I så fald har jeg helgarderet længe vil jeg mene. Den eneste holdning jeg har skiftet ift. trænersituationen er at jeg nu mener der ikke er et alternativ (af de nævnte i hvert fald) der er bedre end Ten Hag. Jeg har bestemt også kritiseret manden, især taktisk, og mente længe at man burde skifte ham ud med Nagelsmann der var min favorit, men altså står valget mellem Tuchel, Poch, Frank og Ten Hag så ser jeg sgu hellere man fortsætter. Der er forskellen nok på du og jeg.
Både ETH In eller neutral undrer jeg mig bare over hvor lav en standard vi åbenbart er faldet til at selv i en sæson med et hav af negative resultats mæssige rekorder men ikke mindst med den vel værste spillemæssige gang fodbold jeg nogensinde har set et United udføre over en hel sæson at det ikke får manageren fyret - hvad skal der så til?
Angående andre managers så er det jo latterligt at en kompetent sportslig ledelse skal sidde og lytte til sofa fans meninger om de træner evner der er på en bookmaker liste i stedet for rent faktisk selv at gå ud og udføre det rette scouting arbejde for selvfølgelig findes der andre kompetente træner emner der er i stand til at spille possesion based bold end de 5-6 navne der har været nævnt i medierne.
Vi er i en situation hvor over halvdelen af alle hold i Pr.L spiller possesion based bold og i det hele taget lever vi i en tid hvor possesion based bold er den vej de fleste klubber ønsker at gå så jeg vil faktisk mene at der netop i disse tider burde være masser af emner man kunne se på imodsætning til for 15-20 år siden. Men det kræver jo at man er fodbold kyndig og ser på måske ikke blot det europæiske, men også markedet udenfor Europa som eks. Sydamerika.
Vi er et af de få klubber i Pr.L der netop IKKE spiller possesion based fodbold! Når så mange klubber er i stand til at spille possesion based fodbold så burde det altså ikke være så svært at finde en manager der som minimum kan spille denne spillestil.
Det fortæller desværre også alt om vores nye ledelse at man udelukkende har indskrænket træner emnerne til en bookmaker/fan liste og ikke viser at man besidder fodbold kyndig viden ved at se på en lang række andre emner, der går ud over denne liste.
Bevares jeg er godt klar over at det at besidde en manager post i United formentlig er et af de 3-4 sværeste manager jobs i verden hvor kravet er langt mere end blot hvilken spillestil man kan udføre på banen. Men man har jo også haft masser af tid til at sondere terrænet og hvis det står for troende det som man har kunnet læse i medierne så har ledelsen heller ikke her ageret særligt imponerende.
Jeg forventer en selvstændig fodbold kyndig ledelse der er i stand til at udføre deres arbejde der inspirerer med nye ideer og visioner nu og for fremtiden og ikke en ledelse der agerer ud fra den gængse sofa fans holdninger og meninger. Men det absolut minimum man bør forlange af manageren i United er at manageren er i stand til at levere possesion based fodbold og det har ETH jo ikke kunnet.