Snak

Mere indhold efter annoncen
@ LP

Garnacho har alle dage spillet uden overlap/samspil med sin back som ren kant hvilket giver fin mening med hans manglende fodbold IQ og det han er bedst til.

Vi får forhåbentlig en rigtig WB på venstre kanten snart, men kan bare ikke se det vil kunne fungere i et samspil med Garnacho er jeg nødt til at sige.

Det giver mening nu her hvor vi ingen WBs har at Garnacho kan få lov at spille den kant han har været vandt til og er bedst til alt imens Maz koncentrerer sig om det defensive idet Garnacho trods alt producerer noget farligt på egen hånd ind imellem, men ikke når vi rent faktisk får en WB hvis funktion jo netop vil være et samarbejde med IF og 9´eren offensivt.

En ren kant med Garnacho vil iøvrigt ikke løse problemet med bolde til 9´eren i boksen eller i half space venstre kanten, hvorfor vi er nødt til at finde en spiller der kan fungerer langt bedre som venstre IF.
Der er noget forskel på lønnen fordi Chelsea rent faktisk kan forhandle lønninger med deres spillere men ellers er der tale om utilfredse spillere i deres peak der lige nu ikke passer ind i deres træners spillestil og hvor begge klubber nok håber på et permanent salg til sommer. Tilfældigvis så mangler Chelsea den direkte venstrekant med mål i støvlerne og tilfældigvis mangler United den bevægelige 10’er.


Deebo, er det ikke nok vi har Mount der er mere skadet end på banen? Nkunku har rundt regnet 850 minutters PL bold i benene siden sit skifte for 1,5 år siden, pga. hans lange skade og virker slet ikke til at være samme spiller længere, som han var i bundesligaen.

Officiel vinder af United-trådens forudsigelser 24/25
Deebo, er det ikke nok vi har Mount der er mere skadet end på banen? Nkunku har rundt regnet 850 minutters PL bold i benene siden sit skifte for 1,5 år siden, pga. hans lange skade og virker slet ikke til at være samme spiller længere, som han var i bundesligaen.
Jeg har bestemt også tidligere advokeret for at det helst ikke skal være en permanent transfer som en del af Garnacho handlen. Bemærk at jeg skrev en låne-byttehandel uden optioner, så det skal mere ses som en midlertidig løsning på et problem begge klubber har hvor spillerne jo tilfældigvis bør passe bedre ind i den anden klubs system.

Men i dette scenarie er det jo basically Rashfords 0 minutter under Amorim der erstattes af en stadig på papiret god spiller der passer ind i systemet for resten af sæsonen uden yderligere forpligtelse. Det virker ikke til at Rashford bare lige bliver inkluderet igen når transfervinduet lukker så selv hvis Nkunku skulle misse 50% af de resterende kampe i sæsonen vil han nok stadig være mere til rådighed end Rashford. På papiret får begge klubber og spillere noget ud af det sportsligt samtidig med at man fjerner en hovedpine indtil sommer hvor markedet for spillerne burde være større, især hvis de har vist noget på lejemålet.
Manchester United Brøndby IF
Deebo

Jeg tror heller ikke på den. Ikke desto mindre siger Ben Jacobs om det lidt sjove Saudiske system:

Selve ligaen har en sportschef der har til opgave at kontakte, promovere og hjælpe de saudiske klubber med rekruttering.
Her er kilderne korrekte! Den saudiske liga vil gerne betale 20-25 mil og er interesserede i Casemiro

Som jeg forstår det, så når denne sportschef er blevet enig med agenter og måske også klubberne, så kontakter de de saudiske klubber for at finde en klub til fx Casemiro. Dvs deres sportschef kontakter Al Nassr og siger "Denne profil vil være god for ligaen. Vil i have ham?". Så deres henvendelse er altså ikke mere seriøs end, at der skal være en klub, der gerne vil ham.

Og her kan de kilder vi OGSÅ har læst være rigtige ift. Al Nassr der påpeger de ingen interesse har vist for casemiro. For Al Nassr som klub har ikke kontaktet United eller Casemiros agenter.

Lidt kringlet. men sådan jeg forstod det ben Jacobs sagde :-) Og så nævnte han faktisk også, at en helt tredje ting er Ronaldos indflydelse. Hvad får en for at promovere Saudi Arabien samt forlænge sin aftale udover skejs? Måske indflydelse på tranfers også.

Jeg tror ikke helt på den, meeeen jeg vil faktisk ikke blive overrasket :-)

Tilføjet: romano skriver de gør kur til boniface
Det har du helt ret i. Jeg tror også mere det skyldes, at jeg har et håb om at såfremt Rashford fortsat er at finde i truppen når vinduet lukker, at han fortsat kan bidrage og vil bidrage, modsat Nkunku, som godt kunne ligne er spiller, det bare ikke har fysikken eller evnerne efter sin skade.

