Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er bare grotesk hvis man seriøs går efter endnu en låne option på VB fordi man stadigvæk tror på Malacia der har været ude i over et år. Hvem siger om han overhovedet er i stand til at spille på et bare nogenlunde niveau når han kommer tilbage? Og så fremragende var han jo heller ikke engang det vi så i den første sæson, selvom han jo rent faktisk kan spille den inverted back som Shaw ikke kan.

Shaw er rigtig nok ikke skadet, men også han har været i et grotesk forløb hvor han først fik spilletid i Englands sidste par kampe efter en sæson hvor han også var skadet det meste af tiden og så rusten ud ganske forståeligt. Jeg stoler i hvertfald ikke på at Shaw holder en hel sæson så vi skal jo som minimum have en back up løsning på VB positionen.

Omkring Sancho har jeg også hørt rygter om at man stadigvæk søger at sælge ham og at han er tilbage i truppen kan være et move fra ledelsen om at søge bedre options end bare at låne ham ud igen til Dortmund som Dortmund jo forlængst har udtrykt de ville og hvis det så ikke lykkedes så alligevel at låne ham ud til Dortmund sidst i vinduet på samme betingelser som sidste sæson.

Det er bare et farligt spil at spille hvis det er strategien for Dortmund risikerer jo i mellemtiden at se andre steder og sige nej til Sancho til den tid og så har ledelsen inviteret en potentiel bombe situation ind inden sæsonen starter.

Der er selvfølgelig den 3. option at ETH og Sancho pludselig med et håndtryk er blevet perlevenner og bon kammerater og at de sammen rider ud i solnedgangen arm i arm, men den er der vidst ikke mange der tror på.

I øvrigt har jeg spekuleret i hvorfor vi ikke byder på Toney som Brentford efter sigende ikke kan få solgt nu hvor Toney ikke har ønsket at forlænge sin kontrakt der udløber om 1 år? Kan vi få Toney for 40 mio £ så er det jo et helt crazy bargain for en proven kvalitets Pr.L angriber? Mærkeligt at der ikke er nogle af top klubberne som eks. Arsenal der har budt på ham, men han er da en enestående mulighed til den pris hvis der virkelig ikke er andre om buddet? Og ja så ved jeg godt der pludselig bliver kamp om 9´er pladsen oppe foran, men altså 3 strikers på en gang vil da være et drømme scenarie vi ikke har set i årevis efterhånden.

Måske Zirkzee kan spille andet end 9´er og ellers må de jo deles om spilletiden som en dejlig fornyelse i forhold til de sidste mange sæsoner med kun 1 eller nogle gange ingen rigtig 9´er oppe foran. Toney til 40 mio £ er simpelthen for godt til at være sandt, som jeg ikke kan se vi kan sige nej til hvis vi har muligheden.
Man planlægger selvsagt at købe en ny venstreback, men man skal selvfølgelig heller ikke ud i en situation hvor man køber en for dårlig spiller og giver ham en 4-årig kontrakt. Altid fint at have en plan b eller c hvis der bare ikke er noget tilgængeligt og så må vi se om det er en Reguilon endnu en gang. David Hancko lyder imo som en fin mulighed der er primært CB men har spillet back en del gange tidligere hvis økonomien er rigtig. Robinson hos Fulham og Kerkez hos Bournemouth er mine bedste bud så man har en overlappende back på banen mens Dalot går ind på midtbanen.

De behøver ikke være bedste venner så længe de er profesionelle og det tyder jo på at det er aftalen. Ten Hag spiler selvfølgelig Sancho fra start hvis han pludselig bliver god nok. Winning cures everything og går det galt så ved man jo hvad der sker kan man sige og det gør Sancho også. Lad os se om det er et emne til september eller man har sendt ham væk inden da, måske i en snyde byttehandel med Ugarte inspireret af Villa, Everton og Chelsea. €70m for Ugarte er noget mere spiseligt hvis de sender op mod £40m den anden vej for Sancho.

Så skulle man jo bare have købt Toney til at starte med og droppet Zirkzee. Du kan ikke på den ene side brokke dig over manglende venstreback og midtbane for så derefter at ville bruge yderligere £40m på endnu en angriber. JZ lyder til at kunne spille en 10’er eller Martial-agtig kant men han er nu købt som 9’er tyder alt på og kan han følge med i PL så lyder det til at især Rashford bliver glad for ham. Målene behøver trods alt ikke komme fra 9’eren har Firmino og Benzema (med Ronaldo) tidligere vist :)
Manchester United Brøndby IF
Selvfølgelig er vi kun midt i transfervinduet så meget kan ske endnu inkl. på VB positionen, men jeg synes bare der har været relativt stille på den kant ad ifølge rygtebørsen.

Amass virker til at blive sluset stille og roligt ind i truppen og få minutter hist og her som klart er det fornuftige at gøre med så ung en spiller, men ham kan man jo ikke endnu regne med som en reel VB option endnu, så jeg håber satme man snart ser i den retning. Både Robinson og Kerkez er jeg sådan lidt meh på må jeg sige.

Ugarte til 70 mio euro bliver et nej tak herfra også selvom det så opvejes af 40 mio den anden vej for Sancho. Det svarer vel til at få 20 mio £ for Sancho hvis man skal finde en mere realistisk pris for Ugarte i nærheden af 50 mio. som jeg endda også synes er for meget. Jeg forventer klart at ledelsen har Sancho værdisat til noget mere end 20 mio £ på trods af hans gigantiske løn.

