Snak

Mere indhold efter annoncen
Enig Casemiro er helt væk flere gange. Han er milevidt fra sin mand i presspil og giver en kæmpe chance væk.

Garnacho spillede fint. Var bestemt ikke selvisk generelt. Han er dog stadig decideret winger, jeg synes dog det ville være rigtig synd at slippe han nu - og da slet ikke med Tal som erstatning- der er Garnacho imo bedre selvom han ikke kan dække 9eren.

Mainoo spillede en flot anden halvleg specielt. Han var bedre deroppe end Eriksen, som dog kom godt med i anden halvleg - dog typisk fra en lidt dybere position.

Højlund gør det til 4/10. Han skal score eller i det mindste ramme kassen på den ene chance, og så synes jeg stort set aldrig han er i nærheden af bolden på (de desværre stadig få) indlæg, vi skaber. Han er også sjældent nogensinde på hjørne udover at lave kluntede frispark hver 5. gang.

Jeg glæder mig til at få en venstrebenet back på venstre side snart. Vores største chancer (mener jeg) bliver skabt med højrebenede på højre side (Mainoo idag bl.a.) og venstrebenede på venstre (på nær Malacia, som igen er helt væk). Vores inverted wingers gør det ikke let for vores angribere, da de ofte selv hakket på mål.

Bruno naturligvis enten score eller aflevere i slutningen af kampen. Men rart at se endnu en kamp med relativ høj afleveringsprocent fra ham.
Den aflevering Mainoo slår til 1-0 bør vi jo have 3-4 af i hver kamp. Den type aflevering bør jo være ret simpelt- og er svær at forsvare.
Enig, men det kræver lidt at ham til højre kan gå til baglinjen og aflevere med højrepoten ...
Vi må have set forskellige kampe Chippen, hvad er det for en chance Højlund skal score på?..jeg kan ikke få øje på en oplagt..

Jeg kan få øje på et indlæg fra Licha der ligger bag ham, og så Højlunds super cutback som Mainoo burde have ramt målet på
Omkring 70 - 75m. Han modtager bolden i højre side, faker til venstre, trækker til højre og glider lidt og hamrer bolden i sidenettet fra en lidt spids vinkel, men kun 2-3 meter fra mål.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Heden
13 og 14 skal møde 19 og 20. Vinderne fra den runde skal møde 3 og 4 som er United og Spurs.

Hvordan det sidste bliver afgjort ved jeg sgu ikke. Måske lodtrækning eller United som 3. pladsen får “dårligste” modstander ift. tabellen hvis f. eks nr 19 og 14 går videre at United så får nr. 19?


Ahh okay Deebo. Må også indrømme jeg ikke har en gjort en indsat for, at forstå det nye format.

Jeg er virkelig ikke begejstret for udsigten til måske, at møde Sociedad..
Officiel vinder af United-trådens forudsigelser 24/25
Kom nu med Gala!!! Jeg ved godt lodtrækningen med Alkmaar og fcm nok er bedst, men…
- Skal vi fejle orker jeg ikke et mindre hold og slet ikke dansk igen
- fed fed fed fed atmosfære i Tyrkiet og noget der kan give de unge lidt mere end dun på overlæben!
- og så skal vi hævne sidste sæson! Vi er Manchester United! Kom an!
Vidste slet ikke Como havde den slags penge.. 40 mil for Theo hernandes..
de skal være så velkommen i vores outlet butik!
Det er jo altid svært at sammenligne præstationer i EL med kampe i PL, for niveau og tempo er bare så meget lavere, og i går var FCSB ikke noget godt hold.

Men det var godt at se en kontrolleret indsats, og selvom det var lige kontrolleret nok i første halvleg, så kan jeg bedre lide det end gung-ho/panik, der nogle gange er alternativet i europæiske kampe for os. Ingen grund til at give et langt dårligere hold blod på tanden ved en tilfældig scoring, et rødt kort eller andet.

Og det var godt at se, at holdet skruede tempoet markant op i anden halvleg, og indskiftningerne af Garnacho og Amad/udskiftningerne af Malacia og Collyer hævede tydeligt niveauet. Collyer skal bruge den her - og måske næste - sæson på at høste en masse erfaring og så på et tidspunkt slippe forsigtigheden, for han har klart noget. Han minder mig om McT, og sådan en spiller kan vi altid bruge.
Synes det er en kamp, der viser, at man skal tænke sig godt om, før man sælger Garnacho. Han er livet op de senere kampe - måske er det fordi han gerne vil vise sig frem for Napoli.

Mainoo er bare klasse, når han får lov at spille mere frit. Hans teknik og timing i løb er virkelig godt.

Spændende hvem vi skal møde. Men uanset så er det jo en turnering, vi godt kan vinde. Mit gæt er, at Spurs bliver sværeste modstander, så jeg håber, de ryger ud, inden de får deres skadede spillere tilbage og finder en rytme, for de har mange gode spillere.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Spurs er i kategorien af svære modstanderen.. vil nu ikke være glad for de spanske hold. Synes de bør betragtes i samme kategori.
Lazio kan også være giftige.
På navn er vi og Spurs størst favoritter .. på niveau betragter jeg det en hel del mere lige 🙂
Annonce