Snak

Mere indhold efter annoncen
Pink, jeg har købt noget lidt ulovligt stream, hvor jeg vel har 4000 kanaler. Blev simpelthen træt af, at have 17 streaming tjenester og betale min første fødte hver eneste måned.

Kan se alt sport, og kan skifte over til engelsk kommentering, når jeg bliver træt af Mølby, hvilket jeg gør tit :)
Officiel vinder af United-trådens forudsigelser 24/25
Amorim var da i det mindste klar over i sin presser efter kampen at det ikke var godt nok på dødboldene. Han siger også at det er svært som forsvarsspiller mod spillere som Saka fordi de intet har imod at gå til baglinjen og få et hjørnespark. Det var vel en blanding af at man bare ikke var gode nok til at forsvare dødboldene men også at man godt nok også gav dem væk billigt. Især Rashfords ved 2-0 målet var dumt..

Det vildeste ved at blive domineret så voldsomt på dem var jo at de faktisk manglede deres største våben i Gabriel mens United havde både Maguire og De Ligt derinde. Tænk hvis man havde haft Martinez i stedet for Maguire og Gabriel var med for dem..

Generelt ved jeg ikke om jeg vil kalde kampen positiv. Jeg tror mere det er en af de kampe man bare ikke kan konkludere det store ud fra udover nogle individuelle præstationer. Igen skifter han 6 mand, bruger alle sine 5 udskiftninger ret tidligt og der var 3 spillere der ændrede position undervejs. Hvis det her ikke var en ny træner med et helt nyt system som har proklameret at rotation er nødvendigt fordi spillernes fitness er for dårlig så ville man jo sige at han famlede rundt i blinde. Det er ren preseason man kører her og der findes vel ikke bedre træningskampe end dem man spiller lige nu.
Manchester United Brøndby IF
Deebo.

Vi er 4 kampe inde i et nyt system, med max roatation og preseason tendeser. Spillere der bliver roteret rundt på andre plader og nye pladser. Vi har spillere der aldrig har spillet den rolle som de nu har fået og vi spiller alligevel ret lige op med Arsenal på udebane. Det for mig at se ret positivt.

Det negative er klart vi har bolden 50% og intet rigtig skaber. Men vi er bare et sted, at hvis vi skal noget offensivt, koster det defensivt, som vi har set i de andre kampe. At vi så står kompakt, det forstår jeg godt, synd vi ikke skaber mere. Jeg havde dog inden kampen, med det forsvar, forventet vi ville blive presset langt mere i bund.
Officiel vinder af United-trådens forudsigelser 24/25
Jojo det var da positivt men man så jo så også noget hullet ud lige så snart man spillede mere åbent og målet er vel at tage til Emirates i fremtiden for at vinde kampen. For mig lignede det rigtig meget de kampe man har haft mod Arsenal under Ten Hag også.

Ift. at Amorim har udtalt at United ikke skal spille som Sporting gjorde mod City og at han ifølge journalister på stadion bestemt ikke var tilfreds med hvad der blev gjort med bolden så tænker jeg bare at for at det havde været en positiv kamp at man skulle have scoret en kasse også eller i det mindste skabt nogle chancer.

Som skrevet undervejs og efter kampen anerkender jeg fuldt ud at Arsenal bare er bedre i nok samtlige facetter men når det ikke på noget tidspunkt lignede en kamp man kunne vinde og at de før eller siden ville score på en dødbold så hælder jeg mere til at prøve at finde det positive i at en Malacia overraskede positivt, Ugarte fortsætter de lovende takter og at Yoro ligner en hybrid mellem AWB og Varane.

Generelt må det mest positive være at vi har haft et sommervindue hvor at selvom priserne og lønningerne var lavere end man plejer at give at det ser ud til at man har ramt rigtigt på i hvert fald 4/5 og har sænket gennemsnitsalderen markant. Desværre er det så nok kun Yoro der har potentiale til at blive en verdensklasse spiller som United desperat mangler.
Manchester United Brøndby IF
Jeg kommer slet ikke til at vurdere Amorim på taktikken før efter en 10-15 kampe. Jeg er ikke i tvivl om at der er mange ting som han ville ændre i sådan en kamp, men det tager tid før at hans ideer er under huden på spillerne.