Måske jeg naiv, og holder for meget af Rashford til, at jeg ser ham bruge et halvt år på at lalle rundt uden for banen, såfremt han ikke bliver solgt/udlejes.
Officiel vinder af United-trådens forudsigelser 24/25
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Goddag
Fair nok, jeg har ikke ham Ben Jacobs i høj kurs omkring United rygter, men lad ham da endelig få ret. Jeg var skeptisk om at lade Casemiro gå her i januar fordi det ville mindske chancen for en EL sejr, men nu hvor Collyer kan løbe dobbelt så meget som ham så er jeg næsten der hvor jeg lader ham gå gratis hvis lønnen forsvinder.

@Hedengran
Det er jo ikke til at vide hvad der foregår for Rashford træner stadig med holdet som om ingenting er hændt, men Amorim bliver ved med ikke at udtage ham og hver gang han bliver spurgt snakker han om træning, socailt liv dit og dat.

For mig virker det ikke som noget der bliver løst af at transfervinduet lukker, men du har ret i at Amorim jo stadig ikke har lukket døren, så hvis Rashford tager et halvt år uden byture og træner det bedste han kan at han pludselig kommer med igen.

Nu hvor der alligevel er rygter om et Nkunku lån (uafhængigt af Rashford og Garnacho) så synes jeg bare det giver god mening.
Manchester United Brøndby IF
Ja om SA markedet der er det helt andre spille regler end på det europæiske marked.

Angiveligt har det foregået for flere af de spillere der er hentet til SA at de mere eller mindre har fået besked fra en given SA klub ud af det blå på SMS om de personlige betingelser og så har spilleren få dage til at sige ja/nej :-)

Ronaldo skulle have en hel del magt også omkring spiller indkøb i det saudiske i det hele taget og ikke bare angående Casemiro. Ikke just hver dag man hører om spillere i klubber i Europa der har den slags indflydelse at de kan agere sportsdirektører samtidig med de spiller, men nu må vi se.

Ikke just særlig meget åbenhed der hersker når vi snakker SA så meget af det her kan jo også bare være ammestue historier, eller en fjer der er blevet til 5 høns :-)
Ja! Og har tilføjet tidligere skriv at Al Nassr pr. Romano eftersigende er efter boniface 🙂 så det kan nemt bære det bare bliver ved det.
AL Nassr kan vel se det samme som os.
En legende det bare ikke har det mere 🙂
Barcelona har et problem med Olmo, United har et problem med Rashford - bytte lån mellem de 2, og det er fikset :-)

On a serious note, så ser det efterhånden ud til at Dorgu bliver det der hentes i januar vinduet
Er der nogen der har en ide om hvorfor Rasmus Højlund er blevet brugt så meget de sidste 8-10 kampe? Jeg er da sikker på han selv vil, men det er jo idioti. Det er jo derfor der er "voksne tilstede". Hvorfor bruge ham i så svære kampe som Man City, Arsenal, Liverpool, tottenham og Newcastle Og så oveni købet lige efter hinanden, og fra start.

Da ETH var træner her forstod han at Rasmus skulle doseres korrekt
Det nytter jo ikke noget og bruge en dreng på 21 år når hans spil stadig har brug for så meget forbedring. Han er ikke klar til at være første angriber i United og tage det ansvar der kommer med..

Kan ZIrkzee ikke tage noget af byrden? Er han ikke en Man Utd spiller som Rasmus? Det ligesom om folk fuldstændig glemmer vi har en anden angriber som har scoret endnu færre mål end Rasmus, men ham hører man næsten ingen kritik om. 3 mål i PL, og 4 mål samlet.
Rasmus har trodsalt scoret 7, dog kun 2 i PL. Han har fået nummer 9 ja..Og jeg forstår godt folk forventer en 9er score mål, men jeg synes virkelig bare ikke det er fair der er så stor forskel.

Sidste sæson spillede Fernandes eller Rashford 9er når Rasmus havde brug for noget hvil.

Det ødelægger jo både hans markedsværdi, hans udvikling, hans forhold til fansene,

. Amorim burde jo egentlig kun bruge ham som en late sub imod de bedste i PL, og så kunne han starte ham i EL kampe, samt de kampe i PL som passer bedst til hans nuværende niveau og forfatning, hvor han ikke bliver spist af forsvaret.

Stakkels dreng. Jeg synes helt ærlig det ligner udefra en anelse amatøragtigt/naivt af træner teamet.

Annonce