Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg tænker sælg uanset bredde og alternativer. Han kan måske være værdifuld i enkelte kampe og små indhop, men Zirkzee og Amad synes jeg er bedre på 10´eren i de få minutter Bruno og Mount ikke skulle spille den.

Ten Hag har jo udelukkende brugt Eriksen som 8´er og det går bare ikke længere (i PL i hvert fald) hvilket derfor betyder at han reelt set vel bare er 3. valg til 10´eren hvor Mount rigtig nok har været meget skadet men Bruno i flere sæsoner har spillet 99% af minutterne på den. Det er rigtigt at Eriksens overblik og afleveringer vel altid vil have en værdi, men jeg synes ikke længere de opvejer de enorme negativer ved ham.

Var det ikke dig der skrev noget med at det var fint at man fik solgt de breddespillere som ikke var gode nok så de unge og næste i rækken kunne tage de få minutter der skulle opstå? Det er jeg helt enig i, men synes også det gælder en gut som Eriksen der vel efterhånden ikke en gang længere er et taktisk fit eller har niveauet/benene.

At det så peger i retning af at han bliver fordi Ajax vanvittigt nok er i økonomiske problemer selv efter de snød United for milliarder af kroner er jo hvad det er. Han virker noget overraskende til at vægte det sidste år af United millionerne højere end spilletid med en lavere løn indtil videre, men måske det ændrer sig til sidst hvis han bliver ved med at få 0 minutter og DBU presser ham lidt.
Manchester United Brøndby IF
Med Mount, Amad og til dels Zirkzee der kan operere i den rolle er jeg helt enig med Deebo. Sælg, også for Eriksens skyld.
Vil markant hellere benytte vores talenter i nødstilfælde end en Eriksen der har behov for kontinuerlig fodbold.
Deebo og Bottledit"
Jeg er sådan set helt enig. Lad os håbe, at Ten Hag også er, så han kan få presset Eriksen til at acceptere et kontrakttilbud fra en anden klub.
Men der er få dage tilbage, så måske må vi vente til vinter.
Skal lige være helt sikker på, hvilke talenter det er, der skal tage Eriksens minutter? Har vi noget talent til 8’eren, som ikke allerede er foran Eriksen? Collyer, er han ikke mere 6’er?
Jeg vil være bekymret for bredden, hvis både McT og Eriksen sælges og kun erstattes af Ugarte. Vi har i forvejen en tynd midtbane.
Eriksen kan fint dække nogle kampe i EL og cups endnu, så længe modstanden er mindre stærk.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
“Sælg, også for Eriksens skyld”… det er ganske nobelt, men hvis nu Eriksen hellere vil blive (uanset hans årsager), så er det jo ikke et reelt hensyn.

Eriksen har udtalt, at han og familien er faldet godt til i Manchester… og så får han jo sine næsten 70 mio kr i løn om året. Forstår godt hvis han holder fast i den kontrakt et år og så laver sin sidste kontrakt med en mindre klub derefter. Jeg tror på, han nok skal få minutter, så han ikke rådner helt op på bænken/udenfor truppen.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Udover at han kan score hver en øre ved en eventuel sidste kontrakt til næste sommer.
Nok værd at ha´ in mente med en karriere, der går på hæld.
Christian Eriksen er færdig på landsholdet, hvis han vælger at blive, så jeg tror at Eriksen presser på for et skifte til Ajax.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Skal lige være helt sikker på, hvilke talenter det er, der skal tage Eriksens minutter? Har vi noget talent til 8’eren, som ikke allerede er foran Eriksen? Collyer, er han ikke mere 6’er?
Man har faktisk rigtig meget talent på midtbanen, men de er for unge endnu til at være relevante så nej det er vel hovedsageligt Collyer der vil overtage de få minutter Eriksen måske havde spillet i PL denne sæson. Slet ikke samme type nej, men jeg kan egentlig godt lide ideen om at man sender de dårlige taktiske fits væk i f. eks McTominay og Eriksen som begge kan argumentere for at de vil kunne bringe noget andet end de eksisterende de sidste 20 min af en kamp. På et eller andet tidspunkt må man gå all in på en spillestil og det kan godt være at man vil savne nogle McT mål eller Eriksen afleveringer kortsigtet, men jeg tror det vil gavne holdet og klubben langsigtet hvis også breddespillerne byder ind med meget af det samme i stedet for konstant at skulle tænke i nødløsninger eller ændre taktik for at tilpasse sig dem når der kommer et par skader.

Som jeg skrev i går omkring Hannibal salget og har skrevet et par gange tidligere så kunne det være rart hvis man hentede en midtbanespiller udover Ugarte der netop kan spille en 8´er og tage nogle af Mainoos minutter. Om det er noget man kigger på ved jeg ikke, men det ville da klart gøre det nemmere at undvære Eriksen hvis man får en reel 8´er til der ikke er bedst som 6´er eller 10´er, for vi har vel nærmest kun Mainoo som naturlig 8´er.

Eriksen kan fint dække nogle kampe i EL og cups endnu, så længe modstanden er mindre stærk.
Det vil han nok kunne i et vist omfang hvis man tweaker taktikken og går på kompromis nogle steder, men som jeg lige har skrevet ovenover så tænker jeg at det vil være fint at få indarbejdet den spillestil vi alle har sukket efter i mange år og det er sgu svært hvis McTominay og Eriksen spiller 30+ kampe på en sæson. Det virker også til at ledelsen tænker sådan siden man er villige til at sælge netop de to. At jeg så fortsat har det lidt svært med at det er den her spillestil man har valgt er en anden ting, men jeg bifalder hvis man for første gang går 100% efter en identitet og fast spillestil som alle i klubber lige fra akademiet til spillerne på bænken og nye indkøb skal passe ind i.

Edit:
Og ja så er der en klar økonomisk faktor også ved Eriksen da han kom til på en fri og tjener en fed hyre som hans spil på banen kun levede op til indtil Andy Carroll happened.

Edit 2:
Og så ligner det jo faktisk at både Eriksen og Lindelof bliver i klubben og gør de det skal man da forsøge at få noget ud af dem ja. EL vil være oplagt at spare Mainoo og give Eriksen nogen minutter i så fald i de kampe hvor modstanderen er ret svag. Vi kender jo ikke lodtrækningen men United er vist højest seedet så der er vel nogle Omonia Nicosia og Sheriff Tiraspol agtige kampe i udsigt.
Manchester United Brøndby IF
@T-United

Collyer vil kunne få nogle minutter hvor Eriksen nok vil stå først for så længe han er her.
Ellers er der som Deebo siger de tidlige kampe mod skodhold i EL og de to cups tidlige runder. Her vil man kunne give nogle af de yngre kræfter lidt minutter og lade dem snuse til førsteholdstruppen. Men hvis Eriksen er her vil man vægte spilletid til ham i stedet.
@KO
Stærkt! Har du vænnet dig så meget til Chelseas 3 handler per dag at du har abstinenser? :)


hehe kunne sagtens være, men naa så det bare i mit feed ;)

Ser ud til Chelsea har lavet 3 handler i dag var dog bare alle salg/udlån ;)
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Annonce