Snak

Mere indhold efter annoncen
Hold da op Bruno. Var han ikke kørt i jorden og dødtræt havde man vundet til sidst for der fik han da ødelagt alt han rørte ved i perfekte situationer for ham men svært at bebrejde en mand der løber og kæmper så meget. Der skal simpelthen findes en måde at rotere ham bare en smule på i løbet af en sæson så han ikke er totalt smadret til sidst når det skal afgøres.

Vildt den kun ender med 2 mål den kamp, det lignede en kamp fra slutningen af sidste sæson hvor man også så helt færdige ud i anden halvleg altid. Overordnet set så var det vel en fin præstation, omstændighederne taget i betragtning, hvor man burde have vundet men igen føler jeg at det hænger mere sammen med modstanderens kvalitet end fordi United er gode. De kunne jo så også kun score på en foræring af to ellers rutinerede spillere.

Antony fortjener et shoutout for at komme frem til en masse og til sidst også score på en chance han helt selv skaber, hvis han da bare var så synlig altid var det nemmere at holde af ham uanset manglen på kvalitet med bolden. Garnacho skal stoppe med at smide sig men finder han først skarpheden (igen tror jeg der er noget træthed der spiller ind) så bliver han sgu uhyggelig, vildt hvad den unge mand skaber. Maguire gør det også godt igen selvom det ikke lige var en kamp for ham.

Skuffende indhop af Amad der godt nok så rusten ud. Mærkelige tæmninger for en så teknisk dygtig spiller og slet ikke skarp nok af en spiller der viste for Sunderland at han er giftig foran mål. I det mindste har han tydeligvis arbejdet med sit spil uden bold, men mon ikke han sælges til sommer.

Edit:
Og så er jeg sgu skuffet over Ten Hags management undervejs. Det viste sig at være det rigtige at beholde Antony på banen men 3 udskiftninger på 80 min når de tydeligvis var langt trættere end Burnley er sgu for nosseløst. Smid dog Mount og en af de unge ind noget før især når det ender i sådan noget ende-til-ende lort hvor det mere handler om friskhed end erfaring.
Manchester United Brøndby IF
Boldbesiddelse imod nr. næstsidst på hjemmebane: 47-53

Var der ikke store bulletiner ude om at Wilcox havde dikteret at vi skulle spille bold besiddende bold fra nu af? :-)
Var der ikke store bulletiner ude om at Wilcox havde dikteret at vi skulle spille bold besiddende bold fra nu af? :-)
Læste du ikke tråden efter Sheffield kampen? Hvis du ikke gjorde skrev jeg ellers flere gange at det hovedsageligt handlede om det fremtidige United hold hvor det virker til at man heldigvis dikterer den røde tråd som træneren så skal følge fremadrettet.

Desuden var det vist mere spillerne på banen i dag end en taktisk beslutning at smide så mange bolde væk. Et hav af uprovokerede boldtab selv da man spillede kort hjælper ikke på boldbesiddelsen.

Det sagt så ville jeg sgu ønske man snart sagde noget til Ten Hag. Spil nu de spillere der er her i næste sæson i stedet for at spille Eriksen 80 min og AWB hele kampen i håbet om Europa League som man slet ikke fortjener. Det er sgu for kortsigtet imo. Var det CL kval skulle man gå efter den men jeg må sgu igen bare sige at jeg foretrækker fokus på fremtiden i stedet for at se Eriksen, Casemiro, AWB osv. nuldre rundt og se helt døde ud.
Manchester United Brøndby IF
Meget mærkelig taktik at spille lange høje bolde til Amad, når det knap nok virkede med Højlund.
Jeg havde missed Wilcox udtalelsen om det fremtidige United omend jeg tænker at en strategi om at spille boldbesiddende bold vel ikke er revolutionerende udmeldinger når det går på fremtiden for en klub som United og med tanke på vores historie.

Revolutionerende havde det dog været hvis ETH var dikteret det for resten af kampene som en del af Wilcox´ vurdering af ETH´ evne til at få implementeret noget der minder om bold besiddelse og hans fortsatte mulighed for at være manager i klubben næste sæson, men hvad ved jeg.

Jeg kan bare konstatere at det nok engang sejler - selv hjemme imod det næst ringeste hold i ligaen der havde et hav af muligheder der blev elendigt forvaltet delvist grundet Maguire der stod i vejen for meget og i min verden var klart MoTM i stærk konkurrence med Onana der smed MotM muligheden da han lavede 2. kæmpe fejl for 2 kampe i træk.