Jeg kan godt se at det ikke var tanken at vi skulle købe 2 9´ere i dette vindue, men Toney er jo ikke hvem som helst. Han er ikke bare et stort talent som Højlund og Zirkzee, men en proven klasse Pr.L angriber der er god for 20+ mål. Jeg er ret sikker på at man ikke bød på ham fra starten af da man regnede med det ville være urealistisk at hente ham, men hvis ingen andre byder på ham så er 40 mio £ et kæmpe scoop jeg har svært ved at se vi kan sige nej til - det er altså hvis vi har nogle ambitioner for næste sæson selvfølgelig.

For set udelukkende med de økonomiske øjne og udelukkende med de meget lange briller på ja så kan jeg godt forstå man ikke vil signe en Toney og satse på de 2 unge 9´ere i stedet for. Højlund havde en godkendt første sæson, men den var jo langt fra en dans på roser må vi også erkende. Han har endnu ikke vist sit værd endeligt og på langt sigt hvis du spørger mig.

Han har meget at lære som vi håber at se i den nye sæson, ikke mindst bedre bevægelse i boksen da han nok ikke er helt uden skyld selv i ikke at få så mange afleveringer i boksen ganske enkelt fordi han ikke var i stand til at rykke sig fri. Toney ville bare være en helt anden størrelse i boksen hvis vi signede ham.
Hvis vi giver 70 for Ugarte og de giver 40 for Sancho, har vi da intet lært af de sidste ti år.

50 begge veje, vil målt på de pågældende spilleres niveau uden at tage andet i betragtning endda være en god deal for PSG.
50 begge veje, vil målt på de pågældende spilleres niveau uden at tage andet i betragtning endda være en god deal for PSG.
Men så sker det ikke. Sancho er et toxic asset og Ugarte er åbenbart vurderet til mere end 50 og hvad gør man så? Så står man stadig med Sancho og hans løn mens man så skal hente Amrabat i stedet.

Man vurderer Sancho til £40m men ingen vil betale det og hans løn. Alternativet er jo at han så bare bliver i klubben og er imo 3. valg på begge kanter og 10´eren indtil andet er bevist mens han får sin fede hyre. Skal man leje ham ud igen? Det er måske det bedste, men så står man med samme problem igen om et år..

Jeg synes man skal tage hvad man kan få og så komme videre, også selvom han sikkert vil stråle for et hold som PSG og United ser dumme ud. Vi ved at han ikke passer ind i PL når han ikke kan sætte en mand og ikke gider arbejde uden bold, så hans bedste rolle er som en joker fra bænken der kan ændre kampe.
Manchester United Brøndby IF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg er helt enig Deebo.
Men man må vel starte med en dialog med spilleren. Hvis Sancho vil videre må han droppe hans lønkrav.

Forøvrigt en sidenote, så er jeg så absurd træt af at høre at forskellige europæiske klubber ikke har råd til en som Sancho, f.eks. Dortmund.
De har vel et positivt netspend de sidste 10 år på 100-150 Mio euro. Samtidigt har de udsolgt stortset hver gang og har cl deltagelse samt gode sponsoraftaler og tv aftalen i Bundesligaen er blevet kraftigt forbedret.

De har masser af penge. De skal bare betale ved kasse 1 eller glemme alt om Sancho. Hellere indlemme ham i en slags våbenhvile end lade de typiske brugtvognsklubber spinne guld endnu en gang på Uniteds tidligere inkompetence.

Tja det triste for mig er ikke så meget Sancho prisen, men nu ser man f. eks at Arsenal hiver £35m for en skadesplaget spiller der ikke har scoret et mål i to år fra samme klub der angiveligt kun bød £17m for McTominay. United spillere er bare ikke i høj kurs, selv dem på en fin løn der kommer fra en god individuel sæson.

Og ja det viser igen også hvor svær Greenwood var at komme af med at han blev solgt for noget mindre end Smith-Rowe.

Arsenal har selv haft svært ved at sælge spillere for gode priser, så det tager helt tydeligt lang tid før det vender og i mellemtiden må den nye ledelse gøre hvad de kan når vi snakker spillere som Sancho. Måske vil et salg af Adeyemi åbne op for et køb? Lige nu må vi bare håbe han har en god preseason for klubber holder helt sikkert øje.
Manchester United Brøndby IF
Er det helt væk at ville omskole Antony til VB? Han er god defensivt, og så er han (meget) venstrebenet. Vi har jo tidligere haft held med at omskole Young og Valencia i sin tid, og det er jo ikke ligefrem fordi at Antony brænder banen af når han spiller indersideangriber. Samtidig har vi nu Sancho tilbage som også kan spille til højre.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Ja, for du må have glemt hans reaktion på banen de to gange han er blevet sat derned af nød..

Måske er det måden at få ham skubbet ud af klubben på for jeg tror han vil skabe sig som et lille barn hvis man sagde det til ham til træning :)
Manchester United Brøndby IF
Deebo: Det er forhåbentlig noget ETH har talt med ham om. En spiller skal spille i den rolle som gavner holdet mest her og nu.

Hvis han får at vide at vejen til spilletid er væsentlig kortere på backen kan det være at han dropper nykkerne, og tager arbejdstøjet på. Jeg tvivler på at han vil acceptere den lønnedgang som et skifte vil kræve.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Annonce