultur som vores fans ellers har så travlt med at pege fingre alle andre steder hen end på dem selv. Og nej, det er ikke kun Rash det handler om her - der er adskillige andre eksempler man kan tage frem hvor Maguire er et af de mere oplagte i nyere tid.

Når jeg snakker om Toxic klub kultur er det dog hovedsageligt de fan medier der findes i England end vores eget her jeg mener jeg synes er noget mere sobert, men det fjerner ikke pointen. Det er bare meget meget anderledes at spille for United end et hvilket som helst andet hold - i hvertfald i England.
Hehe Bryan.
Tror sgu der er plads til en mer sagfører hos den gode Trump :)

Nuvel, der er helt klart nogey om snakken om at Rash uden Shaw, er som en spion uden føringsofficer.
Den stakkels mand er konstant i tvivl om hvorhen eller for hvem han skal løbe.
Hvad er en væsentlig grund til mankoen på måltavlen.
Og som IKKE på nogen måde berettiger til ikke at kritisere (bashe som du kalder det!) den løntunge superstar wannabe.
Som skrevet de foregående sider er der nok af tage fat på.

Men igen flot forsvarstale. Den bliver dog nok ikke købt af juryen.
@Bryan
Vi to har prøvet det før med de lange diskussioner og alt for lange indlæg frem og tilbage så nu vil jeg i stedet prøve med et par svar til dig på et par af dine argumenter som jeg ikke har svaret på tidligere i et slags Q&A format og så orker jeg sgu ikke den debat med dig mere og det er ikke noget personligt. Det er bare ikke tiden værd at køre i ring for det er de samme argumenter hver gang :)

Dit Shaw argument om denne sæson
Korrekt at man savner Shaw. Er det ikke også korrekt at der var nogen (mig mig mig!) der allerede i sidste sæson “bashede” Rashford i hans bedste individuelle sæson? Må jeg så godt bashe ham nu hvor jeg også gjorde det da han faktisk præsterede og havde Shaw? Det var sjovt nok ikke personen Rashford men bare hans spillertype og økonomien man skulle investere i ham jeg allerede dengang mente var forkert og desværre ikke er blevet modbevist.

Rashford på højre dør?
Nej det er ikke Rashfords ansvar at defensiven sejler. Nu er det jo ikke kun ham man ønsker sig væk heller, der er selvsagt også en del forsvarsspillere, midtbanespillere og sågar en træner på den liste også. Er de spillestilsdefinerende (i den forkerte retning) og i toppen af lønhierakiet? Nogen af dem ja *host* Casemiro og de er derfor sjovt nok på samme liste. Bruno er jeg mere i tvivl omkring.

Rashford top 3 post Fergie?
Min top 5:
1. De Gea
2. Rashford
3. Bruno
4. Shaw
5. Pogba
Undervældende må man sige. Jeg overvejede også Valencia og Maguire, men med den logik så var min de Gea bashing jo også dum selvom han bare ikke længere var god nok. Uanset hvad man mener om Onana så var det korrekt at sige farvel til Dave (og hans løn+spillestil).

Nacho eller Rashy?
At det overhovedet er en debat er desværre hvad mange herinde er trætte af ved Marcus. Hvorfor er der en debat om niveau, modenhed og attitude på banen mellem 19-årige Garnacho der får £50k om ugen og 26-årige Rashford der nupper £300k per uge? Tror du trænerstaben i United fortæller Garnacho at han skal se op til Rashford og følge hans “career path”? På nogen punkter måske, men ift. hans gennembrud er det så ikke lidt skuffende hvad det er blevet til her 8 år senere?

Fan og medie hysteri
Var du ikke stor Goldbridge fortaler eller husker jeg forkert? Men helt enig i at United fans ofte er nogle usle sataner overfor spillerne på SoMe. Heldigvis læser ingen af dem med herinde (Højlund og Kong Christian giv jer selv til kende!) så mon ikke det er ok at skrive man tror United er bedre uden Rashy eller som jeg vil formulere det:
United er bedre uden spilleren Rashy, hans løn og det han betyder for spillestilen. Personen og United drengen elsker jeg da, og tro det eller ej, jeg ville elske hvis han lykkedes i klubben.
Manchester United Brøndby IF
Jeg håber da i har fulgt og set goldbridge og United stand mm før man ligefrem kan sige de er så dårlige som man måtte mene 🙂
Synes virkelig ikke det er så slemt! Synes de laver godt indhold man kan være enig eller uenig i.
Men det er en lang diskussion vi ikke gider i dag 🙂
Jeg vil blot sige jeg netop mange gange har moret mig gevaldigt fordi det er op til flere brugere der tager afstand fra goldbridge men faktisk deler skræmmende mange holdninger med netop goldbridge 🙂
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Man kan vel godt være enige om at Rashford bør sælges og være uenige om hvordan man formidler det? Selvom han er blokeret er det jo svært at undgå at læse og høre hans holdninger og det er også netop det jeg tror Bryan nu er et offer for.

