Brentford må da være en af de værste sammenligninger man kan lave på United. Lille klub uden forventninger med en klar identitet og med en træner der har været i klubben i hvad 6-7 år efterhånden? Det giver da rigtig god mening at de har gode kampe på trods af dårligere spillere.
Skal man prøve at tage noget fra Brentford så må det da være at deres tålmodighed med spillerne har givet pote og noget som United og især os fans kunne lære noget af. Damsgaard var vel pænt ringe i hans første sæsoner hos dem men ligner nu pludselig en stærk PL spiller der snart får tilbud fra større klubber og ham Schade var også længe undervejs. Hvordan mon Zirkzee, Højlund, De Ligt og hvem fanden vi ellers jævnligt smider under bussen ville spille for en sund tålmodig klub hvis de fik flere sæsoner til at vænne sig til hold, liga og livet i byen mm.?
Jeg tror United ville have godt af en succeshistorie som Damsgaard eller den Liverpool har haft med Gravenberch i stedet for at buhe en spiller ud af banen som har været her i 4 måneder, men spørgsmålet er om det realistisk set er muligt med det enorme pres der er på alle der er i klubben fra sekundet de joiner. Først kræver det jo nok en dygtig træner som hurtigt får bygget et fundament og så derefter får tålmodigheden der skal til for det er sgu urealistisk at forvente at hver enkelt signing har instant impact som Bruno havde det, især når en spiller som Zirkzee kommer med langt mindre erfaring end Bruno gjorde det. Ten Hag fik imo tålmodigheden men hans spillestil var ikke særlig spillervenlig og han havde også utroligt svære vilkår med alle sagerne og skaderne. Amorim kan forhåbentlig være den første træner der har det taktiske fundament og får tålmodigheden fra ledelsen, men lige nu hjælper han heller ikke spillerne ved at holde fast i et system som de fleste ikke passer ind i selvom det imo er det helt rigtige at gøre. Fra næste sæson ser vi forhåbentlig flere spillere der er købt de seneste år og dem der købes til sommer stille og roligt hæve niveauet i takt med at de vænner sig til spillestil, klub osv.
Problemet med tålmodighed gælder også vores overhypen af unge spillere og hvor hurtigt vi gør dem til faste spillere der forventes at levere uge efter uge fordi der desværre sjældent er en bedre spiller på deres position så det altid går fra 0-100 med at få dem på holdet. Garnacho ligner allerede en der har taget et skridt tilbage (selv inden trænerskiftet) selvom han jo egentlig burde have stået i skyggen af profilen Rashford og Mainoo ville fandme også have godt af at have en spiller på hans position som han kan læne sig op af og udvikle sig i sit eget tempo for også han er begyndt at få en del kritik i hans første fulde sæson inden han overhovedet er fyldt 20 år. Hvis nu han havde valgt City dengang for mange år siden så havde han nok fået Phil Foden indkøringen i stedet for og lur mig om ikke det havde været det sundeste for ham langsigtet at blive kørt sådan ind.
Manchester United
Brøndby IF