Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis nogen havde svært ved at se forskel på Ten Hag bold og det vi så mod Ipswich så har Pallys twitter account lavet denne korte opsummering der er ret interessant. Lad os se om det er noget man bygger videre på.

The biggest takeaway from our game vs Ipswich was the clear intent to build short, retain possession, and control the tempo.

🎯 Onana’s Progress:
Amorim praised Onana’s short passing & close link with teammates — a stark shift from past long-ball tendencies.
📊 Onana’s pass launch %: 16% (lowest this season, 2nd lowest since joining).

🕹️ Tempo Control:
Amorim stressed the need for us to dominate possession — something he has hinted at as far back as Sporting vs City last month.
📈 Possession vs Ipswich: 60% (2nd highest this season). Context: Last year, United crossed 60% only 6 times.

This change in emphasis on controlling the game with the ball suits our squad´s strengths and aligns with United’s long-term aims — a very promising tactical shift.
Manchester United Brøndby IF
ja velkommen Mogens ;-)

Jeg forventer helt sikkert rotation til ikke bare denne, men de næste mange kampe hvor Amorim vil forsøge forskellige spillere og konstellationer af som han flere gange har udtalt han vil, så det er selvsagt et åbent spørgsmål hvem han stiller med i aften.

Jeg tænker han lader Shaw og Martinez dele om spilletiden på VCB positionen i aften - måske endda ligefrem en halvleg hver? Vil være fint at fordele tiden når begge skal op i gear efter skader ogf vi har mange kampe i den kommende tid.

Kan gode lide tanken om at forsøge Garnacho som VWB og så denne gang lade den normale back Dalot spille HWB, som helt sikkert er en mulighed. Men kan også se at Amorim vil holde fast i de positive ting der var i Ipswich kampen så Amad igen spiller HWB og Dalot igen kommer over på VWB.

Noget af det der fungerede bedst sidst var wing backsene og at de kunne spille os ud af presset ved at overspille deres back der ikke både kunne dække afleveringer til midt og rykket op langs siden på samme tid, så muligvis han gerne vil fastholde dette. Maz på HCB var også en succeshistorie synes jeg og ligner et relativt sikkert genvalg der.

Vi har nok endnu ikke så mange muligheder på CCB andet end De Ligt i øjeblikket som dog ikke fungerede så godt i at gå op på midtbanen i opspillet, hvorfor vi endte ud i den hestesko formede formation i opspillet, men ok det kommer jo også an på hvordan Bodø har tænkt sig at presse os i forhold til den slags tanker.

Mon ikke også Højlund spiller fra start og så ved jeg ikke om Mount er klar til at spille fra start også, men ellers kunne han jo teste Rash på 10´eren, eller Zirkzee der? Der er forskellige muligheder som jo egentlig er dejligt nok, da vi alle ønsker konkurrence om pladserne.

På midtbanen tænker jeg også Ugarte starter og så er spørgsmålet her om hvor klar Mainoo er. Hjemme mod et norsk hold der ville jeg nok foretrække Eriksen over Casemiro hvis ikke Mainoo er klar fra start, men lad os se.
Gad nok vide hvem vores norske vikingven holder med i dagens kamp?
Han har jo, ligesom undertegnede, sværget troskab til United til døden, men han stammer fra Bodø.
Såh?
Haha - ja den time ekstra på puden havde nok gjort mig godt :-)

Jeg prøver lige igen - og faktisk med et par ændringer (udover de ekstra spillere)

Onana
Nous Ligt Licha
Antony Ugarte Mainoo Dalot
Mount Bruno
Højlund

Stadig 3-0. Målscorere Mount, Antony, Højlund.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Har I set “det åbne brev” fra klubbens fans til Ineos på baggrund af stigningen af billetpriserne?

Virker godt nok også tonedøvt at hæve dem så meget - og så midt i sæsonen.
Kunne godt lugte af en protest, hvis de føres igennem.

