Snak

Mere indhold efter annoncen
KO

Ifølge rygtemøllen skulle der være omkring 150 mil. at gøre med.
Om det så er eks. salg er uvist, hvis det overhovedet passer.
Men er salg ikke hovedparten af det beløb, burde der være rum til et par yderligere forstærkninger.
Hvad koster Hjulmand? 40? 50?
Det er mange rygter. Nogle siger vi har 100-150 mil at købe gor og salg og sparring af løn giver det til 200-250.
Så tror salgene måske dækker nogle af dem.
Greenwood for 40
Casemiro for 30
Jeg tror heller ikke man ender med dem begge eller bare en af dem for den sags skyld, KO. Ifølge Ornstein skulle Pool og United bare se Yoro som en mulighed der ikke må glippes uden i det mindste at prøve mens det allerede nu står klart at man ikke har tænkt sig at betale £70m eller over for Branthwaite så her handler det jo også om at der skal to til tango. Nægter Everton at forhandle så var man så tidligt ude at man har god tid til næste mand på listen og der er det så interessant om man bare VIL have en venstrebenet som Goncalo Inacio eller man så går til en Todibo i stedet der vel koster halvdelen af Branthwaite.

Jeg ved ikke hvor Fynbo har hørt £150m fra. Det mest pålidelige er et sted mellem £30-70m netspend hvilket altså betyder at der skal sælges. Jeg ved ikke hvor meget lønbesparelse vil betyde ift. det samlede budget da man umiddelbart må gå ud fra at selv hvis Casemiro og Sancho skulle sælges for lad os sige sølle £20m hver at det samlede budget stiger med mere end de £40m da de to får så store lønninger oveni og erstatningerne måske kun får en tredjedel af den løn.

Heldigvis ser det ud til at et salg af Greenwood kommer til at ske da Juve, men også flere andre klubber, skulle være meget interesseret i at hente ham permanent og alt tyder stadig for nu på at Casemiro tager til Saudi hvilket i hvert fald betyder at hele lønnen forsvinder og at man nok også får en transfersum oveni. Sancho er svær men ved nu at hvis han vil spille fodbold igen at han skal væk og så kan man nok også få mindre beløb samt lønbesparelse for Lindelof, Eriksen, Pellistri, Hannibal og Bayindir mens en gut som Donny er lidt af et spørgsmålstegn men man gå ud fra at han selv vil væk.

Edit:
Ved du, KO, hvordan det fungerer med lejeaftaler med købsobligationer ift. FFP/PSR? Det ville ikke undre mig hvis købende klubber vil prøve at få sådan en aftale på plads med Sancho og Greenwood og det forlyder at United er villige til det så længe det er en obligation og ikke en option så man er sikre på de sælges.
Manchester United Brøndby IF
Fabrizio:
Jarrad Branthwaite remains one of the names on Man United shortlist for new centre back, but not the only one.

Nothing advanced so far between clubs; Everton have NO plans to sell him for less than £65/70m fee.

#MUFC have 3 more options.

Branthwaite, keen on the move.


Ligner det ikke mere og mere en klassisk forhandlingsstrategi fra Uniteds side og en nem måde at få sendt et statement for resten af vinduet om at man ikke længere gider lange transfersagaer hvor man ender med at give op og betaler ved kasse 1?

Man prøver at presse Everton ved at blive enige med spilleren selv der skulle være meget interesseret, men har allerede en plan klar for alternativer som er mere realistiske. Giver Everton sig så fedt men jeg tror det mere handler om at sende et signal og hvilken bedre måde at gøre det end med en spiller der er alt for dyr anyway og hvor alternativerne koster det halve.
Manchester United Brøndby IF
Deebo jeg forstår netspend som det beløb der postes i projektet uanset salg.
Er det beløb på 70 du nævner rigtigt, mangler der altså 80 for at nå de 150.
Det burde være muligt at nå via salg.
Om der så er noget tilbage, er nok lidt tvivlsomt.

Min kilde til rygtet var i øvrigt CaughtOffside, hvis troværdighed jeg ikke rigtigt har noget billede af. Tænker umiddelbart middel.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tak for artikel @deebo - og meget interessant læsning...gad vide hvem Whitwell har så tæt kontakt med i klubben, siden han kan skrive om tingene i så detaljeret niveau?

Uanset er det jo lidt trist læsning, at spillere får så store egoer de tænker de skal styre den sportslige retning i klubben, og når de ikke får deres vilje reagerer som små børn. At man ikke kan finde ud af at opføre sig professionelt, og arbejde for hvad der er bedst for holdet.

Det er også tydeligt flere spillere ikke har - og har haft respekt for ETH, og han har haft en del at kæmpe med. Det er jo svært at prøve at skulle komponere - og spille en harmonisk symfoni, når halvdelen af orkesteret enten ikke kan læse noder, eller selv vil vælge hvilke instrumenter de vil spille på og hvordan de anvender dem.

