Snak

Mere indhold efter annoncen
For første gang, det har du da aldrig sagt og det var da noget af en reaktion på en lille joke. Undskyld det sker ikke igen. God snak!
Manchester United Brøndby IF
"og det var da noget af en reaktion på en lille joke"

Ja det kan man sige.
Det skyldes nok at det netop ikke er første gang, men snarere 4. eller 5.
Ikke alle i dialog med dig dog.

Men ja, fuck det i fodboldsammenhæng.
Betragter dog mig selv som humanist og det efterlader ikke rum til had.
Til uanset hvem pokker man kunne komme i tanke om.
Angående Alvarez.. Lidt hurtig deprimerende aften-matematik:

Casemiro og Antony købt i 2022 for 165€ mil, 2 års løn: 69€ mil, i alt: 234€ mil

4 spillere anbefalet af Rangnick, som alle blev købt af andre i det samme år 2022:
Enzo Fernandez(44€ mil, Benfica)
Akanji(20€ mil, Man City)
Luis Diaz(50€ mil, Liverpool)
Julian Alvarez(21€ mil, Man City)
I alt: 135€mil

Dvs vi kunne have tilbudt dem alle sammen den samme løn som Sancho og det ville have kostet os 239€ mil på to år ligesom Casemiro og Antony 😂😂

Jeg savner Rangnick 😢

edit: fejl i euro/pund for Sancho´s løn. Vi ville kun have kunne tilbyde dem 250k€ / ugen, som er lidt mere end Antony får, for at ramme samme budget.
Forhåbentlig er der nu folk i huset, der har tiltro til scouting afdelingen, så man kan hente samme slags talenter, som dem Rangnick anbefalede.

Mig bekendt var Haaland, Laimer, Gvardiol, Nkunku og Vlahovic også iblandt dem han anbefalede.
Han havde alligevel luret Haaland, der havde et snit over et mål pr kamp i Dortmund. Fatter ikke, at ledelsen ikke kunne overbevises.

Men ok, han var jo ikke Premier League-proven, så nogen vil nok anerkende den skepsis.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det gav mening at begrundelsen var at man ikke ville bruge af den nye træners transferbudget på en spiller man ikke anede om han kunne bruge, men den er godt nok ældet som mælk den beslutning


Det er et virkelig godt eksempel, hvor en stærk sportslig ledelse med en klar idé om spillestilen hos den manager, den ville have ind, havde gjort det muligt at købe Alvaréz med bevidstheden om, at han ville passe ind i visionen.

Det er selvfølgelig ikke helt så simpelt, men hvis spillestilen er nogenlunde veldefineret, undgår man jo det der kludetæppe af en trup sammensat af og til forskellige managere, som vi længe har bøvlet med.
@Ledsmed

Det er ikke så meget de spillere vi ikke fik. Man kan jo altid lave sådan en liste.

Vi missede også Kroos pga. Van Gaal.
Vi missede både Rice og Haaland under Ole pga. Ledelsen.

Fergie valgte at bruge penge på Veron i stedet for at forsøge sig på f.eks. Mendieta. En Verona der åbenlyst ikke rigtig ville England.

Han valgte Bebe i stedet for Raul da han tog til Schalke. Og så videre.

Det der kan udsættes for kritik er rigtigt nok de handler vi har gjort og de penge der blev brugt.

Casemiro handlen er for mig stadig noget af det dummeste jeg nogensinde har set. Økonomisk helt til rotterne.

Man kan argumentere for at både Antony, Sancho og Maguire var for dyre, men ingen vidste at de ikke ville slå igennem for alvor.

En anden handel jeg heller ikke har fattet er Mason Mount. Både til prisen i forhold til at han var ledig året efter og ikke mindst det faktum at han spiller en position hvor vi ikke just manglede spillere samtidigt med at i den grad manglede en ekstra 6´er.

Hvilket bringer os til det mest kritisable de sidste mange år, nemlig at man endnu ikke har erstattet Carrick som i næsten 10 år var vores hjerne og motor.
Bottle mon ikke man skal forstå signingen af Mount i forbindelse med ønsket om at etablere højt pres?

Syntes han indledningsvis for Chelsea demonstrerede evner i kombinationsspillet på midten, men det har vi endnu tilgode for os.
Som i flere andre sammenhænge mener jeg problemet her også er Bruno Fernandes, som for mig er vores bedste spiller. Men samtidig også svær at indplacere i et kollektivt koncept.
Godt indlæg Bottle, og jeg er helt enig i det underlige i, at vi aldrig er lykkedes med at erstatte Carrick, og man jo supplere med højrekanten, som man vel ikke har haft en god spiller på i ti år heller.

Og der er jo det, der kendetegner godt drevne fodboldklubber… at man ikke får den slags huller. At der hele tiden er en plan for den næste gode spiller på alle positioner.
Der findes jo ingen garantier med fodboldspillere, men man kan afhjælpe mange problemer, hvis pengene ikke bruges, som Woody og slænget brugte dem.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Jeg kan faktisk godt lide signingen af Mount, fordi han er en kvalitetsspiller. Der synes jeg, man har set i glimt, og han er ung nok til, at han kan etablere sig på holdet.
Og også fordi vi har brug for kvalitetsspillere også på bænken. Så selvom Mount skulle blive fast starter, så kan en anden med kvalitet sidde ude… der er jo sådan City kører. 50-100 mio-spillere sidder jo i et væk på bænken. Kvalitet i dybden af truppen.

Og sidst - udover det som Fynbo skriver med presset - fordi han er fleksobel. En spiller der kan spille flere positioner med kvalitet, og de hænger ikke på træerne.

ETH kaldte ham en komplet midtbanespiller, da vi købte ham, og det håber jeg, vi får at se den her og kommende sæsoner.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Annonce