I dag skal vi glæde os, i morgen er det nok tilbage til virkeligheden. Ærgerligt for Ten Hag og en del af spillerne på banen at denne spillestil ikke fungerer i 90% af kampene.
@Deebo: Jeg synes, at denne kamp understreger den pointe om pragmatismen, som vi diskuterede den anden dag og løbende har diskuteret.
Selvom man ikke bare kan køre den samme plan mod andre modstandere, der ikke lige så gladeligt tager imod 75 procent possesion og står med en så høj bagkæde, at det oftere er midterlinjen end den bagerste forsvarsspiller, der spiller en angriber offside, så ville vi have fået flere point ved at satse på at stå kompakt og køre de omstillinger, som måske er det eneste punkt, hvor dette hold nærmer sig rigtig international klasse.
Det er bare klart, at det ikke vil føre til en bæredygtig udvikling, og derfor har ten Hag midt i et kæmpestort skadeshelvede holdt fast i at udvikle i retning af en spillestil med højere genpres. Nøjagtigt det samme OGS knækkede nakken på (og så måske på Ronaldo). Det er ikke pragmatisme, men den lave/hurtigt faldende bagkæde og gabet på midten er så måske idealistisk pragmatisme eller pragmatisk idealisme, eller hvad det nu var du kaldte det.
Altså det har virket til at være mellem to stole. Men omvendt må man også bare sige, at hvis nogen er i tvivl om, hvor stor en forskel det ville have gjort at spille de fleste kampe med Varane og Martinez, så kan man bare sige "I rest my case". Især Martinez i forhold til at spille ud af bagkæden kan nærmest ikke overvurderes, når der ikke er flere, der har stærke kompetencer på det punkt. Tænk lige, hvis Shaw også havde været klar.
Jeg har hele tiden sagt, at jeg mener, at der er tilstrækkeligt med formildende omstændigheder (ledelseskaos, Sancho- og Antonysager, Martial, der valgte, at vi ikke skulle have en backup-angriber osv.) til, at EtH i mine øjne skal have mere tid under en bedre ledelsesstruktur. Men som før skrevet, ikke på grund af denne kamp (selvom det var en taktisk master class), men en mere overordnet analyse.
Jeg anerkender, at den analyse kan falde anderledes ud, men for mig var det især, hvis spillernes forhold til EtH var blevet tyndslidt, at det måtte betyde farvel. Det tyder det bare ikke på, synes jeg. Jeg er fortsat parat til at give ham næste sæson med (en halv, hvis der ingen fremgang er), og så må der evalueres. Men igen, ledelsen er tættere på og har forhåbentlig talt med alle relevante aktører inklusive EtH for at få et stærkt indtryk af, hvad der vil være det mest fornuftige.