@ T
Det ville da være dumt at lave en uopsigelig kontrakt, for så kan man jo ikke fyre ham inden de første tre år er gået.
Jeg gad egentlig ikke gå videre i denne her da jeg må give NVM ret i at der er tærsket rigelig med langhalm på argumentationen angående ETH og at jeg helt sikkert må tage min del af skylden for dette, men jeg bliver jo nødt til at svare dig da dit indlæg ikke giver meget mening.
For jeg er forvirret. Jeg troede netop at det vigtigste for dig, hverken var manageren, spillet eller resultaterne. Men at han ikke skulle kunne fyres indenfor de første 3 år. Altså at manageren - uanset hvem manageren var - blev i jobbet var det absolut vigtigste kriterium for dig.
Hvis det er det vigtigste for dig så kan jeg ikke forstå du ikke ville ønske en uopsigelig manager kontrakt, men en normal kontrakt med muligheden for at man netop kan fyre ham? Det giver ikke den store mening. Uopsigelig betyder jo ikke at managers ikke kan fyres hvis han bryder loven, som det unægtelig lyder til i dit Esbjerg/Hyballa tilfælde du selv har bragt på banen.
Hvis du alligevel mener at hvis alt går helt ad helvedes til - altså at der trods alt er en bundgrænse som du ikke vil acceptere indenfor de 3 år - så du alligevel ønsker at fyre ham. Hvad er den bundgrænse så?
Lad mig minde om at vi i sidste sæson havde den ringeste slut placering nogensinde i Pr.L og at ETH undervejs slog en række negative rekorder herunder den værste Ch.L kampagne nogensinde.
Dette har han egentlig fortsat med i denne sæson med den værste sæson start i 37 år og med et fortsat europæisk "run" der nu tæller 1 sejr i 10 europæiske kampe. Hertil er vi slet ikke kommet ind på det spillemæssige som jeg ikke kan se nogen er tilfredse med uanset i hvilken lejr man befinder sig i, men som Pink er inde på selvfølgelig og altid er et krav i en klub som United.
Hvis ikke dette er bundgrænsen for dig hvad er det så?