Jeg orker ikke endnu en længere diskussion om Rashford, men pointen var at han i nuværende forfatning ikke bidrager nok positivt til at retfærdiggøre det problem der er ved at modstanderen har et åbenlyst fokuspunkt når de skal ud af Uniteds høje pres og det er at gøre det i hans side fordi han ikke gør sit job godt nok i presset. Defensive tilbageløb er prisværdigt, i hvert fald i forhold til tidligere sæsoner (det burde jo være standarden), men det har altså konsekvenser for hele holdet når han fejler mens de andre presser højt.
Deebo, selvom det er velkendt herinde at jeg er stor fan af Rash så er der altså ingen over klubben - end ikke mine egne holdning i fald de skulle være forkerte for så æder jeg gladeligt min ord i mig. Hvis det rigtige viser sig at smide Rash på bænken så er det selvfølgelig det der skal ske.
Men diskussionen om hvilken kant konstellation er den bedste er jo relevant nok da vi kun har 3 kanter at vælge imellem til 2 pladser (med mindre man medregner Sancho og Antony).
Fordi man synes Rash har for høj en løn til at levere det han leverer så fjerner det jo ikke problematikken ved at smide ham på bænken for at køre sæsonen færdig med Garnacho på venstre kanten hvor han er langt mindre farlig end på højre kanten og så have Amad på højre kanten. Amad kan muligvis udvikle sig her, men ingen tvivl om at vores farligste højre kant selvfølgelig er Garnacho når han er i form og han vil jo i sagens natur jo så være væk herfra hvis han skal spille venstre kant.
Det er muligt Garnacho er en anelse bedre end Rash strukturmæssigt og i det defensive, men så meget bedre er han altså heller ikke. F.eks. vil jeg mene han havde sin skyld ved at det blev indianer bold i 2. halvleg mod Fulham da han kom ind i stedet for Amad. Er Garnacho så meget bedre offensivt på venstre kanten end Rash? Det mener jeg heller ikke. Hvem er så den bedste at have på venstre kanten og arbejde under ringere betingelser end højre kanten?
Mao. et trade off man lige skal gøre sig klar inden man bare smider Rash på bænken for at producere for lidt offensivt. For hvad er alternativet?
Som skrevet før så har vi jo ikke haft defensive problemer i Rash´ side på det seneste selvom modstanderen skulle have flest fremstød her, så nu er det strukturelle/defensive jo heller ikke så stort et problem som det tidligere var sålænge Rash opretholder samme disciplin og løbevillighed som han har vist på det sidste og som ingen udover dig og mig åbenbart har anerkendt herinde.