Burnley havde 16 forsøg hvilket i sig selv er en forbedring af det horrible gennemsnit vi har for sæsonen, men de havde jo et hav af muligheder der ikke blev til forsøg grundet elendige afleveringer, dårlige beslutninger og ja så en Maguire der nok engang steppede op. De muligheder kan man jo ikke se i de 16 forsøg, men har man set 2. halvleg specielt så skal vi satme være lykkelige over den manglende kvalitet hos Burnley.

Nu er der 9 dage til næste kamp hvor vi forhåbentlig får nogle folk tilbage til den sidste slutspurt, men spiller vi ikke bedre end det her så ser jeg ikke vi får mange points imod Palace (ude), Gunners (hjemme),Newcastle (hjemme),og Brighton (ude).
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Indenfor 1 uge har vi basically spillet 2x uafgjort og først vundet med 10 minutter igen imod 3 hold der formentlig spiller i Championsship næste sæson - 2 af kampene endda hjemme og den sidste på neutral bane.

Vi kan også gennemgå kampene imod de øvrige bundhold i sæsonen og vi har haft problemer imod samtlige hold bortset fra Everton.

Edit: ETH kommentar efter kampen:
"- Vi havde sat os selv i en god position til at snuppe de tre point ved at spille noget god fodbold, men så smider vi det hele væk i de døende minutter. Det er så unødvendigt."
"- Alle hold giver chancer væk. Men vi skabte også mange chancer i dag.
- Lige nu er vi et af de mest dynamiske og underholdende hold i hele ligaen. Vi skaber en masse chancer ved at spille flot fodbold. Det var helt unødvendigt, at vi slap kontrollen i dag."
:-)
Onana kæmpe skyld i udligningen men her noget tid efter må jeg indrømme at den skal deles med casemiro.
Fuldkommen håbløs beslutning at heade bolden tilbage og sætter onana i den tåbelige situation hvor han så desværre fortsætter gaveboden 🙂
En god uge rent udlejnings/salgsmæssigt

Greenwood med 2 mål og 1 assist
Sancho med 1 mål
Pallestri med 1 mål

Ja desværre er den eneste der kan bruges også den eneste man definitivt ikke tager tilbage (tør jeg godt spå om) og tilmed skal sælges for en femtedel af hans reelle værdi, hvis det da overhovedet kan gøre det..

Uanset hans opførsel udenfor banen er det sgu imponerende at man som 22 årig efter 1,5 års pause (og alt det der har fulgt med den sag mentalt) kan tage til et bundhold i La Liga der scorede under et mål i snit sidste sæson og køre med et mål eller assist hver anden kamp. Jeg ved ikke hvor meget Getafes fremgang skal tilskrives ham men det er sgu et specielt talent der smed sin United karriere væk..

Det sagt så gad jeg sgu godt se den lejekontrakt for der må næsten stå noget med at Getafe slipper for hele hans løn hvis de poster nok MG propaganda. Hold op hvor hælder deres sociale medier meget fløde på deres “starboy”, jeg tror ikke en gang Kim Jung Un ville få samme antal positive posts hvis han spillede for Nordkoreas landshold. Det kan da selvfølgelig også bare være han er den bedste Getafe spiller nogensinde i hvert fald målt på talent og hans alder men jo bedre image jo mere er han værd i guess.

Omkring Sancho læste jeg at Dortmund stadig har i sinde at finde en aftale til sommer og at man tilmed har scoret lidt ekstra da der åbenbart var nogle klausuler om at opnå CL semifinale osv. i lejekontrakten. For en mand der har samme antal G/A som Antony i 2024 er det vel positivt at der i det mindste er en klub interesseret og det virker heldigvis til at være en klub han elsker så højt at han måske vil give slip på sin monsterløn for at blive i det tyske.

Pellistri er ikke god nok har hans lejemål bekræftet, men en smule succes i en topliga må da skabe en eller anden form for værdi.
Manchester United Brøndby IF
Bold prediction: Greenwood og Sancho er tilbage for United næste sæson under en ny træner. Vi mangler jo en fornuftig højre kant, hvis Garnacho skal spille venstre og Rashford sælges.

Har ikke hørt at nogen af dem faktisk vil forlade United. Sancho har vel kun været et problem under Ten Hag. Greenwood er mere i forhold til image.
Annonce