Snak

Mere indhold efter annoncen
Apropos det med at sælge akademispillere for profit, så er jeg svært enig med Owen Hargreaves, der har udtalt efter kampen i går:

“It´s one of the stupidest things I´ve ever heard of. Teams are incentivised for selling their academy grown players, honestly, who came up with that? They should benefit for actually staying at the football club and nurturing these players throughout the football club.”

Det er måske en naiv tankegang, men klubber burde have akademier for at producere og udvikle spillere til deres førstehold. Ikke for at kunne sælge dem for at skabe regnskabsmæssig albuerum.
Ja der er sgu skørt som det er nu… man burde kunne lave regler, der tillod mere albuerum pr. akademispiller eller lignende.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Ja RIP til Law. Nok ikke en spiller mange af os har set spille hvis nogle af os overhovedet (Fynbo er vel også for ung eller hvad?) men en fantastisk offensiv spiller skulle han have været i i sin tid og vel den første af blot 4 United spillere der blev kåret til verdens bedste fodboldspiller mens de var i klubben samt den sidste overlevende af "The Holy Trinity" statuen som vi alle nok har et billede af et sted fra en Old Trafford tur. Jeg frygter sgu for mine tårekanaler den dag det bliver Sir Alex..

https://x.com/ManUtd/status/1880351891647001092

@LP
Ja meget enig med Hargreaves. Det virker forkert når man skal sælge sine egne akademispillere for at bruge absurd høje beløb på udenlandske spillere men reglerne er jo skruet sådan sammen at en Garnacho groft sagt kan finansiere 3-4 nye spilleres transfersum i PSR.

I sidste ende kan vi jo kun pege fingeren mod klubben og det voldsomme overforbrug på store navne, overbetalte primadonnaer og flops som har sat klubben i den her situation. Klubber som Pool og Spurs har jo ikke det samme behov for at sælge ud af akademispillerne.
Manchester United Brøndby IF
Ikke at jeg er uenig. Men Garnacho er jo kun akademispiller, fordi man lokkede ham til fra Atletico.

Det er jo reglerne i England den er gal med, når man er nødt til at hamstre unge spillere i andre klubber, for at kunne kalde dem homegrown.
Garnacho kom til United for 4½ år siden i en alder af 17 eller 18.
@nvm
Ja sandt nok med Garnacho, og jeg har egentlig heller ikke ligeså varme følelser for ham, som jeg har (havde) for Rashford eller McT, men derfor vil det alligevel gøre ondt hvis han en dag har 30 målinvolveringer per sæson i en anden klub. Lidt det samme som med Ronaldo da han skiftede til Real Madrid, bortset fra at han jo havde vist sig som verdens bedste inden skiftet og var noget ældre.

Jeg er stadig mest tilhænger af at beholde Garnacho, hvis han selv vil være i klubben.

I øvrigt… hvem er det lige, der skal kunne hente Rashford rent økonomisk og som samtidig har brug for en venstre angriber? PSG var vel håbet, men det er udelukket nu.
Real har ikke brug for ham, og Barca vel ikke råd. Bayern vil næppe lægge den slags penge, og så er vi tilbage i England.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Til de interesserede er her er link med highlights af gårsdagens 5-2 sejr u18 mod preston i FA.
https://m.youtube.com/watch?v=4htnJg3GsqA

Synes virkelig Jack fletcher virker spændende!

Chido også spændende men skal have noget mere tid

Ibragimov eller hvordan der staves giver mig Rooney vibes! Han er Nice!

Og deebo virkede Amass ikke rusten eller uden selvtillid? Synes han lavede flere fejl og generelt virkede lidt shaky ift hvad jef havde forestiller mig i sådan en kamp. Eller er det bare mig?


Og kunne man forstille sig at ham lawrence træneren kunne følge med op som assistent? Ift den talentmasse der skal tages imod?
"(Fynbo er vel også for ung eller hvad?)"

Husker ham faktisk Deebo.
Ikke fordi jeg har set mange kampe med ham, vel 8-10 stykker hvis også skotske landskampe tælles med.
Typisk skotsk spiller. Lille, konstant arbejdende terrier, som modstanderne ofte kaldte Denis the Menace.
Han var fraværende, da United slog Benfica i mesterholdsfinalen ´67, hvad gav plads til den senere Cityspiller Brian Kidd, som også scorede. På sin 19 års fødselsdag!
Law spillede i øvrigt også for City, både før United og efter.

Rent fodboldmæssigt var han dog ikke i nærheden af Best og min helt Bobby Charlton. Charlton var som jeg selv venstre innerwing (10´er) og vel naturligt var det mest ham jeg fokuserede på dengang.
Få kampe på TV her til lands, små skærme og ofte uklare sort/hvide billeder var dagens (u)orden og satte grænser for kendskabet.

Var faktisk mere begejstret for en anden skotte i den røde trøje senere.
Lou Macari, som teknisk var på et noget højere niveau end Law, men som var mere 10´er end 9´er.
Vi kunne efter min mening godt bruge en fremskreven Macari den dag i dag.
Han var datidens Firmino og synes jeg, forud for sin tid.
Den finale var vel i ‘68, Fynbo…

Interessant link her, som passer med noget af det, vi har vendt herinde…

https://x.com/dharnishiqbal/status/1880317236067594271?s=61
Fynbo

Synes altid jeg fik ham beskrevet, som du gør, men også som en okay (god) dribler? 🙂
"Den finale var vel i ‘68, Fynbo"

Ups, ja Pally
Annonce