Derfor holder jeg mig mest til at vurdere spillere, og der synes jeg at Malacia var overraskende god, det samme var Maz i venstre side. Det var jo ikke fordi at man så noget til Ødegaard og Saka i åbent spil. Yoro også med et fint indhop. Bruno er stadig for flyvsk som 6´er, men han havde da en god tackling som er noget af det man skal kunne hvis han skal spille den position fremadrettet. Jeg håber dog at Ugarte og Mainoo bliver den duo man satser på langsigtet.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Deebo.

Ja, det er jo en helt underlig fornemmelse at sidde med, at vi rent faktisk har lavet nogle signings som rent faktisk er gode og ikke har kostet kassen og lønnen ligeså.

Man kan kun håber det fortsætter til sommer, alt an på hvordan økonomien ser ud. Læs; Jeg forventer ikke det store til januar.
Officiel vinder af United-trådens forudsigelser 24/25
Nej det er heller ikke en kritik af Amorim, det var bare en naturlig udvikling af kampen mod en bedre modstander. Jeg synes dog godt man kan stille spørgsmålstegn ved at Casemiro ikke skiftes ind da alle ved hvor stærk han er på dødbolde i begge ender.

Personligt holder jeg fast i at så længe han åbenlyst har det lange lys på at så kan man sagtens tabe til de bedre hold og bruge denne sæson til at forberede sig til næste. Lige nu nævner han jo også selv at det simpelthen er umuligt at lave taktisk træning anyway i det her tætte program så det handler nok mere om at alle spillere får en chance til at imponere og vænne sig til et nyt system.
Manchester United Brøndby IF
Jo og så handler det om dosering for at minimere risikoen for skader.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
"Jeg synes dog godt man kan stille spørgsmålstegn ved at Casemiro ikke skiftes ind da alle ved hvor stærk han er på dødbolde i begge ender."

Deebo, jeg tænker det har at gøre med to ting, selv om brasseren naturligvis ville ha´ været rar at ha´ ved de dødbolde.
Men kampe er jo andet end dødbolde og med Casemiros og Eriksens manglende arbejdsradius in mente, forestiller jeg mig det er grunden.
I tilgift måtte vi forlade hulen lidt, da vi kom bagud, hvad så gjorde behovet for stor radius endnu større.
Men kampe er jo andet end dødbolde
Tja det har du da helt ret i men lige denne kamp var vist undtagelsen. Arsenal skabte i alt 0,30 xG i åbent spil og det var den chance der kom efter 2-0 målet hvor United var ude i torvene. Amorim nævnte også selv at det var dødboldene der var forskellen så han kunne jo også se det og skulle i hindsight have reageret bedre på det og jeg skrev det jo allerede ved 0-0 at det på et tidspunkt ville koste et mål.

Vi får jo aldrig svaret på hvad der var sket med Casemiro på banen men var han skiftet ind ved 0-0 hvor man var kompakte og defensive så tænker jeg ikke at hans løbepensum havde været et problem. Spørgsmålet er jo så om det havde gjort en forskel på dødboldene med ham for de blev fandme også slået godt og det der gøgl med at de alle startede i bagrummet og maste sig ind virkede tydeligvis ift. at vinde positionskampen for synes ikke at højde var årsagen til at de var så meget stærkere. At Bruno forsvarede forreste område forstår jeg bare ikke når den konsekvent blev slået i det område og så må man jo bare give dem cadeau for selvfølgelig også at have en variant til bagrummet ved 2-0 der tog United på sengen.

Hvorfor nævner du Eriksen? Han skulle da ikke ind nej.
Manchester United Brøndby IF
Annonce