Snak

Mere indhold efter annoncen
@Goddag
Nah det er selve likviditeten der halter virker det til. Der er jo kæmpe forskel på at forpligte sig til at betale £34m over en periode og så skulle aflevere pengene i cash med det samme hvilket jo er ulempen ved “billige” frikøbsklausuler.

“United Tax” som det er blevet døbt handler for mig kun om enkelte handler og sælgers bevidsthed om at United på et tidspunkt nok skal betale det man kræver så snart de har udvalgt sin spiller og ikke så meget med selve økonomien at gøre.

Måden at komme af med det på er imo at gøre som med Branthwaite og sige fair nok det er over vores prissætning, vi går videre til næste mand på listen. Hvis man gør det tilpas mange gange, så finder andre klubber nok ud af at man ikke længere bare kan fastholde sin overpris og vente, og så er det egentlig lige meget om man så køber 10 spillere i samme vindue for samlet £500m hvis bare hver enkelt handel er indenfor klubbens prissætning. Det er Zirkzee tydeligvis og det er £70m for JB heldigvis ikke, og det er også derfor man helt tydeligt har briefet at man stadig ønsker ham hvis Everton sænker prisen men nu er gået videre til de andre på listen.

Til sidst er det jo så også vigtigt at når man springer fra en handel at alternativet så også lykkes. Det nytter ikke at juble over at United Tax er væk hvis de Ligt flopper og JB er den næste Van Dijk som sælges til en rival næste sæson for mere end £70m.
Manchester United Brøndby IF
Ja det er aldrig godt hvis det er med likviditeten at gøre..
kunne bare godt forestille det er er form for poker spil lige nu. Pengene er uden tvivl ikke store men mit bud er budgettet er 120-150 alligevel 🙂 of at salg kan øge det.

Men lad os se.

Klart at for det skal have effekt må der ikke være andre klubber der går ind og laver en “gammel United” for den sags skyld…
Jeg wr virkelig spændt på vinduet. Tror med em slutrundens afslutning så sprænger det hele i luften. Både med salg og køb 🙂
Og jeg skal nok lade være, deebo, men den dør altså ikke helt med ham neves endnu 😉
Tja vi hørte efter sidste sommers spending at det ville påvirke de næste vinduer. Om det kun var januarvinduet hvor man helt tydeligt gerne ville have handlet men ikke kunne eller denne sommer også ved jeg ikke, men jeg tror simpelthen ikke på at 120-150 i netspend er muligt, og hvis det er så vil koste i de næste vinduer.

Løn kan blive en stor faktor samt to nye store sponsorater, hvor den første betaling fra Snapdragon angiveligt skulle være kommet allerede, men jeg forventer stadig at man vil have fokus på salg hvis der skal yderligere end de 3 spillere (Zirkzee, Ugarte & de Ligt) ind der lige nu ligner de store tilgange. Rundt regnet vil de jo også koste omkring £100m i transfersum alene foruden agenthonorarer (som vi ved er stort i Zirkzees tilfælde), sign-on fee og lønninger.

Neves er da i det mindste ikke blevet dyrere efter EM, men jeg forventer nu stadig at han er i PSG eller Benfica når vinduet lukker. Hvis United skal hente ham i dette vindue kræver det jo nærmest at man får overtalt Benfica til en lejeaftale med en købsobligation der er større end hans €120m klausul ala det PSG gjorde med Mbappe i sin tid. Jeg kan simpelthen ikke få den handel til at give mening til de penge og det tror jeg heller ikke United kan.
Manchester United Brøndby IF
Eneste aber dabei er hvor stor Benficas økonomiske problemer er.. kunne de blive nødt til at sælge for mindre end 120?
Måske 80 med add ons til 100?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Deebo

Ja, det er jo svært helt præcist at udlede så meget af de meldinger vi får.
Læg dertil at min viden om økonomi og finanser er aldeles begrænset.
Hæfter mig dog alligevel ved hvad det var KO skrev.
Kan være jeg tolker galt, men er efterladt med fornemmelsen af at INEOS netop nu reber sejlene.
Begrænset netspending, trimning af lønudgifter og fokus på salg.
Det sidste bl.a. for at finde et realistisk værdigrundlag, i modsætning til Glazers mere oppustede tilgang.