Han har også set Goldbridge og hans hær køre hetz mod Rashford overalt på SoMe som han beskriver og nu skal jeg så puttes i samme gruppe bare fordi jeg tilfældigvis synes at Rashford ikke er god nok til der hvor jeg mener United skal hen. Det er det jeg mener er så ødelæggende ved den fanchannel.

Jeg er i øvrigt udmærket klar over at han er en underholdende mand der råber en masse sjove ting. Personligt elsker jeg den video på YT der virkelig viser hans sande jeg hvor han starter med at kalde alle der ikke forstår Maguire købet for dumme hvorefter der så direkte klippes over til alle de møgfald han har lukket ud live om netop Maguire. Underholdende? Ja. Informerende? Njah. Skaber profit på splittelse i fanbasen og en masse sensations nyheder samt føromtalte hetz? I den grad. Fremragende business mand, dårlig United fan.

Men nej det er ikke en diskussion man skal have herinde for der er ingen vindere. Men når man sætter mig i samme bås som ham og direkte sammenligner mig med ham så må jeg sgu godt forsvare mig selv og lad os så se en Real Classic. Jeg skal i hvert fald se bold i stedet for at kaste mudder herinde nu! God aften :)
Manchester United Brøndby IF
Som skrevet tidligere har Rash aldrig været en defensiv ørn, ligesom de fleste andre kant spillere i øvrigt heller ikke er det. Jeg synes han gør hvad han kan i de kampe jeg har set i 24 i hvertfald og så ser han ikke godt ud i nogle situationer når han står i buen og der er en modstander der rykker forbi ham ganske enkelt fordi hans primære funktion på en fodbold bane ikke er at tackle, blokere eller skærme af. Men derimod at være farlig i det offensive.


Højlunds primære opgave er heller ikke at forsvare ej heller er det Antonys primære opgave, men de er bare meget bedre defensivt end Rashford. Så er det klart at når det ikke kører for holdet, så vil mange fans i det mindste se at spillerne arbejder begge veje. Det må da være det mindste de højt betalte spillere kan gøre, i stedet for at gå rundt og slå ud med armene. Det gider jeg i hvert fald ikke se på, uanset hvem der gør det.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Det er nu aldrig meningen fra min side at kaste med mudder, men nærmere påpege, at man måske kunne være nuanceret i stedet for det her “jeg er fan af goldbridge!” Og “jeg hader goldbridge”.
Man kunne jo bare lade sig oplyse forskellige steder og selv lægge til og trække fra 🙂

Og fair pointe med at være enig om et emne, men være uenig med formidlingen 🙂 den køber jeg gerne.

Bliver bare ærgerlig når man påstår (sådan lyder det) at goldbridge/united stand ikke kan formulere lødige argumenter eller komme med godt nyhedsstod, men kun er ren dårligdom 🙂 United stand breakede sidst april sidste år at Højlund kom til United fx. Mig bekendt som de suverænt første.
Og så kam vi også godt tale om de steder jeg ikke er enig med ham. Eller synes han er forkert på den eller måske endda formidler det dårligt 🙂

Men ja! Lad os nu alle heppe lidt på real Madrid! 😉 god aften og god kamp!
"Så er det klart at når det ikke kører for holdet, så vil mange fans i det mindste se at spillerne arbejder begge veje. Det må da være det mindste de højt betalte spillere kan gøre,"

TUW, værre end af fans misbilliger den adfærd, eller sku´ vi sige mangel på samme, er jo at det influerer på både mandens eget spil og holdkammeraternes respekt.
Jeg mener hvor gammel var du, før du fandt ud af det?
Vi er nok nede i 9-10års alderen. For de fleste. Rashford er der ikke endnu, trods 26.
"über den Kampf zum Spiel", som tyskerne så rigtigt formulerer det.
Børnelærdom, bare ikke lige for Marcus.
For mig er Vini Jr. meget af det Rashford burde være i United. Udmærket presspiller der løber det han skal og mere til, aggressiv i de fysiske dueller på trods af en noget mindre krop og selvom hans store styrke vel også er dybdeløb så virker han bare langt klogere med større overblik og overskud de gange han får bolden. Har han været fremragende i dag? Næh men han har nærmest gjort alt rigtigt under meget svære vilkår.

Det skal siges at jeg hovedsageligt kun ser ham i CL, men de gange man ser ham spille så tænker man bare hvorfor spiller Rashford ikke sådan? Et 1:1 bytte ville ikke revolutionere United men man ville blive bedre med og uden bold er jeg overbevist om.
Manchester United Brøndby IF
Annonce