Afsnit oversat fra brevet:
“Noget andet er stigningen i priser for individuelle fans på et niveau, som aldrig er set før – op til 40 % for voksne og 164 % for børn. Det værste aspekt er fjernelsen af rabatter for børn og ældre. En U16-billet, der før kostede £25 på et af endetribunerne, koster nu £66. En forælder, der tager deres barn med, skal nu betale £132 – omtrent det dobbelte af den nuværende pris.“
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja men vel ikke overraskende når der kommer en milliardær ind som nu har "fyret" 250 ansatte, fjernet Sir Alex som ambassadør og vist også har i sinde at halvere den økonomiske støtte til handicaptilskuerne. Der skulle selvfølgelig ske noget økonomisk for det gik kun en vej og det virkede ikke til at der var en voksen tilstede under Glazers ledelse og de større sportslige og stadion ambitioner skal jo finansieres et eller andet sted, men det er svært at være enig i alle de besparelser og prisstigninger når man så samtidig smider millioner i hovedet på Ten Hag og hans stab for så at fyre dem 3 måneder senere.

Jeg ved ikke hvordan det ser ud hos andre klubber (jeg har tidligere hørt at United faktisk var ret lave ift. de store London klubber f. eks) så jeg vil gætte på at man nu vil gå den vej da stadion jo bliver fyldt uanset hvad, men man skal jo også passe på med at pisse for mange af sine loyale fans af når man samtidig håber at fylde et 100.000 stadion på et tidspunkt. Men ja okay det kan da godt være de lokale fans synger højere men det er nok turisterne der køber mest merchandise..

Kunne godt lugte af en protest, hvis de føres igennem.
Der skulle allerede være arrangeret en protest hvor de to Manchester klubber og de to Liverpool klubbers fans står sammen og protesterer her i weekenden nu hvor de alle 4 møder hinanden. Så må vi se hvordan det ser ud, men det tyder jo på at alle 4 klubbers fans er trætte af prisstigningerne for at finansiere de store indkøb og deres absurde lønninger.

Edit:
Os danske fans kan jo i princippet været ligeglade da vi ikke skal betale for billetter til alle hjemmekampene (som der jo i øvrigt også kommer flere og flere af) og er man rigtig kyniske så tyder det jo på at det ikke længere er Glazers der får de ekstra penge men at det nu kommer klubben til gode i stedet hvilket teoretisk er positivt men det er godt nok stukket helt af i moderne fodbold og især i PL.. Jeg overlever jo nok at betale ekstra for den ene gang om året jeg som regel er på Old Trafford, men det er sgu svært ikke at føle afmagt når især iglerne fra Florida nægter at spytte penge i kassen selv men også en mangemilliardær kommer ind og hæver priserne for os almindelige mennesker.
Manchester United Brøndby IF
Har I set “det åbne brev” fra klubbens fans til Ineos på baggrund af stigningen af billetpriserne?

Læste at 97% billetterne allerede var solgt inden dette “tiltag”. Ikke at jeg skal forsvare det, men det er jo et ret lille antal billetter der kommer/ er til salg.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Jeg tror bare vi skal droppe med at forudsige startopstillinger under Amorim. Det er vist umuligt her i starten :)
Manchester United Brøndby IF
Gad nok vide hvem vores norske vikingven holder med i dagens kamp?
Han har jo, ligesom undertegnede, sværget troskab til United til døden, men han stammer fra Bodø.

Må innrømme jeg holder med B/G idag. Men United er selvfølgelig giga favoritter i denne kampen. Skal bli spennende å se uttrykket til United idag. Blir nok litt rotasjoner hos begge, Glimt har sin klart viktigste kamp søndag når serien avgjøres.

PS! Btw vilt med nesten 7000 fra Bodø på Old Trafford.
PS 2! Lagene ute, det å se litt opp for er backene og vingene til Glimt. Det ser ut til at Amorim har gjort hjemmeleksa der ref pressekonferanse.
#Bodø/Glimt #ManUnited #Weareinlove
Spændende med Malacia første optræden i like 1 1/2 år og så som WB. Det er jo som en ny signing, men skal blive interessant at se om han kan fungere som WB.

Bruno står opstillet som 8´er mens Mount har fået hans plads - lad os nu se hvem der spiller 8´er og hvem der spiller 10´er af de to. Og så prøves Antony som HWB - også interessant. Martinez ind i stedet for Evans var vel også noget vi alle håbede på.

Der er blevet roteret en del til aftenens kamp hvilket er rigtig fint. Jeg forventer dog det stadigvæk bliver meget hakkende og at vi får en smal 1-måls sejr hjem.
Annonce