Snak

Mere indhold efter annoncen
Man kan sige meget om spillet men en ting Amorim har formået og det er sgu at få noget intensitet i holdet.
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Lige kommet hjem fra pub hvor stemningen var euforisk og hvor ordet "Justice" var pænt rammende både angående Havertz, men ikke mindst Arsesnals´ 12 mand - dommeren der i den grad gjorde sit for at Arsenal kunne vinde kampen.

Man plejer at sige at dommerfejl udligner sig selv over sæsonen for alle hold, men jeg kan seriøst ikke på stående fod huske hvornår vi sidst har haft dommertække siden den aller første kamp i forrige sæson hjemme mod Wolves hvor vi er heldige ved at der ikke dømmes straffe imod Onana. Til gengæld er listen efterhånden alenlang i kampe hvor dommere har bortdømt os der har været kampafgørende - både for sidste sæson og også denne.

Har vi haft andre kampe siden Wolves kampen sidste sæson hvor kendelser har været med os der har været kampafgørende så hører jeg gerne om det, men ellers så snakker vi 1 1/2 sæson hvor vi sidst har haft dommeren med os i en kampafgørende kendelse!!

Kampen var ingen skønheds konkurrence, men ville jo aldrig være det i den tilstand vi er i nu. Jeg synes det er vanvittig naivt at forlange at spille Amad eller Antony som WB i kamp 2 efter Anfield imod nr. 2 i ligaen og stadigvæk forvente et resultat. Amad har vist glimrende momenter imod ringere modstandere som WB, men det er de 2 bedste hold i ligaen på deres hjemmebane vi lige har mødt og selvfølgelig er man nødt til at tænke defensivt - ihvertfald hvis man går efter et resultat og ikke bare sælger kampen på forhånd for at se bedre ud offensivt i den tilstand vi er i lige nu, som er langt fra hvor vi gerne vil være i næste sæson.

Når Amad ikke var på 100% gav opstillingen rigtig fin mening når Amorim dels ville teste Bayndir og ganske givet har vurderet at Bayindir er bedre på den suverænt største trussel fra Arsenal, nemlig dødbolde hvilket jo også viste sig rigtig. For Arsenal var jo slet ikke nærheden af samme trussel på dødbolde som sidste kamp. Amorim var netop ude og understrege dødbolde som en vigtig faktum efter kampen og give berettiget ros til hans dødbolds team, men helt sikkert havde valget af Bayndir også noget med denne specifikke kamp at gøre.

Og ja så gav man køb på opspil som Arsenal angiveligt i sidste kamp jo bare skulle have overladet til os så at Bayndir bare høvlede bolden op og ud over sidelinjen ved hvert målspark hvilket også forekom at være en del af game planen. Det var aldrig meningen at vi i denne kamp med en 2. målmand der spillede for sin United fremtid skulle træne opspil, men at han var valgt for Arsenals dødbolde.

Jeg er helt overbevist om at Bayndir er langt bedre med fødderne end han viste her til aften, men at han og forsvaret aldrig blev bedt om opspil op nedefra, men at det udelukkende handlede om at minimere dødbold muligheder til Arsenal og forsvar af dødbolde. Offensivt handlede det om generobringer og kontraer hvilket var på samme niveau som sidst. Forskel fra sidst endda med en elendig dommer og 10 mand i store dele af kampen var at vi fik et resultat, hvilket det jo først og fremmest handler om i cup kampe.

Fantastisk energi og fight fra drengene må jeg bare sige. Jeg har været meget efter Garnacho, men idag imponerede han mig for første gang under Amorim. Sublim disciplin, kæmpe løbe arbejde og tæt på perfekt de få gange han var på bolden uden den selviskhed han har smidt så mange muligheder væk på. Tænker også at Amorim ville give ham chancen idag efter at han i noget tid har været ude i kulden grundet hele start opstillings saga´en før City kampen og fedt at se at han greb den så at han nu pludselig er gået fra ubrugelig til måske alligevel at kunne bruges på sigt i Amorims system omend den slags performances skal vi selvfølgelig se flere af.

Min MotM er dog Maguire der bare er et kæmpe fyrtårn og endnu engang viser sig som en leder i svære omgivelser, men hele forsvaret spillede en stor kamp inkl. De Ligt jeg også har været efter der også være sublim her til aften.
Men okay Garnacho har faktisk 13 G/A i 17 kampe fra start så kritikken af ham er måske også overdrevet? I dag havde han i hvert fald et godt overblik ved Brunos mål som mange har efterlyst.

Jeg synes egentlig også han var OK i genpresset i dag - Uden at have spillet imponerende, tror jeg det var hans bedste kamp under Amorim i dag.
Jeg synes at de bedste i dag var Maguire, De Ligt og Bayindir.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Der er jo altså også noget med at opsøge eget held.

Hvis man befinder sig i modstanderens felt ti gange så ofte som sit eget, så er der alt andet lige større chance for, at der på et tidspunkt er en heldig kendelse i forbindelse med et benspænd eller en uheldigt placeret hånd. Jeg skrev allerede i pausen, at det lå lidt i kortene i dag, dels fordi dommeren var så ensidig i sine beslutninger, men også fordi stort set alt spillet foregik på vores banehalvdel.

Vi har igennem lang tid haft meget svært ved at lægge pres på modstanderen og komme ind i deres straffesparksfelt. Og så er der bare længere til eksempelvis straffesparkene
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er rigtigt LP
Jeg synes egentlig også han var OK i genpresset i dag - Uden at have spillet imponerende, tror jeg det var hans bedste kamp under Amorim i dag.
Det viser vel også ret godt hvor "lost" han har set ud under Amorim som den her 10´er hvis det her var hans bedste kamp, og jeg tror du har ret i det. Han fik godt nok assisten fra højre side og man kan argumentere for at det hjælper på hans overblik at være i den side, men jeg ville nu foretrække at han så i det mindste spiller den her venstre 10´er som mod Pool hovedsageligt.

