Så de 60 mio pund Hicks/Gillett betalte af egen lomme sidste sommer for at nedbringe gælden og få lånet refinansieret, er ikke nok til at de kan få prædikatet, at de formåede at hive penge ud af egen lomme?
Nå dem som de skulle betale for at beholde klubben, ud af de £332 mil de fik for Montreal Canadians? Lånet var deres eget dyre rente-lån, selvom de havde sagt ingen-gæld i klubben. Et lån som bare steg og steg år for år til de blev tvunget til at betale tilbage i større rater?
Selvfølgelig er Chip og Chap dygtige forretningsmænd. Det er ikke FM det her. At købe en fodboldklub og forøge omsætningen sker ikke bare af sig selv. At de bliver ramt af finanskrisen er åbenbart stadig ikke trængt hos dig.
Er det stadigvæk den Forbes du snakker om, som ikke medregner gæld? Skal jeg virkelig atter engang nævne for dig, at succeserne fra ChL, samt rekord indtjening grundet 2. pladsen kom i hus? Samt at Purslow fik klaret et £80 mil pund sponsorat? Samtidigt med at gælden sugede af kassen. Samtidigt med at de klattede penge til Rick. Forlængede med Rafa for 5 år også fyrer ham igen året efter? Og så nævner vi ikke alle de kontroverser de lavede internt, tomme løfter til dem som skal betale meget af deres indtjening? Er øget trøjesalg også deres fortjeneste? Måske.
Hvilken idiot som helst kan låne et hav af penge, når bankerne lånte til høje og venstre, men de skulle jo gerne investeres så det bliver en sund forretning på sigt, da pengene gerne skal betales tilbage. Hvor blev det inden 60 dage skal stadion bygges, som skulle ligge til grund for en sund indtjening af, og som var meget af præmissen til at de fik lov til at købe klubben foran DIC? Flere gange afstår de fra at sælge klubben selvom gælden bare vokser vokser. Hvis man er en god forretningsmand når PL har en indtjeningsstigning fra år til år, samt den succes som Rafa skaffede, mens man render rundt med klapper for øjnene, så kan sgu alle være det. Penge ned i lommen på Rick, penge ned i lommen hos sig selv.
Finanskrise sker fordi folk lever over evne, og en illusionsbobbel holder det kørende, til det krakelerer. I mine øjne er finanskrise normalisering. Men uanset, selvom H&G er "hamrende" uheldige, så har de ikke gjort noget mærkværdigt positivt.
Refinansiering. Forøgelse af klubbens værdi. Større omsætning. Betale af egen lomme. Finanskrise.
Selv uden finanskrise skal du altså sørge for at kunne betale tilbage. Hvis du kan slynge finanskrise ud for alle i en ellers sund klub, så er alle gode forretningsmænd i dine øjne. Refinansiering er grundet RBS og Wachows velvillighed, ligesom udsættelsen med et år til næste afdrag. Hvad gjorde de? Ingen-fucking-ting. Og hvad skete der? De tabte 100 mil pund, hvis man kan kalde det det, siden de lod klubben betale det meste af regningen for deres overtagelse mv, og sad og skreg svindel.
Deres navn var grådighed, og mangel på visioner. Ikke just kendetegn for gode forretningsmænd i mine øjne. Især ikke når de kunne have solgt for mere tidligere. De prøvede at købe tid til det uundgåelige.
Vigtige nøgleord til julen for dig.
Måske ville et par nøgleord for dig være perspektivering og økonomisk ansvarlighed være ved julebordet hos familien Kongen.