Ja Hedengran, i første ombæring systemet, hvad jeg da også flere gange har redegjort for.
Jeg købte tidligt ind på ETH, hvad der er flere grunde til.
Dels Ajaxfortiden og dels at hollænderen tydeligvis gerne ville spille offensivt med højt pres. Begge dele er vand på min mølle.
"Med de få træningspas de nu engang har, hvordan skal han kunne ændre Rasmus måde, at spille angriber på, samtidig med han eller hans stab skal få hele holdet til at spille total anderledes end de er vant til."
Hvor mange samtaler og træningspas skal der til for at en spiller, her Højlund, begynder at vise forståelse for rollens ændring.
Tænker ikke at Højlund er den skarpeste kniv i skuffen, men hey så ubegavet tror jeg heller ikke han er.
Er ikke et sekund i tvivl om at knægten vil gøre hvad står i hans magt for at opnå succes. Det må altså være enten fraværet af omtalte samtale, eller træningspassene der udestår.
Her er så mit spørgsmål: Eller rettere to.
Hvor lang tid tager det at fortælle en spiller hvad han skal gøre/ikke gøre?
Hvor lang tid tager det at vise at man forsøger at implementere ligeledes omtalte proaktivitet?
Konstaterer vedr. det sidste at der hidtil ikke har været det mindste tegn på det. Ikke en eneste situation mod Fulham, så meget ligger fast.
Samtlige targetman situationer forløb som beskrevet tidligere. Med boldtab og Andersendominans til følge.
Er naturligvis med på at indlærte manøvrer/mønstre stikker dybt hos alle spillere. Så ikke en slam dunk at ændre billedet.
Men tegn på at det er ønsket ville efter min mening være aldeles synlige.
Vi har jo set at selv at gammel cirkushest som Fernandes ihærdigt forsøger at ændre SIN vanetilgang. Selv om det er svært også for ham.
Derfor bør vi også kunne se det samme hos Højlund, men hidtil har der været stille på Vestfronten.
Og så lige den helt klare præcisering. Jeg tror ikke på en Atletico Madrid tilgang i United.
Passer ikke til klubben efter min mening.
Jeg skal dog ikke hverken bestemme eller forlange at andre tænker som jeg.
Opfordrer blot til at andre tillader uenigheder.
Som sagt taler vi ikke eksakt viden, men holdninger/fornemmelser.
Og jeg er ikke fortaler for tvungen ensretning, hvad enten det foregår i Belarus, United, eller for den sags skyld i lille Dannevang.
Jeg mener hvad jeg gør. Fuldstændigt som du.
Så lad den nu roligt ligge hvor den er og lad tiden vise om en af os har medvind på fornemmelsesstien.
Kan tilføje at uanset hvad jeg end måtte blive kaldt, så vil det ikke ændre min måde at se fodbold på.
Er jo også en gammel cirkushest, nu bare uden cirkus.