Amorim snakkede lidt om efter kampen at Garnacho og Amad havde godt af også at spille centralt for at udvikle den del af deres spil så de bliver mere alsidige, men påpegede også at det var en work in progress med især Garnacho.

Det virker jo til at interessen fra Napoli er reel nok, men jeg ville nu stadig foretrække at man venter til sommer og giver ham tiden til at vænne sig til den nye rolle inden man konkluderer at han ikke passer ind. Det skal godt nok være en god økonomisk handel før det ville give mening at sende et talent fra eget akademi på 20 år afsted der som sagt har leveret 13 G/A i 17 starter for et horribelt offensivt hold.
Manchester United Brøndby IF
men jeg ville nu foretrække at han så i det mindste spiller den her venstre 10´er som mod Pool hovedsageligt.


Der er et par interessante betragtninger i denne (opbakkende) post om Højlund https://www.scoutednotebook.com/p/rasmus-hojlund-shots-man-utd-striker-mns?triedRedirect=true.

En central pointe er, at Højlund i denne sæson har været meget venstreorienteret, og at han han burde være mere højreorienteret, fordi det formentlig vil hjælpe ham til at komme i bedre skudpositioner og tage flere skud selv (alle paralleller med politiske pointer er rent tilfældigt...).

Et af forslagene fra skribenten er at sikre ham en mere offensiv "makker" på venstresiden og have Højlund løbe lidt mere på højresiden. En sådan makker kunne jo godt være Garnacho (det kunne også have været Rashford).

Der er blandt andet en sammenligning med shotmaps fra Gyökeres, Haaland og Lukaku, som er meget mere ensartet distribueret i forhold til højre/venstre, og også et map fra Højlund sidste sæson og en sæson i Atalanta, hvor det også ser bedre ud.

Jeg tror, at Amorim og staben kommer til at arbejde meget mere på disse tweaks, når der bliver mere tid til at arbjede på spillet på den offensive tredjedel. Det tror jeg også vil gavne Garnacho, såfremt han ikke bliver solgt i januar-vinduet.

Under alle omstændigheder taler det i hvert fald for en angrebslysten type på den venstre 10´er (og måske nærmest angrebsmakker til Højlund), som du er inde på Deebo. Kan anbefale at læse den lidt lange analyse (der er en del til sidst med noget datadrevet scouting af sådan en powerforwardtype, som jeg synes bliver lidt tynd).
Det er rigtigt LP, men jeg tror at Amorims analyse er at vi skal have styr på defensiven først. Jeg er glad for at se at han valgte de tre samme stoppere og de samme defensive midtbanespillere som mod Pool. Det giver altså en tryghed i holdet. Problemet er at de nu har 120 minutter i benene så det er fristende at rotere mod Southampton. Det håber jeg så bare ikke at han gør. Det er helt tydeligt at spillet bliver bedre når relationerne opbygges ved kontinuerligt at spille.

Det er fint nok hvis Amorim skifter lidt på wingbacks og de offensive positioner, men selve den centrale akse (de tre stoppere og de to 6´ere) må meget gerne være de samme.

Der skal tre point på kontoen imod SH og det sikres bedst således.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Tak for link, Pally. Det var en lang omgang men ret interessant ja.

Det er overraskende hvor få afslutninger han faktisk har i løbet af kampe og hele sæsoner. 5 afslutninger er det højeste han nogensinde har haft i en kamp og det var for Atalanta og kun 3 for United er bekymrende. Den offensivspiller i de store ligaer der har haft næstfærrest skud per 90 ud af 175 (altså nr. 174 ud af 175) er MEGET bekymrende og ligeså er det at “manglende service” som altid er et gennemgående tema med Højlund vel bliver debunked i artiklen (kun for denne sæson) og de kommer frem til at det hovedsageligt er hans eget problem eller måske trænerens instruktioner.

Hvis den bedste mulighed for succes til Højlund er at skifte formation til 352 som han var vant til i Atalanta så har vi et problem for udover Everton kampen med Rashford og Zirkzee er det ikke noget vi har set fra Amorim overhovedet. Så er jeg ligesom dig sjovt nok langt mere hooked på det andet eksempel, selvom skribenten virker imod det, hvor man spiller Amad som RWB og har den bevægelige 10’er til venstre som jo lige nu kun kan være Garnacho med Rashford ude. Indtil jeg ser det ikke fungere, så holder jeg fast i at det netop er med Garnacho og Amad i de roller man har set bedst ud offensivt under Amorim. Dengang var det endda helt nyt for dem og Garnachos individuelle niveau var ret lavt.

Jeg sprang den sidste del over at fuldstændig analytiker baserede scouting af spillere altid kommer op med obskure navne som ikke virker realistiske. Enzo Le Fee der lige er blevet solgt til Sunderland i en alder af 24 år var det perfekte eksempel på en analytisk drømmespiller som alle “statnørderne” linkede til de allerstørste klubber for at det så viste sig at vilde stats ikke er nok. Den hopper jeg ikke på igen :)

Desuden mener jeg stadig ikke man skal bruge penge på en ny angriber, og hvis man skal at det skal være en unik mulighed som f. eks hvis Osimhen pludselig var tilgængelig til under sin markedsværdi eller en David på en fri med lav risiko. Wingbacks og midtbanespillere (også den føromtalte Garnacho rolle) lang tid før man bruger penge på en angriber!
Manchester United Brøndby IF
Annonce