Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg gider ikke en gang prøve at gætte startopstilling med Amorim, vi rammer jo alligevel kun halvdelen rigtigt nu når der pludselig er en træner der roterer :)

Hvis Højlund spares så håber jeg da man prøver med Zirkzee fremme og Rashford bagi på Garnachos plads. Midtbanen må bare ikke have Casemiro og Eriksen igen, det holder jeg sgu ikke til.

Man plejer at slå Everton men selvom Amorim snakker om at han skal vinde kampene så virker det stadig til at han kører sin egen mini preseason så svært at se dem ikke bide fra sig ligesom Ipswich der fortjente alle 3 point. Vi må jo håbe at altid negative Tintin har ret omkring sit Everton for det kunne være rart med en helstøbt præstation og en sikker sejr :)
Manchester United Brøndby IF
Fedt i øvrigt du ser akademiet selvom du har helt ret i at det ikke var optimalt.


Det er, fordi der er en, som hele tiden hyper det, og jeg vil ikke føle mig uden for :-) Nej, seriøst, så er det jo spændende og fedt at vide lidt om, hvilke typer der eventuelt kunne komme i spil, og derfor er det også fedt med dine mere detaljerede updates.

For mig ligner det at han er klog nok til lige at hænge benet bagud efter han flot kommer ind foran sin mand og derfor får den anden til at se meget klodset ud.


Enig. Det var også, hvad jeg så, men synes jo så ikke, at det er film, men mere smart angriberspil, hvor han godt ved, at hvis han kommer ind foran, så må forsvareren groft sagt vælge at lade ham køre eller tage en stor risiko, fordi hvis angriberen sætter farten lidt ned og dækker sin bold, er risikoen for at lave straffe kæmpestor, og det skete så her.

Man plejer at slå Everton men selvom Amorim snakker om at han skal vinde kampene så virker det stadig til at han kører sin egen mini preseason så svært at se dem ikke bide fra sig


Helt enig. Det virker som om, at han er på sin egen fact finding-mission, samtidig med at han selvfølgelig gerne vil vinde. Men han har helt åbenlyst det lange lys på, og det, tror jeg, er 100 procent afstemt med den sportslige ledelse. Så må vi leve med, at der kommer bump på vejen, og at man skal se på en masse tåbelige drillerier på SoMe og nogen i fanbasen, der går bananas over, at resultaterne (måske) ikke forbedrer sig væsentligt på den korte bane.

Det mod og den opbakning er forfærdelig vigtig, for det virker som om, at det var her, at det for alvor gik galt for ten Hag. Han satte sig ligesom mellem to stole, men indrømmet også i en meget sværere kontekst (ledelse og trupmæssigt) end Amorim.
Haha ja det er ret vildt det U18 hold så godt tidspunkt at starte på. City har efter deres nederlag mod United vundet 8 kampe i træk med en målscorer på 42-7 og alligevel har de hverken hentet point eller målscorer på United hvor vildt det end lyder. Det vidner om en vanvittig bredde og derfor min ærgrelse over at de ikke får lov at spille U21 bold allerede.

Og ja film er nok et subjektivt ordvalg så for som jeg skrev var det rigtig smart og rutineret lavet men fairplay priser vinder det ikke hvis de stadig eksisterer? Jeg tror i øvrigt det er en af de straffespark hvor at hvis der havde været VAR på så var de gået med dommerens skøn uanset hvad han havde dømt så det er ikke en dårlig ting at lære som angriber når reglerne er som de er.

Helt enig omkring opbakningen og valget om at gå all in så man ifølge hans eget citat ikke står det samme sted igen om et år. Jeg bifalder derfor også at man ikke valgte at spilde resten af denne sæson med en interim men at man netop giver ham god tid til at afprøve en masse ting. Det vil alt andet lige også gøre rekrutteringen samt afgange/udløb til sommer lettere da man nu ved hvor hullerne er og hvilke spillere der kan/ikke kan bruges.
Manchester United Brøndby IF
Nå, Case og Mainoo centralt og Zirkzee eller Rashfird 9’er og ingen Mount fra start… Flere facts til fact finding-missionen…
Spændende. Jeg kan godt lide at vi rotere kraftigt, det er simpelthen nødvendigt for at undgå skader. Zirkzee får angiveligt chancen som spidsangriber, og så kan han jo passende gribe handsken, og matche det Højlund kom med i midtugen.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Han er godt nok modig. Mainoo 0 min fra bænken to kampe i træk efter 8 ugers pause og pludselig skal han starte ved siden af Casemiro så vi må da håbe han er i form for der bliver rigeligt at lave. Egentlig mærkeligt at en mand som Ugarte der ikke fik meget spilletid i starten af sæsonen skal roteres så meget, han kan da ikke være slidt.

Men hey jeg ramte da rigtigt på Zirkzee og Rashford ser det ud til mens wingbacks og forsvar vel er det stærkeste umiddelbart? I hvert fald så længe vi regner Shaw for en bonusspiller der kan blive skadet når som helst :)

@TUW
Med matche mener du så to mål for vi har vel set nok til de to til at konkludere at de slet ikke kan matche den andens spillestil :)

Håbet er vel at det er Rashford der tager de dybe løb når Zirkzee trækker ned og tager en CB med sig. Det er på papiret den optimale dynamik med netop de to at Rashford kan udnytte rummet JZ efterlader eller JZ frit kan modtage bolden og vende den hvis Everton CBs ikke følger med.

Men ja fedt med rotation selvom jeg personligt tror at man kunne have hivet en sikker sejr hvis spillere som Højlund, Ugarte og Mount havde startet. Nu er det noget tættere på 50/50, især med den midtbane.
Manchester United Brøndby IF
Hmm ja enten er han til rotation eller også passer han på spillerne eller vil se alle an før januar? 🙂

Og sp tror jeg vi igen igen igen kommer til at se ungdommen får os ud sf denne krise. U18 skal der nok komme 2-3 spillere ud af som man ikke skal bruge penge på plus man måske kan få profit for de andre 🙂
Ja bliver spændende hvem af Zirkzee og Rash der skal spille 9´er. Er det Zirkzee så får vi at se en falsk 9´er for første gang med Amorim om bord i United og så må vi se hvordan det kommer til at fungere.

Der er helt sikkert linet udskiftere op på forhånd. Maguire på bænken kan måske få spilletid idag og ingen Eriksen hvilket nok vidner om hvor Amorim ser Eriksen i hans system allerede.

Men generelt dejligt at vi har en hel bænk man sagtens kan se få spilletid allesammen bortset fra Bayindir.
Tænker ikke der kun roteres pga. at undgå skader, men som andre nævner er det som en mini pre-season. Som Amorim har sagt flere gange - sejre køber tid, og han skal hurtigst muligt finde dem af de nuværende spillere, der kan levere som hold under det system han vil implementere - derfor de mange kombinationer/konstallationer.

Maguire på bænken i dag, og tror faktisk han kan skabe mere ro i forsvaret end De Ligt, der ikke virker til at have det store overblik, så håber han får chancen i løbet af kampen.
Deebo: Jeg mener ift. indsatsen. Jeg er klar over at de er meget forskellige typer ☺️
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Annonce