@ T-United
Som repræsentanter for hver deres lejre i ETH In/Out så ville det nok også være mærkeligt hvis vi bliver helt enig :-)
Dog må du vel erkende ledelsens udmelding om at man tilsyneladende ikke vil fyre ETH selvom top 4 glimmer i den kommende sæson og at man fra ledelsens side har vægt på det spillemæssige som unægtelig lyder som en ledelse der har de lange lys på og knap så meget fokus på den kommende sæson angående det sportslige. Hvis man har sportslige forventninger til den kommende sæson så er det vel naturligt med en målsætning om minimum top 4 for en klub af Uniteds størrelse vil jeg mene.
Vi har fået to spillere ind vi ikke ved endnu om "er gode spillere" forstået på den måde at de kommer til at bidrage positivt fra dag 1. Det kan kun tiden vide. Buttonline er at en af vores bedste CB i Varane de 2 sidste sæsoner er væk og enten erstattes af Maguire eller Yoro og så vil jeg vurdere at Højlund er foran Zirkzee lige nu til start 11´veren med mindre han er skadet selvfølgelig. Og ja så er Sancho og en række andre akademispillere tilbage hvoraf nogle ganske givet forsivinder igen samt en række akademispillere der er rykket op i truppen, hvor det indlysende talent måske ikke er der på samme måde som de sidste sæsoner i hhv. Garnacho og Mainoo.
Status lige nu er at jeg har svært ved at se vi har en trup der er forstærket fra sidste sæson, som skrevet tidligere. Der er selvfølgelig en del tilbage af transfer vinduet, men ser man på lige nu så kan jeg ikke se man kan vurdere truppen til bedre end det man præsterede i sidste sæson.
PSG vil vel af med Ugarte for at finansiere Neves, fordi de har brug for et stort talent/navn efter Mbappes afgang. Jeg tolker det ikke som om, at Ugarte ikke er god nok.
Neves spiller på samme position som Ugarte - hvordan giver det mening at man som klub vil af med Ugarte hvis man mener han er god nok til holdet for at få råd til hans opgradering i en anden klub? Hvis han var god nok så ville det logiske jo være at beholde ham?
Det ligner i høj grad en spiller der er vejet og fundet for let i PSG, ligesom det samme er tilfældet for De Ligt i Bayern som vi går efter. Også derfor jeg synes 70 mio for Ugarte er helt væk omend jeg ikke kender særlig meget til Ugarte. Der er prisen for De Ligt dog noget mere reel og spiselig.