Snak

Mere indhold efter annoncen
Martinez er godt nok blevet sløv. Han står bare og kigger på, I to aktioner endda.
ved første mål ser Costa skidt ud….ved det andet sparker Højlund hårdt tæt på Costa… tror ikke han kunne have gjort det meget bedre…

nå spændende om vi falder fra hinanden - skidt af Martinez der står og kigger bold i stedet for at følge sin mand…
Flot andet mål af Porto…men hvorfor får de lov til at spille så meget rundt i vores felt?…martinez lidt en skygge sf sig selv og dalot ikke komfortabel på VB….det meste af det de skaber kommer fra deres højre side. De Ligt svigtede sin opdækning lidt, men Samu er en stor fyr….

vi begynder at ligne vores sædvanlige selv, håber vi bevarer roen og ikke taber hovedet…dette Porto hold er bestemt til at tale med.
Underholdene første halvleg, og vores problemer er lette at identificere - og desværre også gammelkendte. 1. Bliver vi presset en smule, kan vi ikke finde ud af at bevare roen og mister overblikket. 2 vi evner generelt set ikke, at spille fokuseret/koncetreret ret lang tid ad gangen…men i det mindste kan vi score mål i dag..
Forsvaret igen svagt spillende defensivt. Ingen af de bagerste 4 ser specielt overbevisende ud og simple indlæg fra højre side er jo super farligt hver gang selvom vi i Maz og De Ligt skulle have styrke i hovedspillet. Man skulle tro det ville have været fra den anden side vi skulle frygte luftspillet, men De Ligt er man altså bare ikke tryg ved. Jeg sidder igen og savner Maguire er jeg nødt til at sige.

Til gengæld så er Rash flyvende og har været farlig hver gang han har fået plads imod sin back og også dejligt at få gang i Højlund igen der også har spillet en god halvleg og virkelig fylder noget og har været fint i link up spillet. 2-2 på den baggrund er vel ikke helt overraskende og i det mindste er der masser af underholdning på drengen og vi har helt sikkert ikke set det sidste mål i kampen.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Damn United er nemme at score imod.

Til gengæld har Costa da pyntet lidt på sæsonens xG udnyttelse her til aften.
Det er iøvrigt humor at Rash beskyldes for begge Porto mål på TUS når han har scoret og lavet en assist i den anden ende og iøvrigt stadigvæk har leveret det defensive som han har vist længe - altså det bliver nærmest komisk at høre på og direkte useriøst som den kanal har været længe efterhånden.

Jeg tænker der er andre der kommer først end en venstre kant spiller når man skal diskutere hvem der har skylden for dels de muligheder Porto har haft og også de 2 mål de laver.
@robson…Synes nu ikke det er Maz og de ligt der primært er svage….tænker du mener Martinez og Dalot, da det er deres primære ansvar at dække af i Portos højre side.

Nå Garnacho ind for Rashford…håber ikke det er en skade…han var da bedste mand. Evans for Martinez kunne måske have hjulpet på vores svage venstre side i forsvaret.
Måske vi skulle købe Samu….martinez der igen er sløv, og De ligt der er for langsom ift. Samu….hele forsvaret på nær Maz har været ringe i dag
De Light kan jo ikke forsvare! Kæft han er ringe....
Annonce