Artiklen fra The Athletic ligger i øvrigt her
https://www.nytimes.com/athletic/6080398/2025/01/23/manchester-united-transfer-cash-problem/Der er ingen tvivl om, at økonomien er stram, og jeg tror, vi som fans skal ønske os, at lånene bliver betalt markant ned, mere end en masse spillere. Det er klart, at vi skal tilføre spillere til truppen, som passer til Amorims system, så han kan få bedre betingelser, men at gå all in i transfermarkedet til sommer skubber bare problemet foran os.
Selvfølgelig forbedres økonomien af salg af Sancho
Rashford
Casemiro (hvis han ikke bare frigives)
Antony
Og kontraktudløb hos
Evans
Lindeløf
Eriksen
Alle dyre og løntunge spillere.
Personligt vil jeg foretrække måske en større handel hvor Amorim vurderer det mest nødvendigt, og ellers et par tilføjelser ala dem vi har set her i januar.
Men igen, så tror jeg, at klubben på sigt er bedre tjent med at få hakket lånene godt ned end at købe en ekstra spiller eller to. Vi kan ikke blive ved med at ligge lige på grænsen til de finansielle regler, for det i sig selv er jo en å dssvag spændetrøje, der kan tvinge klubben til at sælge sine største HG-talenter… og ret meget værre bliver det jo ikke for lige netop vores klub.