Jeg ved ikke hvad der er gået galt siden Ferguson, men den slappe, uvidende og arrogante ledelse, har nok smittet ned igennem hele organisationen sammenholdt med øget eksponering og lønninger for de enkelte spillere, selvrealisering og SoMe, har medført en øget ´Mig´ mentalitet.

Jeg ved ikke om ETH har de evner der skal til, men er glad for han får lov at arbejde videre. For jeg tror på han har karakter til at få ryddet op i truppen, hvor egoerne skal ud ´Ferguson style´ - og jeg tænker han nu også vil få en ledelse der støtter ham.
Deebo jeg forstår netspend som det beløb der postes i projektet uanset salg.
Er det beløb på 70 du nævner rigtigt, mangler der altså 80 for at nå de 150.
Det burde være muligt at nå via salg.
Om der så er noget tilbage, er nok lidt tvivlsomt.
Ja Whitwell sagde så sent som i går på Talk of the Devils podcasten at det er omkring £50m.

Som sagt har jeg på fornemmelsen at især salg af Casemiro og Sancho vil øge budgettet ret markant da deres løn oveni er ca. £35m årligt man betaler. Jeg frygter dog at Sancho kun udlejes.

Vi hørte sidste sommer at ffp var et stort problem og alligevel endte man jo med at bruge mange penge uden nævneværdige salg og det ville altid bide United i røven senere, især uden CL kval. Der skal helt simpelt sælges før der kan købes og så er det ret lige meget om det er INEOS’ første vindue og hvor ambitiøse de er for man skal overholde reglerne og United har nu i flere år bevæget sig lige på grænsen og det eneste der er forbedret er lønudgifterne.
Manchester United Brøndby IF
"Jeg ved ikke hvad der er gået galt siden Ferguson, men den slappe, uvidende og arrogante ledelse, har nok smittet ned igennem hele organisationen sammenholdt med øget eksponering og lønninger for de enkelte spillere, selvrealisering og SoMe, har medført en øget ´Mig´ mentalitet.

Jeg ved ikke om ETH har de evner der skal til, men er glad for han får lov at arbejde videre. For jeg tror på han har karakter til at få ryddet op i truppen, hvor egoerne skal ud ´Ferguson style´ - og jeg tænker han nu også vil få en ledelse der støtter ham."

Meget enig i din analyse i første afsnit Marty.
Glazers mig, mig og så lige mig tilgang smitter naturligvis af.
Som også de mange golddigger "navne" gør det.

Om ETH lykkes ved jeg heller ikke, men som bl.a. Deebo har nævnt vil den oprydning i truppen og dens mentalitet han allerede har stået for, ikke komme dårligt tilbage.
For mig selve forudsætningen for igen at blande os.
Spillerne skal ikke bare indordne sig. De skal helhjertet gå ind for trænerens lov. Slut, prut, finale.
@fedefynboen2...præcis - men det er nok ikke nemt i dag som det lyder - også taget i betragtning af, at selv min 8 årige datter ved, at tingene går bedre, når man arbejder sammen i samme retning mod et fælles mål, men en flok tilsyneladende voksne mænd, ikke rigtigt kan finde ud af det...men skål for bedre tider:-)
Deebo

Hvilke midterforsvarer tror du vi ranker højest hvis prisen er rigtig? Altså hvem er vores førsteprioritet?

Og jo. Jeg tror Ineos tænker, at man skal være med ved de spillere, der giver mening for at forstærke. Og så ser man hen af vejen, hvor de bedste handel er.
Brantwaite er vigtig fordi han er engelsk og de bedste engelske spillere ønsker Ineos eftersigende.

Generelt
Men der er mange spekulationer. Der er også rygter der siger man vil hente både Brantwaite og Yoro samtidig med man var parat til at aktivere Sesko´s frikøbsklausul.

Men ser vi på salgene, såfremt de bliver.. Så..

Greenwood - 40
Sancho - 40
Casemiro - 30
Eriksen - 10
Bayindir - 10
Bissaka - 20
Donny - 10
Malacia - 10?
McT (tror han bliver) - 40
Lindeløf - 20
Der er rygter om Rashford til salg (80-100)

Regn selv sammen hvad der er realistisk og ikke realistisk. Men synes ikke jeg overvurderer beløbene ovenover. Og det kan altså give en merindtægt.
Men.. Elefanten i rummet er jo, at lønnen ikke dækkes af andre end Saudi.. Derfor kan jeg være i tvivl om man kan få beløbet for Rashford og Sancho fx.
Man var i sin tid lykkelig for at slippe for Sanchez´ løn, for at lade ham gå gratis.
Annonce