Ja Mourinho afleverede jo en liste med 5 spillere husker du jo nok. Ingen af de fem blev købt. Så var der LvG der nævnte alle indkøb under hans tid stort set var 6-7 valg på deres respektive positioner.
Har du links til de historier?
Er du sikker på, at det ikke var Rangnick der afleverede en liste med spillere?
Det er rigtigt, at Solskjær havde fortalt klubben mindst 2 gange, at de burde kigge på Haaland, både før og efter han var blevet ansat. Og det er korrekt, at han i indgangen til sin 3. sæson havde bedt om at man hentede Rice og Bellingham havde været forbi Carrington.
Men jeg kan ikke se hvordan Ten Hag har fået mere støtte.
Der blev brugt €351 mio. i Van Gaals tid (ifølge Transfermarkt).
Der blev brugt €465 mio. i Mourinhos tid. Der blev brugt €463 mio. i OGS´ tid. Og der er blevet brugt €446 mio. i Ten Hags tid.
Uanset har alle managers/trænere været ansat i en klub, hvor folk i ledelsen ikke har været særligt kompetente. Jeg kan ikke se hvordan Ten Hag har haft bedre vilkår, end de tidligere 4 trænere.
Der blev ikke købt ret meget i den tid Moyes var i klubben. Man hentede kun Fellaini og Mata. Rangnick fik slet ikke lov til at hente spillere i det ene vintervindue hvor han var manager.