Tænker derfor at det, mere end ønsket om at afskaffe United-tax, ligger til grund for afvisningen af Evertons krav.
KO skrev jo også at lykkes den manøvre, så vil klubben på kort tid stå et meget bedre sted økonomisk.
Et sted hvor større netspend muliggøres, men som ikke nødvendigvis bliver hvad kommer til at ske.
Tidligst dog næste sommervindue og inden da kan vi jo håbe at de mindre navne viser sig at være betydningsfulde tilføjelser.
Skal her understrege at jeg mener at funktionalitet og fit med holdets mangler har større værdi end navn dit og dat.

Ergo må jeg sige at jeg tænker der er meget fornuft i hvad foregår.
Reb sejlene, efterse skøderne og sæt sejl efter vinden derefter.
@Fynbo
Det virker helt klart som om, at man har fokus på at reducere lønudgifterne, hvilket bl.a. den lave transfersum for VdB viser.

Den gode nyhed er, at der er masser af reduktion at lave, uden det egentlig svækker holdet, og man er godt i gang. Eneste egentlige svækkelse indtil nu er Varane, men hans løn var bare for vanvittig til, at vi kunne beholde ham.

VdB
Martial
Sancho
Greenwood (selvom jeg gerne beholdt ham)
Williams (var immervæk på 60K/uge)
Amrabat (selvom han var ok til slut)

Alle spillere vi ikke kommer til at mangle eller savne ift sidste sæson.

Få lidt betaling for Sancho og Greenwood, og hvis særligt også Casemiro sælges så tror jeg på, at der kan købes fint ind.

Og som Deebo skriver, hvis det nye sponsorat allerede tæller ind i regnskabet, så kan det være, at råderummet faktisk er større, end vi tror.

Det er også første vindue i umindelige tider, hvor man ikke hver/hver anden dag kan læse, hvilket beløb United har til transfers dette vindue, så virkeligheden kender nok meget få.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Greenwood er forhåbentlig snart Marseille spiller så vi slipper for at høre mere om ham indtil han skal sælges fordi United heldigvis ønsker en kæmpe videresalgsklausul.

Sancho skulle have valgt Juve som sin foretrukne klub hvilket jo er skidt nyt for Uniteds £40m værdisætning. De vil sikkert prøve at tilbyde Chiesa eller andre spillere som United ikke vil have, men man må vel ligesom med Greenwood tage hvad man kan få og få indført nogle gode klausuler så man i fremtiden kan hive noget mere hjem.

Jeg tror virkelig det vil gavne klubben, holdet og træneren hvis man kan få en preseason uden en masse støj omkring de to.
Manchester United Brøndby IF
Helt enig, Deebo
Hvad går rygterne ift Greenwood til Marseille på?
Lad endelig Juve hapse Sancho… måske de kan lægge bare i nærheden af 30 mio, når nu Chiesa smutter.

Men ja, lad os endelig ikke høre mere til de to. Der er nok at gøre med at bygge op omkring dem, der skal være i klubben.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Lazio havde budt €30m mener jeg men har siden trukket sig, formentlig fordi Greenwood har valgt Marseille, eller fordi de ifølge deres præsident er tæt på at hente en spiller “der er 10x bedre end Greenwood”. Fandme godt fundet at hente prime Messi til Lazio :)

Jeg kender ikke Marseilles økonomiske situation og der er ikke nævnt nogen beløb udover de €30m som Lazio bød, men jeg tror desværre heller ikke United får deres £40m krav opfyldt for ham, især ikke hvis de vil have en 50% videresalgsklausul.

Læg dertil at Getafe skal have op mod 20% af salget. Men hey ren profit for en akademispiller som for et år siden vel havde negativ værdi, så der skal vel stadig sendes en tak til Getafe for at tage chancen med ham og alt den propaganda de har kørt med “starboy”. Uden dem havde det nok endt i at man skulle rive kontrakten over og måske endda betale Greenwood noget for at skride.

Et forsigtigt bud er €35m inkl. add-ons og en stor videresalgsklausul på 40-50%. Måske som lejeaftale med obligation til næste sommer.
Manchester United Brøndby IF
Annonce