Snak

Mere indhold efter annoncen
Suk hård skæbne der lignede sidste sæson. 2 helt fri på bagerste stolpe og så ender det lort ved vores 1-2 mål selvfølgelig med at ende i et nederlag 10 min senere.

Brighton er bare skarpere og har marginalerne må man sige men man fortjener vel heller ikke point når man ikke gider dække op til sidst.

Mainoo og Casemiro er helt færdige til sidst men vi har ingen at skifte ind for dem udover Collyer og Eriksen som han tydeligvis ikke stoler på.

Svært at klandre træneren for forsvarsfejl og manglende skarphed men man savner sgu friske kræfter til sidst.
Manchester United Brøndby IF
Jeg river simpelthen mine resterende hårstrå ud, hvis ETH kommer ud med et latterligt interview uden kontant ærlighed lige som lidt.
Skal vi se overordnet på præstationen så er det vel overvejende positivt men det er bekymrende at det enten er godt spil/kontrol men manglende mål og chancer eller kaotisk dårligt spil men mange chancer i begge ender som ikke er holdbart.

Vi vidste godt at man ikke magisk ville komme af med alle børnesygdommene på 3 måneder og en alt andet end optimal preseason men man skal simpelthen lære at udnytte sine gode perioder der da heldigvis har været noget længere i denne sæson.
Manchester United Brøndby IF
Forfærdeligt forsvarsspil ved begge mål. Ved 1-0 er Maguire virkelig skidt, og Dalot kan muligvis gøre mere for at stoppe et indlæg.
Ved 2-1 målet, står Zirkzee helt stille i feltet, mens der løber 3 mand i ryggen på ham - og Dalot er slet ikke i feltet.
Måske burde den del trænes ved dødbolde, for jeg synes ofte det bliver alt for kaotisk, når modstanderne får dødbolde tæt på feltet, og alt for ofte bliver det rigtigt farligt. Welbeck har også en på overliggeren efter hjørne.

Det annullerede mål er selvfølgelig korrekt annulleret. Men hvorfor er der ikke en pasus i den regel om, at der skal drages fordel af en situation, før der kan dømmes off side. United drager jo ingen fordel i den givne situation.

I størstedelen af kampen synes jeg egentlig United spillede rimeligt, og bedre end sidste sæson. Men man er hamrende uskarp på sidste 1/3 af banen.

De Ligt så bedre ud end Maguire i de minutter han fik, men jeg synes også Maguire spillede væsentligt under det niveau han viste i sidste uge.
Fint indspark fra Peter Kjær om målet til sidst. Casemiro står ellers fint og dækker bagerst i feltet, men vælger at løbe frem ud af feltet og håbe han kan være angriber på et kontra.
Hovedløst af ham, som vi kender det. Selvom målet ikke kun er hans skyld.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg tror det er ren træthed, nvm. Når kampene altid ender med det der kaos frem og tilbage så er det nærmest tilfældigt hvem der får scoret først og det er meget frustrerende at Brighton er så meget skarpere i felterne end United er det for man var klart bedst i mellem dem de første 80 min.

Dalot og Mazraoui er begge i den ene side tæt på ham der slår indlægget hvor en af dem nok skulle have været i bagerste område og så ved jeg ikke hvad resten af holdet laver.

Man kan sige at det var den bedste præstation mod Brighton i lang tid som altid er det bedste hold på banen når man møder dem. Er det noget at juble over når man så taber? Nej men jeg gik først og fremmest ind til sæsonen med præstationerne/spillet for øje ovenpå den mareridtssæson da jeg vidste at man stadig ville kunne tabe og vinde mod samtlige hold i ligaen. Brighton er sgu også gode og det var forskellen på den første kamp og i dag.

Man er blevet bedre og man er blevet bedre i længere perioder men problemerne og udfordringerne er de samme. Alt det andet er bare ikke helt så forfærdeligt længere, så nu gælder det om at fastholde det gode og bygge på.
Manchester United Brøndby IF
Som jeg skrev i pausen, så spiller vi i tredje gear. Vi gør lige præcis nok til at have en nogenlunde kontrol over kampen og en svag fordel i boldbesiddelse. EtH bør starte i toppen af hierarkiet og pille de spillere ud, der ikke formår at bringe intensitet eller temposkift. Her er første navn på blokken Rashford. Giv pladsen til en af Fernandes, Mount eller Garnacho (eller Zirkzee).
Så lige en skrive at man har brug for at sine kanter er langt bedre hvis man skal spille dette 424 system og det er egentlig ret sandt. Rashford tog da sine sprinter defensivt men ellers bidrog han ikke med meget og Amad var ikke god nok i de afgørende situationer udover en god dribling ved målet der ikke var godt afsluttet. Var det Mane og Salah derude så havde man nok vundet, men det er det bestemt ikke.

Vi ved godt at det her ikke er permanent og at der er en årsag til det, men Bruno fungerer ikke som falsk 9’er sammen med Mount. Han kommer nærmest aldrig i feltet og Mount er ingen McTominay når han er derinde. Jeg glæder mig til at få Højlund tilbage og Zirkzee i bedre form.
Manchester United Brøndby IF
Fernandes skal helt klart tøjles ind. Jeg så et kort over hans boldbesiddelse efter første halvleg og der var prikker på næsten hver en pixel i hele venstresiden. Kunne han være sin position lidt mere tro, og overlade mere til Mainoo og Casemiro ville det pynte.
Mount blev åbenbart skadet og Juve har nu hentet to kantspillere siden de indledte forhandlinger om Sancho som forventet. Den dårlige dag fortsætter bare..

I det mindste kan vi fortsat glæde os over akademiet. Et ungt og næsten helt nyt U18 hold tog bare lige hen til Citys anlæg, dominerende og slog Citys U18 hold stensikkert 2-0.
Manchester United Brøndby IF
Annonce